Przyciągająca moc książki
- 965 Views
- Rzecznik
- 11 kwietnia 2024
- Bez kategorii
Od dziś do najbliższej niedzieli w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie potrwa długo wyczekiwane przez wszystkich miłośników dobrej książki wydarzenie – XXIX Targi Wydawców Katolickich.
Szeroką ofertę najciekawszych publikacji o tematyce religijnej zaprezentuje na nich blisko stu wystawców z całego kraju.
Równie ciekawie zapowiada się program towarzyszący Targom, złoży się bowiem na niego łącznie niemal dwieście godzin wydarzeń: premier wydawniczych, spotkań autorskich, paneli dyskusyjnych i pokazów filmowych.
To wyjątkowy czas nie tylko dla mieszkańców Warszawy, którzy corocznie już zaglądają do Arkad Kubickiego w poszukiwaniu wartościowej literatury oraz w nadziei na udział w spotkaniu ze swoimi ulubionymi autorami. Niewątpliwie debaty, spotkania i rozmowy – zarówno te oficjalne, jak i kuluarowe – trzeba będzie zaliczyć się do największych atrakcji nadchodzących kilku dni.
Tradycyjną formułę otwierającą XXIX Targi Wydawców Katolickich wygłosili arcybiskup Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce, oraz biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Nuncjusz podzielił się z zebranymi na uroczystej inauguracji osobistą refleksją: „Cieszę się, że mogę po raz pierwszy uczestniczyć w otwarciu Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. […] Dzisiaj znalazłem się w środowisku, które jest dla mnie wyjątkowe i któremu jestem bardzo wdzięczny. […] Książka jest najlepszym przyjacielem człowieka, przyjacielem cichym, bo dopóki jej nie otworzymy, dopóty nie zaprząta naszej uwagi; jest przyjacielem wiernym, bo zawsze możemy na nią liczyć, jeśli tylko wyciągniemy po nią rękę; jest przyjacielem użytecznym, bo z niej właśnie czerpiemy wartości niezbędne nam do życia. Co prawda z żalem możemy skonstatować, że w naszym w społeczeństwie, szczególnie wśród młodych, nie widać obecnie wielkiej miłości do książek, ale nie jesteśmy tu po to; jesteśmy natomiast po to, aby zaświadczyć, że książka ma wartość sama w sobie. Tym bardziej, że jesteśmy tutaj w związku z książkami o tematyce katolickiej, a zatem z książkami, dzięki którym Kościół wypełnia swoją misję. […] Chcę podkreślić, że jeśli chodzi o Kodeks prawa kanonicznego, to działalność wydawnicza należy do zadań nauczycielskich Kościoła. Wiemy dobrze, że we współczesnym świecie ewangelizacja jest trudna, a zatem trudny jest również apostolat, trudna jest ewangelizacja poprzez książkę. Panuje wielka rywalizacja na rynku księgarskim, ale jest też wiele przeszkód zewnętrznych, ogólnokulturowych, które odciągają uwagę od książki katolickiej. Dlatego tym wszystkim, którzy są zaangażowani w apostolat poprzez książkę, chcę powiedzieć: Odwagi! Kontynuujcie swoje zadanie!”.
Partnerem targów jest Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Zastępca Dyrektor do spraw muzealnych i programowych Ziemowit Koźmiński, w imieniu dyrektora Zamku Królewskiego, prof. Wojciecha Fałkowskiego powitał wszystkich zebranych: „W ramach dobrej nowiny, możemy przypomnieć niedawny news medialny: oto w Polsce, po wielu, wielu latach wreszcie wzrosło czytelnictwo książek, i to jest bardzo dobry prognoza i dla wydawców, i dla organizatorów Targów. Wydaje mi się, że ten wzrost jest także związany z książką katolicką, gdyż książka katolicka to jest książka wartościowa, a wartościowe rzeczy zawsze przyciągają. Dlatego myślę, że to, co czytelnicy znajdują w książkach katolickich, możemy zawrzeć w znanej dywizie: «Bóg, Honor i Ojczyzna». To jest to, z czym mamy do czynienia, schodząc do Arkad i przeglądając tytuły i spisy treści prezentowanych książek. […] Życzę, żebyśmy się mogli spotkać za rok, na piętnastych już Targach w Zamku, a XXX – jubileuszowych – Targach Wydawców Katolickich”.
Słowo pozdrowienia do uczestników wydarzenia skierował także ks. Roman Szpakowski SDB, dyrektor Targów, a zarazem prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich: „Nie byłoby tych Targów, gdyby nie było odbiorców i dostawców. […] Musimy dokładać starań, aby dobre słowo, właściwe słowo w zalewie tylu różnych słów miało swoje miejsce i było przekazywane. Niech to ziarenko będzie siane i niech przynosi dobre owoce”. Podkreślił, że Targi Wydawców Katolickich nie mają charakteru wyłącznie handlowego, przede wszystkim bowiem są świętem i jako święto zasadniczo służą pogłębieniu relacji między ludźmi, umożliwiają im autentyczne spotkanie ze sobą, co – biorąc pod uwagę osłabienie więzi w rodzinach i wśród młodych, schowanych za ekranami tabletów i smartfonów – naprawdę trudno jest przecenić. Radosny zgiełk panujący w Arkadach Kubickiego potwierdza tę dyrektorską intuicję: książka wciąż zachowuje swoją odświętną, przyciągającą moc.
Targi zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Po najważniejsze i najbardziej aktualne informacje na temat Targów zapraszamy na stronę www.swk.pl:
Program Targów: https://swk.pl/program-xxix-targow-wydawcow-katolickich/
Wyniki konkursu o Nagrodę SWK FENIKS 2024: https://swk.pl/nagroda-feniks-2024-wyniki/
Lista Wystawców: https://swk.pl/xxix-twk-lista-wystawcow/
Informacje organizacyjne: https://swk.pl/xxix-twk-informacje-ogolne/
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Kontakt:
ks. Bartosz Chęciek
Rzecznik prasowy
XXIX Targów Wydawców Katolickich
E-mail: rzeczniktargow@swk.pl
Tel.: 662 084 453