29. Święto Dobrej Książki
- 1021 Views
- Rzecznik
- 9 kwietnia 2024
- Bez kategorii
Już za nami tradycyjna konferencja prasowa poświęcona bieżącej edycji Targów Wydawców Katolickich (TWK), które w dniach 11-14 kwietnia odbędą się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, a jego Partnerem – Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum.
Tradycyjnie już zlokalizowana w Arkadach Kubickiego sala wystawowa dla zwiedzających otworzy swoje podwoje w czwartek, 11 kwietnia już o godz. 10.00, a uroczystość oficjalnego rozpoczęcia TWK rozpocznie się o godz. 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego.
Warszawskie Targi na dobre już wróciły do tradycyjnego wiosennego terminu. Już za kilka dni w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie ponad 100 wystawców z Polski, Ukrainy i Białorusi zaprezentuje ofertę kilkunastu tysięcy tytułów najciekawszych publikacji o tematyce religijnej wydanych w ostatnich latach.
– Książka pełni rolę wiernego towarzysza codziennych zmagań duchowych i intelektualnych. Pomaga poznawać współczesny świat, rozwijać osobiste doświadczenia religijne i umacniać wiarę. Od blisko 30 lat nasze Targi służą wielu ludziom za swoiste źródło czytelniczych rekomendacji. Często te lektury przekładają się na sposób codziennego postępowania – kreują nasze standardy etyczne, moralne, kulturowe i społeczne. Święto Dobrych Książek jakim jest to wydarzenie może służyć jako czas oraz miejsce duchowej i intelektualnej inspiracji – przekonuje ks. Roman Szpakowski SDB, dyrektor TWK oraz prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
Każda edycja Targów aktywnie włącza się w realizację aktualnego hasła Roku Duszpasterskiego. Zatem tegoroczne przesłanie Uczestniczę we Wspólnocie Kościoła wydaje się szczególnie bliskie czytelniczej społeczności, która poprzez swoją obecność, współtworzy to wydarzenie. Włączamy się także w obchody Roku Modlitwy przygotowujące do Jubileuszowego Roku Świętego 2025 jako czasu łaski dla Kościoła i wiernych.
Ponadto, wśród targowych wydarzeń szczególną rolę mają szansę odgrywać te związane z obchodzonym obecnie Rokiem Rodziny Ulmów oraz Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego i niezłomnego biskupa okresu komunizmu, a także z Rokiem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, w 40. rocznicę jego porwania i męczeńskiej śmierci.
Nagroda FENIKS 2024
Tradycyjnie Targom towarzyszy konkursu o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. To już 27. edycja tej ogólnopolskiej nagrody dedykowanej publikacjom o tematyce religijnej i katolickiej, która od blisko trzech dekad dokumentuje dorobek edytorski wydawnictw publikujących szeroko rozumianą produkcję wydawniczą o tematyce religijnej, jednocześnie tworząc i dyktując czytelnicze trendy wielomilionowej publiczności.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników oraz środowiska wydawców publikacji o tematyce religijnej w tym roku zmniejszono liczbę konkursowych kategorii – z 19 do 11.
W ramach każdej z kategorii („seria wydawnicza (dzieła zebrane)”, „literacka”, „nauki kościelne”, „edytorstwo-album” „książka dla dzieci i młodzieży”, „historia”, „duchowość / świadectwo”, „publicystyka i eseistyka religijna”, „multimedia”, „muzyka chrześcijańska klasyczna / współczesna”, „tłumacz”), Kapituła Nagrody uhonorowała najbardziej wartościowe spośród blisko 250 publikacji wydanych w roku 2023 i zgłoszonych do naszego konkursu przez kilkadziesiąt podmiotów wydawniczych.
Ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę FENIKS nastąpi podczas uroczystości otwarcia Targów, a gala wręczenia Nagrody odbędzie w sobotę, 13 kwietnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie (godz. 19.30, ul. Długa 13/15).
Prezentacje i spotkania autorskie
Tradycyjnie intencją organizatorów TWK jest stworzenie wydarzenia, które byłoby spotkaniem ze słowem w każdym jego wymiarze: mówionym, pisanym, drukowanym oraz ilustrowanym obrazem i dźwiękiem. Targi będą więc okazją do niezwykłych spotkań czytelników z książkami i ich autorami. Program towarzyszący, na który złożą się aktywności przygotowane przez wystawców: debaty merytoryczne, spotkania autorskie w salach, namiotach i przy stoiskach wydawców będzie liczył blisko 150 wydarzeń.
Swój udział w targach i chęć spędzenia wspólnego czasu z czytelnikami, zarówno podczas książkowych prezentacji i dyskusji oraz bezpośrednich spotkań przy stoiskach, potwierdzili już m.in.: Adam Bujak, ks. prof. Waldemar Chrostowski, dr Ewa Czaczkowska, Grzegorz Górny, ks. prof. Witold Kawecki, ks. prof. Piotr Kieniewicz, dr Milena Kindziuk, Robert Kościuszko, Agata Puścikowska, prof. Wojciech Roszkowski, ks. prof. Robert Skrzypczak, ks. prof. Jan Sochoń, O. Błażej Strzechmiński OFM Cap., Tomasz Terlikowski, dr Alfreda Walkowska, o. Andrzej Zając.
Niezmiennie wszystkim czytelnikom polecamy aktywności oferowane przez wydawców i wystawców oferujących bogate spectrum projektów i produktów kulturalnych promujących wartościowe treści. Z założenia Targi są wydarzeniem o charakterze rodzinnym – odbiorca w każdym wieku znajdzie tutaj coś dla siebie.
Film i Wystawy
Mimo iż książka pozostaje w centrum zainteresowania organizatorów TWK, to jak co roku, w programie towarzyszącym Targów nie zabraknie również licznych pokazów filmowych produkcji z zasobów m.in. Telewizji Polskiej S.A. W tegorocznym programie filmowym TWK znajdą się filmy dokumentalne poświęcone tematyce ochrony życia, tajemnicy sakramentów, historii politycznej Polski w XX wieku, historii posługi Kościoła katolickiego w Polsce w tym samym okresie, również kwestii toczonej od ponad 2 lat wojny w Ukrainie.
Msza święta
W niedzielę, 14 kwietnia wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w uroczystej Mszy świętej w intencji wystawców i uczestników Targów, która zostanie odprawiona o godz. 12.30 w Katedrze Warszawsko-Praskiej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika (ul. Floriańska 3).
Czas trwania Targów
11 kwietnia 2024 r. – 10.00 – 18.30
12 kwietnia 2024 r. – 10.00 – 18.30
13 kwietnia 2024 r. – 10.00 – 18.30
14 kwietnia 2024 r. – 10.00 – 17.30
Wstęp na Targi
• Dzieci i młodzież w wieku 8-18 lat, emeryci i renciści – 1 zł
• Dorośli – 3 zł
• Bilet rodzinny (Rodzice z dziećmi do 18 lat) – 5 zł
• Karnet na wszystkie dni targowe – 6 zł
Wstęp wolny (bezpłatny) na Targi:
• Bibliotekarze i księgarze – po wypełnieniu formularza rejestracyjnego
• Dziennikarze za okazaniem legitymacji prasowej
• Dzieci do lat 7 wyłącznie (pod opieką dorosłych).
Szczegółowy Program XXIX Targów Wydawców Katolickich znaleźć można tutaj: Program XXIX Targów Wydawców Katolickich – Stowarzyszenie Wydawców Katolickich (swk.pl)
Wszystkie bieżące informacje na temat XXIX Targów Wydawców Katolickich dostępne będą na: www.swk.ploraz Targi Wydawców Katolickich | Facebook.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”