Zmarł proboszcz parafii internetowej

czwartek, 26 Kwi 2007; SWK PL

24 kwietnia w szpitalu w Poznaniu zmarł w wieku 64 lat ks. Edmund Karuk, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w Wągrowcu. Był też “proboszczem” znanej i chętnie odwiedzanej przez internautów parafii internetowej – www.parafia-internetowa.pl. Prowadzony przez niego od 2002 roku serwis odwiedziło blisko 860 tys. osób. Ksiądz Edmund Karuk urodził się 14 września 1943 roku w Kosiłowszczyźnie k.Grodna, święcenia kapłańskie otrzymał 24 maja 1969 roku w Krakowie z rąk księdza biskupa Jana Pietraszko – biskupa pomocniczego ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły.

Na wiosnę 2004 roku śp. ks. Edmund Karuk wraz ze swymi kolegami kursowymi wspominał 35-lecie kapłaństwa. Równo za miesiąc obchodzilibyśmy 38 rocznicę święceń. Ksiądz Edmund Karuk przez 11 lat pracował jako katecheta w Krakowie i Tarnowie, a następnie jako proboszcz w Pabianicach, Tarnowie, Bydgoszczy, Gnieźnie i na końcu, od 1 lipca 2003 roku w parafii Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu. W latach 1997 – 1999 był dyrektorem Caritas archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezjalnym referentem duszpasterstwa charytatywnego i koordynatorem duszpasterstwa więziennego.

Ksiądz Edmund Karuk był kapłanem szeroko otwartym na media i pozytywną ich siłę umiejętnie wykorzystywał. Stworzył i z wielkim sukcesem prowadził ewangelizacyjny portal internetowy. Do dzisiaj portal ten, przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wągrowcu (www.parafia-internetowa.pl), odwiedziło prawie milion osób z Polski i z całego świata m.in. Meksyku, Nowej Zelandii, Australii, Kanady, Argentyny, Francji, Kazachstanu. Jak zawsze z radością opowiadał mi śp. Ksiądz Edmund, że „każdego dnia odwiedza nas kilkuset internautów z różnych zakątków świata. „Jak piękna jest, ta nasza parafia” – stwierdzał z zadowoleniem.
Niektórzy wchodzą na tę stronę internetową z ciekawości, inni regularnie, by poczytać codzienne rozważania Słowa Bożego, z pietyzmem pisane przez Księdza Edmunda, inni by uczestniczyć w modlitwie różańcowej, zamieścić swoją prośbę o duchowe wsparcie lub po prostu zajrzeć do ogłoszeń parafialnych.

Okazało się, że internet to niezwykłe narzędzie współczesnej ewangelizacji. Powiedział mi też kiedyś, że ów „wirtualny kontakt pozwala dotrzeć do osób, z którymi bezpośredni kontakt, choćby ze względu na miejsce ich zamieszkania, byłby utrudniony lub po prostu niemożliwy. Internet skraca dystans między ludźmi i pozwala komunikować się z ludźmi mieszkającymi zarówno po sąsiedzku, jak i w najodleglejszych zakątkach świata. Dlaczego Kościół nie miałby korzystać z tak potężnego medium w dziele głoszenia Dobrej Nowiny?”

Parafia-internetowa.pl – jak podkreślał zmarły ksiądz proboszcz – to strona interaktywna. Wchodzący na nią internauci mogą nie tylko przeglądać jej zawartość, ale także słuchać transmisji niedzielnych Mszy Świętych, zamieszczać swoje opinie, komentarze, prośby o modlitwę oraz dzielić się swoimi problemami i wątpliwościami. Te ostatnie wpisy przed umieszczeniem na stronie zawsze czytane były przez księdza Edmunda, bo jak mówił: „sieć to nie konfesjonał i rozmowa nie może mieć charakteru spowiedzi”.

Ksiądz Edmund Karuk stworzył także wirtualną wspólnotę Żywego Różańca, chyba jedyną taką na świecie. Internauci mogą „zapisać się” do tej Wspólnoty, która dzisiaj składa się już z 34 Róż Różańcowych i skupia ponad 600 osób z całej Polski i świata. Internet, jak mawiał śp. Ksiądz Karuk, jest łącznikiem, narzędziem ewangelizacyjnym, swego rodzaju duszpasterską pomocą, jak np. książeczka do nabożeństwa.

„Nie wystarczy kliknąć – mawiał – wchodząc na naszą stronę, trzeba się faktycznie pomodlić. A modlitwa jest zawsze w sercu i nie ma znaczenia, czy w tym momencie człowiek znajduje się na łące, w lesie, w kościele, czy przed monitorem komputera”. „Wierni szukają kontaktu z Panem Bogiem nawet w sieci. Ważne by – jak mówił – nie był on tylko jedynym kontaktem z Bogiem”.

Ksiądz Edmund był człowiekiem skromnym, odrobinę skrytym, o wielkim sercu, dobroci, wyjątkowej życzliwości i otwartości, żył nie dla siebie, zawsze żył dla innych. Ten „samotny człowiek” dzisiaj osierocił nie tylko swoją rodzinę i parafian, ale i licznych internetowych parafian na całym świecie.

Niech Pan, bogaty w Boże Miłosierdzie obdarzy Swego spracowanego sługę Swoim pokojem i życiem wiecznym w niebie!
Dobry Jezu, a nasz Panie daj Mu wieczne spoczywanie!
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Źródło: Parafia-Internetowa.pl
PATRONI MEDIALNI XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY WPiS PRZEWODNIK KATOLICKI KAI Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji GŁOS OJCA PIO ŻYCIE DUCHOWE N FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA SIECI PRAWDY wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA TAK RODZINIE RÓŻANIEC ANIOŁ STRÓŻ BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  TRAMWAJE WARSZAWSKIE METRO WARSZAWSKIE NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI BIBLIOTEKA NARODOWA MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Caritas Polska POCZTA POLSKA POLREGIO ZAKON MALTAŃSKI EUROPA CHRISTI CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE TARGI HISTORYCZNE Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki Forum Izb Gospodarczych STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIV Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed