25 Targi Wydawców Katolickich
25 Targi Wydawców Katolickich


Zakończyło się postępowanie spadkowe ks.Twardowskiego

wtorek, 6 Lut 2007; SWK PL

Właścicielką praw do twórczości księdza Jana Twardowskiego została Aleksandra Iwanowska, która przez 20 lat wydawała jego wiersze. Zakończone zostało postępowanie spadkowe po śmierci księdza-poety, który zmarł rok temu – 18 stycznia 2006 roku.

Dochody z publikacji wierszy i prozy księdza Twardowskiego zostaną podzielone między warszawski klasztor sióstr Wizytek, Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie i Aleksandrę Iwanowską. Powiedziała ona Informacyjnej Agencji Radiowej, że taki podział honorariów przewidział w testamencie ksiądz Twardowski. Chciał w ten sposób wyrazić wdzięczność dla sióstr Wizytek, których kapelanem był przez 50 lat i dla warszawskiego seminarium, którego był wychowankiem. Siostry Wizytki zapisywały kazania księdza Twardowskiego, które stały się podstawą wydania jego rozważań.

Aleksandra Iwanowska powiedziała, że zdaje sobie sprawę z wielkiej odpowiedzialności wynikającej z faktu, iż została jej powierzona spuścizna księdza Twardowskiego. Podkreśliła, że jego słowa są bardzo potrzebne w świecie, który zaczyna tęsknić za czystością, dobrocią i miłością.

Źródło: IAR


Komentarze (2) do “Zakończyło się postępowanie spadkowe ks.Twardowskiego”

 1. 1

  Mariusz Kubik napisał(a)

  PRAWA AUTORSKIE WEDŁUG PANI IWANOWSKIEJ

  W drugim tomie książki ks. Jana Twardowskiego pt.: “Autobiografia. Myśli nie tylko o sobie. Tom 2 1959-2006” (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2007 r.) pani Aleksandra Iwanowska wykorzystuje bez mojej wiedzy i zgody fotografię zrobioną przez mnie prywatnie ks. Janowi Twardowskiemu w Katowicach, przy grobie Jego rodziców, w marcu 2000 r., podczas jednego z dwóch naszych wspólnych pobytów na Śląsku.

  Choć to drobiazg z pozoru nieistotny, jest on przyczynkiem do większej całości, zauważalnej i znanej przez osoby “z branży” a może i dostrzegalnej także przez zwykłych czytelników książek ks. Jana Twardowskiego. Nie dziwi mnie on, zważywszy na poziom przyzwoitosci edytorki – osoby “świecącej światłem odbitym” (począwszy od podawania swego nazwiska w każdej niemalże wydawanej od lat książce ks. Jana Twardowskiego, na każdej możliwej stronie) i uważającej się za monopolistę-edytora z nadania (a raczej autonadania) tej twórczości. Świadczy to nie tylko o jej wątpliwej uczciwości jako neutralnego badacza literatury, ale też o wątpliwej przyzwoitości człowieka, jako, że pokora nakazywała by jednakże raczej pozostawanie w cieniu wielkiego człowieka – podobnie, jak przez całe życie pozostawał w cieniu bohater badań pani Iwanowskiej.

  Jestem zdumiony, że na to, co od lat robi Pani Iwanowska, pozwalają i tolerują (zapewne z powodów finansowych) również wydawcy. Wczorajsze doniesienia “Rzeczpospolitej” i dzisiejsze “Dziennika” oraz “Dziennika Zachodniego” z Katowic są zresztą pierwszym krokiem, by wreszcie ktoś powiedział to głośno.

  Mariusz Kubik

 1. 1

  Nieżyjący poeta pod ścisłą kontrolą » SWK.pl

  […] Źródło: Rzeczpospolita  (via Rynek Książki) Zobacz: Zakończyło się postępowanie spadkowe ks.Twardowskiego […]
PATRONI MEDIALNI XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY WPiS PRZEWODNIK KATOLICKI KAI Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji GŁOS OJCA PIO ŻYCIE DUCHOWE N FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA SIECI PRAWDY wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA TAK RODZINIE RÓŻANIEC ANIOŁ STRÓŻ BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  TRAMWAJE WARSZAWSKIE METRO WARSZAWSKIE NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI BIBLIOTEKA NARODOWA MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Caritas Polska POCZTA POLSKA POLREGIO ZAKON MALTAŃSKI EUROPA CHRISTI CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE TARGI HISTORYCZNE Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki Forum Izb Gospodarczych STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIV Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed