Zakończyło się postępowanie spadkowe ks.Twardowskiego

wtorek, 6 Lut 2007; SWK PL

Właścicielką praw do twórczości księdza Jana Twardowskiego została Aleksandra Iwanowska, która przez 20 lat wydawała jego wiersze. Zakończone zostało postępowanie spadkowe po śmierci księdza-poety, który zmarł rok temu – 18 stycznia 2006 roku.

Dochody z publikacji wierszy i prozy księdza Twardowskiego zostaną podzielone między warszawski klasztor sióstr Wizytek, Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie i Aleksandrę Iwanowską. Powiedziała ona Informacyjnej Agencji Radiowej, że taki podział honorariów przewidział w testamencie ksiądz Twardowski. Chciał w ten sposób wyrazić wdzięczność dla sióstr Wizytek, których kapelanem był przez 50 lat i dla warszawskiego seminarium, którego był wychowankiem. Siostry Wizytki zapisywały kazania księdza Twardowskiego, które stały się podstawą wydania jego rozważań.

Aleksandra Iwanowska powiedziała, że zdaje sobie sprawę z wielkiej odpowiedzialności wynikającej z faktu, iż została jej powierzona spuścizna księdza Twardowskiego. Podkreśliła, że jego słowa są bardzo potrzebne w świecie, który zaczyna tęsknić za czystością, dobrocią i miłością.

Źródło: IAR


Komentarze (2) do “Zakończyło się postępowanie spadkowe ks.Twardowskiego”

 1. 1

  Mariusz Kubik napisał(a)

  PRAWA AUTORSKIE WEDŁUG PANI IWANOWSKIEJ

  W drugim tomie książki ks. Jana Twardowskiego pt.: “Autobiografia. Myśli nie tylko o sobie. Tom 2 1959-2006” (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2007 r.) pani Aleksandra Iwanowska wykorzystuje bez mojej wiedzy i zgody fotografię zrobioną przez mnie prywatnie ks. Janowi Twardowskiemu w Katowicach, przy grobie Jego rodziców, w marcu 2000 r., podczas jednego z dwóch naszych wspólnych pobytów na Śląsku.

  Choć to drobiazg z pozoru nieistotny, jest on przyczynkiem do większej całości, zauważalnej i znanej przez osoby “z branży” a może i dostrzegalnej także przez zwykłych czytelników książek ks. Jana Twardowskiego. Nie dziwi mnie on, zważywszy na poziom przyzwoitosci edytorki – osoby “świecącej światłem odbitym” (począwszy od podawania swego nazwiska w każdej niemalże wydawanej od lat książce ks. Jana Twardowskiego, na każdej możliwej stronie) i uważającej się za monopolistę-edytora z nadania (a raczej autonadania) tej twórczości. Świadczy to nie tylko o jej wątpliwej uczciwości jako neutralnego badacza literatury, ale też o wątpliwej przyzwoitości człowieka, jako, że pokora nakazywała by jednakże raczej pozostawanie w cieniu wielkiego człowieka – podobnie, jak przez całe życie pozostawał w cieniu bohater badań pani Iwanowskiej.

  Jestem zdumiony, że na to, co od lat robi Pani Iwanowska, pozwalają i tolerują (zapewne z powodów finansowych) również wydawcy. Wczorajsze doniesienia “Rzeczpospolitej” i dzisiejsze “Dziennika” oraz “Dziennika Zachodniego” z Katowic są zresztą pierwszym krokiem, by wreszcie ktoś powiedział to głośno.

  Mariusz Kubik

 1. 1

  Nieżyjący poeta pod ścisłą kontrolą » SWK.pl

  […] Źródło: Rzeczpospolita  (via Rynek Książki) Zobacz: Zakończyło się postępowanie spadkowe ks.Twardowskiego […]
PATRONI MEDIALNI XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY PRZEWODNIK KATOLICKI KAI GŁOS OJCA PIO POSŁANIEC CHARAKTERYN FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN AEROPAG21 GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA wSIECI wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  ZTM WARSZAWA TRAMWAJE WARSZAWSKIE MIEJSKIE ZAKŁADY AUTOBUSOWE METRO WARSZAWSKIE www.urbaninfo.tv TO TU Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Radio EMAUS Caritas Polska CMJP2 Ola i Jaś Dominik Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki DROGA Cuda i Łaski Boże Źródło Nasza Arka Wychowawca STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG POLSKA IZBA HOTELARSTWA WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIII Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed