XXIV Targi Wydawców Katolickich
XXIV Targi Wydawców Katolickich


Zakończyło się postępowanie spadkowe ks.Twardowskiego

wtorek, 6 Lut 2007; SWK PL

Właścicielką praw do twórczości księdza Jana Twardowskiego została Aleksandra Iwanowska, która przez 20 lat wydawała jego wiersze. Zakończone zostało postępowanie spadkowe po śmierci księdza-poety, który zmarł rok temu – 18 stycznia 2006 roku.

Dochody z publikacji wierszy i prozy księdza Twardowskiego zostaną podzielone między warszawski klasztor sióstr Wizytek, Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie i Aleksandrę Iwanowską. Powiedziała ona Informacyjnej Agencji Radiowej, że taki podział honorariów przewidział w testamencie ksiądz Twardowski. Chciał w ten sposób wyrazić wdzięczność dla sióstr Wizytek, których kapelanem był przez 50 lat i dla warszawskiego seminarium, którego był wychowankiem. Siostry Wizytki zapisywały kazania księdza Twardowskiego, które stały się podstawą wydania jego rozważań.

Aleksandra Iwanowska powiedziała, że zdaje sobie sprawę z wielkiej odpowiedzialności wynikającej z faktu, iż została jej powierzona spuścizna księdza Twardowskiego. Podkreśliła, że jego słowa są bardzo potrzebne w świecie, który zaczyna tęsknić za czystością, dobrocią i miłością.

Źródło: IAR


Komentarze (2) do “Zakończyło się postępowanie spadkowe ks.Twardowskiego”

 1. 1

  Mariusz Kubik napisał(a)

  PRAWA AUTORSKIE WEDŁUG PANI IWANOWSKIEJ

  W drugim tomie książki ks. Jana Twardowskiego pt.: “Autobiografia. Myśli nie tylko o sobie. Tom 2 1959-2006” (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2007 r.) pani Aleksandra Iwanowska wykorzystuje bez mojej wiedzy i zgody fotografię zrobioną przez mnie prywatnie ks. Janowi Twardowskiemu w Katowicach, przy grobie Jego rodziców, w marcu 2000 r., podczas jednego z dwóch naszych wspólnych pobytów na Śląsku.

  Choć to drobiazg z pozoru nieistotny, jest on przyczynkiem do większej całości, zauważalnej i znanej przez osoby “z branży” a może i dostrzegalnej także przez zwykłych czytelników książek ks. Jana Twardowskiego. Nie dziwi mnie on, zważywszy na poziom przyzwoitosci edytorki – osoby “świecącej światłem odbitym” (począwszy od podawania swego nazwiska w każdej niemalże wydawanej od lat książce ks. Jana Twardowskiego, na każdej możliwej stronie) i uważającej się za monopolistę-edytora z nadania (a raczej autonadania) tej twórczości. Świadczy to nie tylko o jej wątpliwej uczciwości jako neutralnego badacza literatury, ale też o wątpliwej przyzwoitości człowieka, jako, że pokora nakazywała by jednakże raczej pozostawanie w cieniu wielkiego człowieka – podobnie, jak przez całe życie pozostawał w cieniu bohater badań pani Iwanowskiej.

  Jestem zdumiony, że na to, co od lat robi Pani Iwanowska, pozwalają i tolerują (zapewne z powodów finansowych) również wydawcy. Wczorajsze doniesienia “Rzeczpospolitej” i dzisiejsze “Dziennika” oraz “Dziennika Zachodniego” z Katowic są zresztą pierwszym krokiem, by wreszcie ktoś powiedział to głośno.

  Mariusz Kubik

 1. 1

  Nieżyjący poeta pod ścisłą kontrolą » SWK.pl

  […] Źródło: Rzeczpospolita  (via Rynek Książki) Zobacz: Zakończyło się postępowanie spadkowe ks.Twardowskiego […]PATRONI MEDIALNI XX Targów Wydawców Katolickich w Lublinie
GOŚĆ NIEDZIELNY N NIEDZIELA N IDZIEMY N TVP LUBLIN N RADIO LUBLIN N LubelskaTV N N BIBLIOTEKA ANALIZ N KAI N e-KAI N Magazyn Literacki KSIAZKI N NOTES Wydawniczy N NOWYTYDZIEŃ N PODLASIE24.PL N KATOLICKIE RADIO PODLASIE N RADIO PLUS N RADIO CENTRUM N KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ N Radio Warszawa N KURIER LUBELSKI N DZIENNIK WSCHODNI N LUBELSKI SERWIS INFORMACYJNY N NASZE MIASTO N RYNEK KSIĄŻKI N WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE N ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA N
PARTNERZY Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Drukarnia im. Adama Półtawskiego N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO N Festiwal Filmów Niepokalanów N KSIĘGARNIA NA MIODOWEJ N N TOYOTA Marki N N
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed