25 Targi Wydawców Katolickich
25 Targi Wydawców Katolickich


Warszawa: rozpoczęły się XIII Targi Wydawców Katolickich

piątek, 13 Kwi 2007; SWK PL

Prawie stu wydawców z Polski i zagranicy bierze udział w XIII Targach Wydawców Katolickich, które rozpoczęły się 13 kwietnia, na warszawskich Stegnach. W czasie trwającej trzy dni imprezy czytelnicy będą mogli spotkać się z blisko 80 autorami, w tym m.in. prof. Anną Świderkówną, o. Leonem Knabitem, o. Józefem Augustynem.

Gościem honorowym tegorocznych Targów jest Katolischer Medienverband (Stowarzyszenie Mediów Katolickich) skupiające edytorów z Niemiec, Austrii i Szwajcarii oraz wydawcy z Francji, Włoch i Watykanu.

XIII Targi Wydawców Katolickich otworzył Prymas Polski. Kard. Józef Glemp pozdrowił wszystkich obecnych i wyraził radość z powodu tak dużej liczby wydawców. Podkreślił, że realizowanie polecenia Chrystusa, by iść i głosić Słowo dotyczy również rozprzestrzeniania go w formie drukowanej. “Myśl ludzka rozchodzi się poczynając od papirusów, poprzez pracę benedyktyńską, dzieło Gutenberga, aż po Internet. Ale to wszystko nie eliminuje książki, zwłaszcza tej, która podejmuje temat religijny i to w odniesieniu do różnych dziedzin życia.” – powiedział. Prymas zwrócił uwagę na działalność wielu zgromadzeń, które zajmują się działalnością wydawniczą m.in. pallotynów, jezuitów, franciszkanów i współorganizatorów Targów, księży marianów, których pozdrowił w sposób szczególny. Wspomniał, jak ważny jest dla nich ten rok ze względu na planowaną beatyfikację ich założyciela o. Stanisława Papczyńskiego.

“Te targi są jednym z dowodów na to, że żywotność katolicyzmu nie słabnie wraz z unowocześnianiem kraju, że Polska potrafi być i nowoczesna i religijna” – powiedział Tomasz Merta, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zwrócił uwagę, że na Targach widać wyraźnie, iż katolicyzm nie daje się zredukować wyłącznie do przeżycia wewnętrznego. To jest coś co stara się mówić i odpowiadać na wszystkie ważne pytania człowieka, dotyczące zarówno życia duchowego, jak i społecznego” – stwierdził.

Dziś podczas Targów odbędzie się promocja książki ks. prof. Wojciecha Bołoza “Bioetyka i prawa człowieka”, która będzie podstawą dyskusji nt. praw człowieka do życia i śmierci. W dyskusji wezmą udział marszałek Sejmu Marek Jurek, lekarz – wiceprezes Izby Lekarskiej Włodzimierz Bednorz, socjolog – ks. Prof. Henryk Skorowski.

W tym samym dniu odbędzie się dyskusja nt “Wielka Księga Graala. Między historią a legendą”, która będzie związana z promocją książki Mario Moiraghiego “Wielka Księga Graala”. W spotkaniu wezmą udział historycy prof. Henryk Samsonowicz i ks. prof. Grzegorz Ryś oraz biblista o. Waldemar Linke.

Po południu na temat blasków i cieni Kościoła w czasach PRL wypowiedzą się historycy IPN Jan Żaryn, Marek Lasota i Bartłomiej Noszczak oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, autor głośnej książki “Kościół wobec bezpieki”.

Sytuacja książki katolickiej zostanie omówiona przez publicystę Jerzego Wolaka, autora książki “Raport o książce katolickiej”, redaktora naczelnego Biblioteki Analiz Jakuba Frołowa, prezesa Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Marka Otolskiego i jego wiceprezesa ks. Krystiana Kukowkę.

Na sobotę 14 kwietnia zapowiedziano m.in. dyskusję nt. odejść i powrotów do kapłaństwa. W panelu udział weźmie metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, prowincjał marianów ks. Paweł Naumowicz, o. Józef Augustyn oraz ks. Mirosław Cholewa.

W tym samym dniu będzie można dowiedzieć się, czego pragną mężczyźni oraz czy szczęście w małżeństwie jest możliwe. W rozmowie na ten temat weźmie udział psychoterapeutka prof. Irena Namysłowska oraz duszpasterz młodzieży ks. Michał Garbecki.

Wybitna biblistka prof. Anna Świderkówna będzie podpisywać swoją książkę “Nie tylko o Biblii”. Odbędzie się też spotkanie autorskie z ks. Markiem Dziewieckim, autorem popularnych książek z dziedziny psychologii.

Na stoisku Wydawnictwa SALWATOR odbędzie się spotkanie z s. Anielą, autorką bestselorowych książek kucharskich.

Na zakończenie dnia odbędzie się uroczysty koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, w trakcie którego metropolita górnośląski abp Damian Zimoń wręczy nagrody laureatom Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2007.

W niedzielę 15 kwietnia swoje książki będą podpisywać redaktor naczelny miesięcznika “Więź” Zbigniew Nosowski oraz o. Leon Knabit.

W tym dniu odbędzie się dyskusja na temat jak mówić o śmierci Boga po “śmierci Boga” z udziałem Dariusza Karłowicza, autora książki “Arcyparadoks śmierci”, Pawłem Lisickim, autorem książki “Nie-ludzki Bóg” oraz Grzegorzem Górnym, autorem publikacji “Demon Południa”.

O godz. 13 zostanie odprawiona Msza św. z udziałem wydawców katolickich, której będzie przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Źródło: KAI (aw, lk)
PATRONI MEDIALNI XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY WPiS PRZEWODNIK KATOLICKI KAI Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji GŁOS OJCA PIO ŻYCIE DUCHOWE N FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA SIECI PRAWDY wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA TAK RODZINIE RÓŻANIEC ANIOŁ STRÓŻ BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  TRAMWAJE WARSZAWSKIE METRO WARSZAWSKIE NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI BIBLIOTEKA NARODOWA MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Caritas Polska POCZTA POLSKA POLREGIO ZAKON MALTAŃSKI EUROPA CHRISTI CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE TARGI HISTORYCZNE Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki Forum Izb Gospodarczych STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIV Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed