XXIV Targi Wydawców Katolickich
XXIV Targi Wydawców Katolickich


Warszawa: rozpoczęły się XIII Targi Wydawców Katolickich

piątek, 13 Kwi 2007; SWK PL

Prawie stu wydawców z Polski i zagranicy bierze udział w XIII Targach Wydawców Katolickich, które rozpoczęły się 13 kwietnia, na warszawskich Stegnach. W czasie trwającej trzy dni imprezy czytelnicy będą mogli spotkać się z blisko 80 autorami, w tym m.in. prof. Anną Świderkówną, o. Leonem Knabitem, o. Józefem Augustynem.

Gościem honorowym tegorocznych Targów jest Katolischer Medienverband (Stowarzyszenie Mediów Katolickich) skupiające edytorów z Niemiec, Austrii i Szwajcarii oraz wydawcy z Francji, Włoch i Watykanu.

XIII Targi Wydawców Katolickich otworzył Prymas Polski. Kard. Józef Glemp pozdrowił wszystkich obecnych i wyraził radość z powodu tak dużej liczby wydawców. Podkreślił, że realizowanie polecenia Chrystusa, by iść i głosić Słowo dotyczy również rozprzestrzeniania go w formie drukowanej. “Myśl ludzka rozchodzi się poczynając od papirusów, poprzez pracę benedyktyńską, dzieło Gutenberga, aż po Internet. Ale to wszystko nie eliminuje książki, zwłaszcza tej, która podejmuje temat religijny i to w odniesieniu do różnych dziedzin życia.” – powiedział. Prymas zwrócił uwagę na działalność wielu zgromadzeń, które zajmują się działalnością wydawniczą m.in. pallotynów, jezuitów, franciszkanów i współorganizatorów Targów, księży marianów, których pozdrowił w sposób szczególny. Wspomniał, jak ważny jest dla nich ten rok ze względu na planowaną beatyfikację ich założyciela o. Stanisława Papczyńskiego.

“Te targi są jednym z dowodów na to, że żywotność katolicyzmu nie słabnie wraz z unowocześnianiem kraju, że Polska potrafi być i nowoczesna i religijna” – powiedział Tomasz Merta, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zwrócił uwagę, że na Targach widać wyraźnie, iż katolicyzm nie daje się zredukować wyłącznie do przeżycia wewnętrznego. To jest coś co stara się mówić i odpowiadać na wszystkie ważne pytania człowieka, dotyczące zarówno życia duchowego, jak i społecznego” – stwierdził.

Dziś podczas Targów odbędzie się promocja książki ks. prof. Wojciecha Bołoza “Bioetyka i prawa człowieka”, która będzie podstawą dyskusji nt. praw człowieka do życia i śmierci. W dyskusji wezmą udział marszałek Sejmu Marek Jurek, lekarz – wiceprezes Izby Lekarskiej Włodzimierz Bednorz, socjolog – ks. Prof. Henryk Skorowski.

W tym samym dniu odbędzie się dyskusja nt “Wielka Księga Graala. Między historią a legendą”, która będzie związana z promocją książki Mario Moiraghiego “Wielka Księga Graala”. W spotkaniu wezmą udział historycy prof. Henryk Samsonowicz i ks. prof. Grzegorz Ryś oraz biblista o. Waldemar Linke.

Po południu na temat blasków i cieni Kościoła w czasach PRL wypowiedzą się historycy IPN Jan Żaryn, Marek Lasota i Bartłomiej Noszczak oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, autor głośnej książki “Kościół wobec bezpieki”.

Sytuacja książki katolickiej zostanie omówiona przez publicystę Jerzego Wolaka, autora książki “Raport o książce katolickiej”, redaktora naczelnego Biblioteki Analiz Jakuba Frołowa, prezesa Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Marka Otolskiego i jego wiceprezesa ks. Krystiana Kukowkę.

Na sobotę 14 kwietnia zapowiedziano m.in. dyskusję nt. odejść i powrotów do kapłaństwa. W panelu udział weźmie metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, prowincjał marianów ks. Paweł Naumowicz, o. Józef Augustyn oraz ks. Mirosław Cholewa.

W tym samym dniu będzie można dowiedzieć się, czego pragną mężczyźni oraz czy szczęście w małżeństwie jest możliwe. W rozmowie na ten temat weźmie udział psychoterapeutka prof. Irena Namysłowska oraz duszpasterz młodzieży ks. Michał Garbecki.

Wybitna biblistka prof. Anna Świderkówna będzie podpisywać swoją książkę “Nie tylko o Biblii”. Odbędzie się też spotkanie autorskie z ks. Markiem Dziewieckim, autorem popularnych książek z dziedziny psychologii.

Na stoisku Wydawnictwa SALWATOR odbędzie się spotkanie z s. Anielą, autorką bestselorowych książek kucharskich.

Na zakończenie dnia odbędzie się uroczysty koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, w trakcie którego metropolita górnośląski abp Damian Zimoń wręczy nagrody laureatom Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2007.

W niedzielę 15 kwietnia swoje książki będą podpisywać redaktor naczelny miesięcznika “Więź” Zbigniew Nosowski oraz o. Leon Knabit.

W tym dniu odbędzie się dyskusja na temat jak mówić o śmierci Boga po “śmierci Boga” z udziałem Dariusza Karłowicza, autora książki “Arcyparadoks śmierci”, Pawłem Lisickim, autorem książki “Nie-ludzki Bóg” oraz Grzegorzem Górnym, autorem publikacji “Demon Południa”.

O godz. 13 zostanie odprawiona Msza św. z udziałem wydawców katolickich, której będzie przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Źródło: KAI (aw, lk)PATRONI MEDIALNI XX Targów Wydawców Katolickich w Lublinie
GOŚĆ NIEDZIELNY N NIEDZIELA N IDZIEMY N TVP LUBLIN N RADIO LUBLIN N LubelskaTV N N BIBLIOTEKA ANALIZ N KAI N e-KAI N Magazyn Literacki KSIAZKI N NOTES Wydawniczy N NOWYTYDZIEŃ N PODLASIE24.PL N KATOLICKIE RADIO PODLASIE N RADIO PLUS N RADIO CENTRUM N KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ N Radio Warszawa N KURIER LUBELSKI N DZIENNIK WSCHODNI N LUBELSKI SERWIS INFORMACYJNY N NASZE MIASTO N RYNEK KSIĄŻKI N WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE N ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA N
PARTNERZY Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Drukarnia im. Adama Półtawskiego N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO N Festiwal Filmów Niepokalanów N KSIĘGARNIA NA MIODOWEJ N N TOYOTA Marki N N
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed