XXIV Targi Wydawców Katolickich
XXIV Targi Wydawców Katolickich


Umiejętność korzystania z mediów

piątek, 9 Mar 2007; SWK PL

Papież ostrzega przed nieumiejętnym korzystaniem z mediów elektronicznych – Benedykt XVI podziela sprzeciw wielu rodziców, wychowawców i polityków wobec destrukcyjnych treści, jakie do milionów domów na świecie docierają za pośrednictwem mediów elektronicznych. Papież mówił o tym 9 marca do uczestników plenarnej sesji Papieskiej Rady Środków Społecznego Przekazu, która obradowała w Watykanie od 6 bm. W spotkaniu wziął udział m.in. metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

“Moje obawy nie różnią się od tych, jakie mają matka, ojciec, nauczyciel czy polityk” – wyznał Ojciec Święty. Jego zdaniem, kultura naszych czasów rozwija się pod dyktando mediów, dlatego ich przekaz musi być przedmiotem troski każdego, komu leży na sercu dobro wspólne. Nie ulega wątpliwości, zauważył papież, że środki społecznego przekazu walnie przyczyniły się do “procesu cywilizacji”.

W tym kontekście wspomniał o wartościowych filmach dokumentalnych, serwisach informacyjnych, programach rozrywkowych oraz dyskusjach, refleksjach i wywiadach. Przyznał też, że Internet zbliżył do wiedzy i umożliwił naukę “wielu, którzy mieli trudności z dostępem do nich bądź też nie mieli go wcale”. “Taki wkład do wspólnego dobra – dodał Benedykt XVI – zasługuje na pochwałę i zachętę do dalszej działalności”.

“Z drugiej strony widać bardzo wyraźnie, że wiele z tego, co w rozmaitej postaci wysyłane jest do domów milionów rodzin na świecie, jest destrukcyjne” – stwierdził papież. Przypomniał, że obowiązkiem mediów jest wychowanie dzieci i młodzieży do piękna, prawdy i dobroci.

Źródło: Niedziela.pl

Tekst przemówienia Ojca Świetego Benedykta XVI wygłoszone 9 marca 2007 r. podczas audiencji dla uczestników Zgromadzenia Ogólnego Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, Sala Klementyńska

Eminencje, Drodzy Bracia w Biskupstwie,
Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie,

Pragnę wyrazić wam wszystkim moja wdzięczność za wasze zaangażowanie w apostolstwo środków społecznego przekazu, którego znaczenia nie można nie doceniaś w naszym świecie coraz bardziej technologicznym.

Pole środków społecznego przekazu zmienia sie szybko. Gdy środki przekazu drukowanego z trudem są upowszechnianie, to inne srodki przekazu, takie jak radio, telewizja i internet rozwijają się z niezwykła szybkościa. Na gruncie globalizacji to wchodzenie mediów elektronicznych zbiega się z coraz wiekszę koncentrację w rękach niektórych firm międzynarodowych, których wpływ przekracza wszelkie granice społeczne i kulturowe.

Jakie są skutki tego wzrostu środków społecznego przekazu i działalności przemysłu rozrywkowego? Wiem, że to pytanie wymaga wielkiego zainteresowania z waszej strony. Zważywszy na perswazyjna role środków społecznego przekazu w kształtowaniu kultury, dotyczy tych wszystkich, którym leży na sercu dobro społeczeństwa obywatelskiego.

Niewątpliwie, rożne elementy środków społecznego przekazu wniosły wielki wkład do cywilizacji – Ponadto, jeśli chodzi o internet, należy przypomnieć, że udostępnił świat wiedzy i nauki, który wcześniej mogł być trudno dostępny dla wielu osób, jeżeli nie dla wszystkich.

Z drugiej strony, jest także rzeczą oczywistą, że wiele treści przekazywanych w różnych formach do milionów domów na całym świecie jest destrukcyjnych. Kierując światło Chrystusowej prawdy na te cienie, Kościół rodzi nadzieję. W związku z tym moje Orędzie na Dzień Środków Społecznego Przekazu na ten rok koncentruje się na relacji między środkami społecznego przekazu a młodzieżą. Mój lęk nie różni się od lęku matki, ojca, nauczyciela czy odpowiedzialnego mieszkańca miasta.

Zwracam się jeszcze raz do osób odpowiedzialnych za sektor środków społecznego przekazu, aby zalecali producentom troskę o dobro wspólne, wspieranie prawdy, ochronę indywidualnej godności ludzkiej i otaczanie szacunkiem wymagań rodziny.

Zachęcając was wszystkich dziś tu zebranych, ufam, że dołożycie starań, aby owoce waszych przemyśleń i studiów stanowiły przedmiot efektywnej współpracy z Kościołami partykularnymi za pośrednictwem parafii, szkoły i struktur diecezjalnych.

tłum. WL; Nasz Dziennik.


Komentarze (1) do “Umiejętność korzystania z mediów”

  1. 1

    Więcej czytać: Benedykt XVI o mediach » SWK.pl

    […] Następcy św. Piotra jest sygnałem, wobec którego nie wolno przejść obojętnie. 9 marca br. w przemówieniu do uczestników Zgromadzenia Ogólnego Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Pr… Benedykt XVI zauważył, że podczas “gdy środki przekazu drukowanego z trudem są […]PATRONI MEDIALNI XX Targów Wydawców Katolickich w Lublinie
GOŚĆ NIEDZIELNY N NIEDZIELA N IDZIEMY N TVP LUBLIN N RADIO LUBLIN N LubelskaTV N N BIBLIOTEKA ANALIZ N KAI N e-KAI N Magazyn Literacki KSIAZKI N NOTES Wydawniczy N NOWYTYDZIEŃ N PODLASIE24.PL N KATOLICKIE RADIO PODLASIE N RADIO PLUS N RADIO CENTRUM N KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ N Radio Warszawa N KURIER LUBELSKI N DZIENNIK WSCHODNI N LUBELSKI SERWIS INFORMACYJNY N NASZE MIASTO N RYNEK KSIĄŻKI N WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE N ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA N
PARTNERZY Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Drukarnia im. Adama Półtawskiego N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO N Festiwal Filmów Niepokalanów N KSIĘGARNIA NA MIODOWEJ N N TOYOTA Marki N N
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed