Ukazały się dwie książki o św. Jacku

środa, 16 Maj 2007; SWK PL

Do księgarń trafiły właśnie dwie książki poświęcone postaci św. Jacka, założyciela Polskiej Prowincji Dominikanów. Życie i cuda świętego Jacka. 1257-2007 oraz Św. Jacek Odrowąż i sprowadzenie Zakonu Kaznodziejskiego do Polski Jacka Woronieckiego OP (Esprit) zostały wydane z okazji przypadającej w tym roku 750 rocznicy śmierci patrona polskich dominikanów. Przygotowana przez krakowskich dominikanów książka Cuda i życie świętego Jacka. 1257-2007 przypomina dzieje i cudowne zdarzenia związane z tym jednym z najdawniejszych polskich świętych.

Już za życia jego charyzmatyczna postać przyciągała wielu młodych, którzy poszli za nim drogą życia zakonnego, i utwierdzała niedawno nawrócone ludy w wierze chrześcijańskiej. Książeczka ta jest również modlitewnikiem i śpiewnikiem. Czytelnik znajdzie w niej najważniejsze modlitwy, litanie i hymny do św. Jacka.

Druga pozycja, Św. Jacek Odrowąż i sprowadzenie Zakonu Kaznodziejskiego do Polski, autorstwa Jacka Woronieckiego (1878 – 1949), znakomitego historyka i znawcy dziejów Zakonu Kaznodziejskiego, to niewątpliwie najbardziej podstawowa i niezbędna monografia na temat św. Jacka i jednocześnie fascynujące, przykuwające uwagę historyczne dociekanie, w którym pod lupą historyka stają wypadki cudowne i nadzwyczajne, a przy tym stanowiące fundament przyszłych dziejów zarówno Zakonu Dominikańskiego, jak młodego wówczas Kościoła i tworzącej się polskiej państwowości. Trudno też rozumieć prawdziwie te późniejsze losy, nie widząc wyraźnie, co stało u ich źródła. Książka Woronieckiego przenosi nas do Europy wieku XIII, lat przełomowych dla Kościoła i chrześcijaństwa. W odpowiedzi na głęboki kryzys pojawiają się w Kościele postaci niezwykłe. Zaliczyć do nich należy niewątpliwie św. Dominika, założyciela nowego zakonu, lecz i tego świętego, który zakon Dominika zaszczepiał w Europie środkowo-wschodniej: św. Jacka Odrowąża.

Z okazji 750 rocznicy śmierci św. Jacka polscy dominikanie przygotowali całoroczny program obchodów jubileuszu. Obejmuje on m.in. cykl konferencji o modlitwie kontemplacyjnej “Dziewięć sposobów modlitwy św. Dominika”, XI Ogólnopolskie Spotkanie nad Lednicą, poświęcone postaci św. Jacka (2 czerwca) oraz Środy Jackowe z Mszą u grobu św. Jacka w Krakowie.

W programie znalazło się również sympozjum naukowe poświęcone roli i miejscu zakonów żebraczych w dziejach królewskiego miasta Krakowa “Zakony mendykanckie w średniowiecznej aglomeracji Krakowa”.

Nie zabraknie także wydarzeń kulturalnych: w sierpniu odbędzie się Festiwal pierogów w Krakowie oraz “Krakowski Tydzień Misteryjny”. Pod koniec lipca w ogrodach krakowskiego klasztoru dominikanów powstanie miasto średniowieczne, które ma stać się okazją do zobaczenia płatnerzy, garncarzy, wytwórców tkanin, mincerzy, a także do spróbowania wyrobów kuchni średniowiecznej; wszystko przy dźwiękach muzyki z tamtego okresu. Szczegóły obchodów oraz aktualne informacje znaleźć można na stronie internetowej jubileuszu: www.750jacek.pl

Jacek Odrowąż urodził się w Kamieniu pod Opolem około 1183 roku. Po studiach teologicznych, prawdopodobnie w Paryżu i w Bolonii, został kanonikiem katedry wawelskiej. W 1220 roku razem z biskupem Iwonem Odrowążem udał się do Rzymu, gdzie spotkał św. Dominika. Tam, w 1221 roku, wraz z bł. Czesławem i Hermanem otrzymali od niego habit zakonny. Po krótkim pobycie w klasztorze św. Sabiny, wszyscy wrócili do Polski. W 1223 roku Jacek osiadł przy kościele Św. Trójcy w Krakowie, gdzie powstał pierwszy w Polsce konwent dominikanów. Zakładał klasztory dominikańskie we wszystkich polskich diecezjach. Był także niestrudzonym apostołem na Rusi, wśród Prusów i na Litwie. Szerzył kult Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej. W 1243 roku powrócił do Krakowa, gdzie zmarł 15 sierpnia 1257 roku. Papież Klemens VII w 1527 roku ogłosił go błogosławionym, a Klemens VIII 17 kwietnia 1594 roku zaliczył go w poczet świętych. Jest patronem Polskiej Prowincji Dominikanów. Jego grób znajduje się w dominikańskiej bazylice św. Trójcy w Krakowie.

Źródło: Dominikanie.pl
PATRONI MEDIALNI XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY WPiS PRZEWODNIK KATOLICKI KAI Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji GŁOS OJCA PIO ŻYCIE DUCHOWE N FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA SIECI PRAWDY wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA TAK RODZINIE RÓŻANIEC ANIOŁ STRÓŻ BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  TRAMWAJE WARSZAWSKIE METRO WARSZAWSKIE NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI BIBLIOTEKA NARODOWA MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Caritas Polska POCZTA POLSKA POLREGIO ZAKON MALTAŃSKI EUROPA CHRISTI CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE TARGI HISTORYCZNE Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki Forum Izb Gospodarczych STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIV Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed