Ukazały się dwie książki o św. Jacku

środa, 16 Maj 2007; SWK PL

Do księgarń trafiły właśnie dwie książki poświęcone postaci św. Jacka, założyciela Polskiej Prowincji Dominikanów. Życie i cuda świętego Jacka. 1257-2007 oraz Św. Jacek Odrowąż i sprowadzenie Zakonu Kaznodziejskiego do Polski Jacka Woronieckiego OP (Esprit) zostały wydane z okazji przypadającej w tym roku 750 rocznicy śmierci patrona polskich dominikanów. Przygotowana przez krakowskich dominikanów książka Cuda i życie świętego Jacka. 1257-2007 przypomina dzieje i cudowne zdarzenia związane z tym jednym z najdawniejszych polskich świętych.

Już za życia jego charyzmatyczna postać przyciągała wielu młodych, którzy poszli za nim drogą życia zakonnego, i utwierdzała niedawno nawrócone ludy w wierze chrześcijańskiej. Książeczka ta jest również modlitewnikiem i śpiewnikiem. Czytelnik znajdzie w niej najważniejsze modlitwy, litanie i hymny do św. Jacka.

Druga pozycja, Św. Jacek Odrowąż i sprowadzenie Zakonu Kaznodziejskiego do Polski, autorstwa Jacka Woronieckiego (1878 – 1949), znakomitego historyka i znawcy dziejów Zakonu Kaznodziejskiego, to niewątpliwie najbardziej podstawowa i niezbędna monografia na temat św. Jacka i jednocześnie fascynujące, przykuwające uwagę historyczne dociekanie, w którym pod lupą historyka stają wypadki cudowne i nadzwyczajne, a przy tym stanowiące fundament przyszłych dziejów zarówno Zakonu Dominikańskiego, jak młodego wówczas Kościoła i tworzącej się polskiej państwowości. Trudno też rozumieć prawdziwie te późniejsze losy, nie widząc wyraźnie, co stało u ich źródła. Książka Woronieckiego przenosi nas do Europy wieku XIII, lat przełomowych dla Kościoła i chrześcijaństwa. W odpowiedzi na głęboki kryzys pojawiają się w Kościele postaci niezwykłe. Zaliczyć do nich należy niewątpliwie św. Dominika, założyciela nowego zakonu, lecz i tego świętego, który zakon Dominika zaszczepiał w Europie środkowo-wschodniej: św. Jacka Odrowąża.

Z okazji 750 rocznicy śmierci św. Jacka polscy dominikanie przygotowali całoroczny program obchodów jubileuszu. Obejmuje on m.in. cykl konferencji o modlitwie kontemplacyjnej “Dziewięć sposobów modlitwy św. Dominika”, XI Ogólnopolskie Spotkanie nad Lednicą, poświęcone postaci św. Jacka (2 czerwca) oraz Środy Jackowe z Mszą u grobu św. Jacka w Krakowie.

W programie znalazło się również sympozjum naukowe poświęcone roli i miejscu zakonów żebraczych w dziejach królewskiego miasta Krakowa “Zakony mendykanckie w średniowiecznej aglomeracji Krakowa”.

Nie zabraknie także wydarzeń kulturalnych: w sierpniu odbędzie się Festiwal pierogów w Krakowie oraz “Krakowski Tydzień Misteryjny”. Pod koniec lipca w ogrodach krakowskiego klasztoru dominikanów powstanie miasto średniowieczne, które ma stać się okazją do zobaczenia płatnerzy, garncarzy, wytwórców tkanin, mincerzy, a także do spróbowania wyrobów kuchni średniowiecznej; wszystko przy dźwiękach muzyki z tamtego okresu. Szczegóły obchodów oraz aktualne informacje znaleźć można na stronie internetowej jubileuszu: www.750jacek.pl

Jacek Odrowąż urodził się w Kamieniu pod Opolem około 1183 roku. Po studiach teologicznych, prawdopodobnie w Paryżu i w Bolonii, został kanonikiem katedry wawelskiej. W 1220 roku razem z biskupem Iwonem Odrowążem udał się do Rzymu, gdzie spotkał św. Dominika. Tam, w 1221 roku, wraz z bł. Czesławem i Hermanem otrzymali od niego habit zakonny. Po krótkim pobycie w klasztorze św. Sabiny, wszyscy wrócili do Polski. W 1223 roku Jacek osiadł przy kościele Św. Trójcy w Krakowie, gdzie powstał pierwszy w Polsce konwent dominikanów. Zakładał klasztory dominikańskie we wszystkich polskich diecezjach. Był także niestrudzonym apostołem na Rusi, wśród Prusów i na Litwie. Szerzył kult Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej. W 1243 roku powrócił do Krakowa, gdzie zmarł 15 sierpnia 1257 roku. Papież Klemens VII w 1527 roku ogłosił go błogosławionym, a Klemens VIII 17 kwietnia 1594 roku zaliczył go w poczet świętych. Jest patronem Polskiej Prowincji Dominikanów. Jego grób znajduje się w dominikańskiej bazylice św. Trójcy w Krakowie.

Źródło: Dominikanie.plPATRONI MEDIALNI XXI Targów Wydawców Katolickich w Lublinie
GOŚĆ NIEDZIELNY N NIEDZIELA N IDZIEMY N TVP LUBLIN N RADIO LUBLIN N LubelskaTV N N BIBLIOTEKA ANALIZ N KAI N e-KAI N GŁOS KATOLICKI N SIÓDMA DZIEWIĘĆ N RADIO NADZIEJA N NIECODZIENNIK N Magazyn Literacki KSIAZKI N NOTES Wydawniczy N PODLASIE24.PL N KATOLICKIE RADIO PODLASIE N RADIO PLUS N RADIO CENTRUM N KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ N Radio Warszawa N KURIER LUBELSKI N DZIENNIK WSCHODNI N LUBELSKI SERWIS INFORMACYJNY N NASZE MIASTO N RYNEK KSIĄŻKI N WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE N ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA N
PARTNERZY Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Drukarnia im. Adama Półtawskiego N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N NOWY TYDZIEŃ N Drukarnia DRUK-INTRO N Festiwal Filmów Niepokalanów N N TOYOTA Marki N N
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed