Szerzyć radość i nadzieję

czwartek, 24 Maj 2007; SWK PL

Jeśli chcemy ewangelizować za pośrednictwem środków społecznego przekazu, tajemnica jest prosta: trzeba być zakochanym w Chrystusie – podkreślił w wywiadzie udzielonym agencji Zenit o. Raniero Cantalamessa w związku z przypadającym w niedzielę w wielu krajach Światowym Dniem Środków Społecznego Przekazu. Kaznodzieja Domu Papieskiego zwrócił uwagę, że współczesna komunikacja jest w gruncie rzeczy “komunikacją smutku”. Pomóc zmienić ten stan rzeczy może Ewangelia, która jest “dobrą wiadomością” o miłości Boga do człowieka.

Ojciec Cantalamessa zauważył, że środki społecznego przekazu stały się bohaterami naszych czasów. Ale – jak podkreślił – dzisiejsza komunikacja społeczna narażona jest jednak na poważne niebezpieczeństwa, przede wszystkim na brak dialogu. – Im więcej jest przekazu, tym bardziej doświadcza się braku komunikacji. Ogranicza się ona do dźwięków, do hałasu, który zapewnia nas, że nie jesteśmy sami. Brakuje natomiast przekazu wertykalnego, twórczego – zauważa kaznodzieja Domu Papieskiego. – Cała komunikacja staje się lustrem, w którym odbija się obraz nędzy człowieka i pustki, która go wypełnia – dodaje.
Zagrożenie ze strony mediów według o. Cantalamessy stanowi fakt, że środki społecznego przekazu w dużej mierze stawiają nam przed oczami to, kim moglibyśmy być lub co moglibyśmy robić. Wywołuje to u wielu ludzi bądź poczucie rezygnacji, frustracji i biernego zdania się na własny los, bądź zupełnie przeciwnie – obsesyjną potrzebę wyjścia z anonimowości. Odpowiedzią na ten stan rzecz – zdaniem o. Cantalamessy – powinno być szerzenie w chrześcijańskich mediach radości i nadziei opartej na głębokiej więzi z Chrystusem.

Źródło: Nasz Dziennik

Link: strona oficjalna O. Raniero Cantalamessa OFMCap
PATRONI MEDIALNI XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY PRZEWODNIK KATOLICKI KAI GŁOS OJCA PIO POSŁANIEC CHARAKTERYN FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN AEROPAG21 GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA wSIECI wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  ZTM WARSZAWA TRAMWAJE WARSZAWSKIE MIEJSKIE ZAKŁADY AUTOBUSOWE METRO WARSZAWSKIE www.urbaninfo.tv TO TU Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Radio EMAUS Caritas Polska CMJP2 Ola i Jaś Dominik Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki DROGA Cuda i Łaski Boże Źródło Nasza Arka Wychowawca STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG POLSKA IZBA HOTELARSTWA WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIII Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed