“Światowa Encyklopedia Filmu Religijnego”

wtorek, 20 Lut 2007; SWK PL

W środę 21. lutego br. o godz. 12.00 odbędzie się promocja książki pt. “Światowa Encyklopedia Filmu Religijnego”. Promocja odbędzie się w Kinie Muranów – Gutek Film w Warszawie przy ul. Andersa 1. Encyklopedia ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.

W promocji udział wezmą: redaktorzy Encyklopedii Adam Garbicz i ks. dr Marek Lis, Krajowy Duszpasterz Środowisk Twórczych ksiądz dr Wiesław Niewęgłowski, wybitny reżyser i dokumentalista Andrzej Trzos–Rastawiecki oraz pomysłodawca Encyklopedii i wydawca Leszek Sosnowski. Gościem specjalnym spotkania będzie Krzysztof Zanussi. Po prezentacji Encyklopedii odbędzie się pokaz prasowy filmu „Milczenie” Ingmara Bergmana.

W Encyklopedii można poczytać m.in. o najsłynniejszych filmach ostatnich miesięcy łącznie z “Karolem” czy “Janem Pawłem II” z Johnem Voightem, ale także o filmach z początku wieku, obejrzeć piękne zdjęcia, ulubionych aktorów i fotosy z kultowych filmów.

Ks. Marek Lis napisał w odredakcyjnym wstępie, iż współredaktorzy inaczej podeszli do tematyki filmu religijnego, aniżeli traktowana ona była do tej pory w podobnych publikacjach na całym świecie i uzupełnili listę haseł „o wiele nieobecnych tam tytułów” a także pominęli „większość filmów, które sprowadzają religijność do zjawisk etnograficznych, bądź szukania sensu życia, komercyjnie eksploatują pseudoreligijne mity i opowieści (np. o zaświatach czy w horrorach).”

Encyklopedia zasługuje jak najbardziej na określenia „światowa”, nie tylko ze względu na międzynarodowy zestaw autorów. Hasła reprezentują bowiem kino religijne z całego świata. Zarówno filmy fabularne jak i dokumentalne, a także animowane i muzyczne. Autorzy omawiają filmy chrześcijańskie z naciskiem na katolickie, ale też buddyjskie, żydowskie i dotyczące innych religii i wyznań.

Omówienia w Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego dotyczą m.in. filmów o tematyce biblijnej (np. Adam i Ewa, Chrystus, Abraham, Estera), adaptacji dzieł literackich pojmowanych szeroko jako religijne (np. Doktor Faustus, Przed sklepem jubilera, Quo vadis), filmowych biografii zarówno ludzi uznawanych za świętych przez różne religie czy wyznania, jak i osób, którzy na różne sposoby poświęcili swe życie na służbę Bogu i bliźnim (np. Gandhi, Świat Matki Teresy, Święty Franciszek z Asyżu, Święty Jan Bosco). W Encyklopedii znalazło się także miejsce dla szerszego potraktowania filmowych dzieł, których twórcy dotykają zagadnień moralności motywowanych wiarą, jak również tzw. „ukrytej religijności”.

“Światowa Encyklopedia Filmu Religijnego” to:

 • Praca zbiorowa 47 autorów pod redakcją Adama Garbicza i ks. dr. Marka Lisa ze wstępem Krzysztofa Zanussiego
 • Pierwsze opracowanie tego typu na świecie!
 • Efekt ponad czterech lat pracy wybitnych specjalistów w dziedzinie filmu religijnego z całego świata – łącznie 47 osób, m.in. prof. prof. o. Ulrich Engel, Reinhold Zwick i Wolfgang Luley z Niemiec, Federico Pontiggia, ks. Dario Vigano i Carlo Tagliabue z Włoch, dr Marta Ochman z Meksyku i wielu autorów z Polski.
 • Dzieło powstałe z inicjatywy Białego Kruka, który zaangażował do zredagowania Encyklopedii wybitnego historyka i znawcę sztuki filmowej Adama Garbicza oraz teologa i specjalistę od mediów ks. dr. Marka Lisa.
 • Dzieje filmu religijnego od pierwszych ekranizacji w 1897 r. aż po rok 2006.
 • 1700 haseł rzeczowych i osobowych, w tym omówienia religijnych filmów fabularnych i dokumentalnych, sylwetki twórców, wybitnych postaci – bohaterów dzieł filmowych itd.
 • Monograficzne artykuły o największych religiach świata (np. buddyzm, hinduizm, żydowskie motywy religijne) w kontekście utworów filmowych.
 • Indeksy tytułów oryginalnych, autorów, haseł rzeczowych i osobowych.
 • Ponad 1200 ilustracji.
 • Przejrzysta grafika umożliwiająca szybkie znalezienie informacji.
 • 656 stron, format 210×290 mm, elegancki papier 115 g, twarda oprawa, obwoluta, najwyższy poziom edytorski.
 • Wielkie walory edukacyjne.
 • Dzieło powstałe na wyraźne zapotrzebowanie widzów i czytelników po ogromnym sukcesie rynkowym i medialnym „Encyklopedii kina” wydanej prze Białego Kruka 3 lata temu.PATRONI MEDIALNI XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY PRZEWODNIK KATOLICKI KAI GŁOS OJCA PIO POSŁANIEC CHARAKTERYN FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN AEROPAG21 GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA wSIECI wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  ZTM WARSZAWA TRAMWAJE WARSZAWSKIE MIEJSKIE ZAKŁADY AUTOBUSOWE METRO WARSZAWSKIE www.urbaninfo.tv TO TU Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Radio EMAUS Caritas Polska CMJP2 Ola i Jaś Dominik Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki DROGA Cuda i Łaski Boże Źródło Nasza Arka Wychowawca STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG POLSKA IZBA HOTELARSTWA WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIII Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed