XXIV Targi Wydawców Katolickich
XXIV Targi Wydawców Katolickich


“Światowa Encyklopedia Filmu Religijnego”

wtorek, 20 Lut 2007; SWK PL

W środę 21. lutego br. o godz. 12.00 odbędzie się promocja książki pt. “Światowa Encyklopedia Filmu Religijnego”. Promocja odbędzie się w Kinie Muranów – Gutek Film w Warszawie przy ul. Andersa 1. Encyklopedia ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.

W promocji udział wezmą: redaktorzy Encyklopedii Adam Garbicz i ks. dr Marek Lis, Krajowy Duszpasterz Środowisk Twórczych ksiądz dr Wiesław Niewęgłowski, wybitny reżyser i dokumentalista Andrzej Trzos–Rastawiecki oraz pomysłodawca Encyklopedii i wydawca Leszek Sosnowski. Gościem specjalnym spotkania będzie Krzysztof Zanussi. Po prezentacji Encyklopedii odbędzie się pokaz prasowy filmu „Milczenie” Ingmara Bergmana.

W Encyklopedii można poczytać m.in. o najsłynniejszych filmach ostatnich miesięcy łącznie z “Karolem” czy “Janem Pawłem II” z Johnem Voightem, ale także o filmach z początku wieku, obejrzeć piękne zdjęcia, ulubionych aktorów i fotosy z kultowych filmów.

Ks. Marek Lis napisał w odredakcyjnym wstępie, iż współredaktorzy inaczej podeszli do tematyki filmu religijnego, aniżeli traktowana ona była do tej pory w podobnych publikacjach na całym świecie i uzupełnili listę haseł „o wiele nieobecnych tam tytułów” a także pominęli „większość filmów, które sprowadzają religijność do zjawisk etnograficznych, bądź szukania sensu życia, komercyjnie eksploatują pseudoreligijne mity i opowieści (np. o zaświatach czy w horrorach).”

Encyklopedia zasługuje jak najbardziej na określenia „światowa”, nie tylko ze względu na międzynarodowy zestaw autorów. Hasła reprezentują bowiem kino religijne z całego świata. Zarówno filmy fabularne jak i dokumentalne, a także animowane i muzyczne. Autorzy omawiają filmy chrześcijańskie z naciskiem na katolickie, ale też buddyjskie, żydowskie i dotyczące innych religii i wyznań.

Omówienia w Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego dotyczą m.in. filmów o tematyce biblijnej (np. Adam i Ewa, Chrystus, Abraham, Estera), adaptacji dzieł literackich pojmowanych szeroko jako religijne (np. Doktor Faustus, Przed sklepem jubilera, Quo vadis), filmowych biografii zarówno ludzi uznawanych za świętych przez różne religie czy wyznania, jak i osób, którzy na różne sposoby poświęcili swe życie na służbę Bogu i bliźnim (np. Gandhi, Świat Matki Teresy, Święty Franciszek z Asyżu, Święty Jan Bosco). W Encyklopedii znalazło się także miejsce dla szerszego potraktowania filmowych dzieł, których twórcy dotykają zagadnień moralności motywowanych wiarą, jak również tzw. „ukrytej religijności”.

“Światowa Encyklopedia Filmu Religijnego” to:

 • Praca zbiorowa 47 autorów pod redakcją Adama Garbicza i ks. dr. Marka Lisa ze wstępem Krzysztofa Zanussiego
 • Pierwsze opracowanie tego typu na świecie!
 • Efekt ponad czterech lat pracy wybitnych specjalistów w dziedzinie filmu religijnego z całego świata – łącznie 47 osób, m.in. prof. prof. o. Ulrich Engel, Reinhold Zwick i Wolfgang Luley z Niemiec, Federico Pontiggia, ks. Dario Vigano i Carlo Tagliabue z Włoch, dr Marta Ochman z Meksyku i wielu autorów z Polski.
 • Dzieło powstałe z inicjatywy Białego Kruka, który zaangażował do zredagowania Encyklopedii wybitnego historyka i znawcę sztuki filmowej Adama Garbicza oraz teologa i specjalistę od mediów ks. dr. Marka Lisa.
 • Dzieje filmu religijnego od pierwszych ekranizacji w 1897 r. aż po rok 2006.
 • 1700 haseł rzeczowych i osobowych, w tym omówienia religijnych filmów fabularnych i dokumentalnych, sylwetki twórców, wybitnych postaci – bohaterów dzieł filmowych itd.
 • Monograficzne artykuły o największych religiach świata (np. buddyzm, hinduizm, żydowskie motywy religijne) w kontekście utworów filmowych.
 • Indeksy tytułów oryginalnych, autorów, haseł rzeczowych i osobowych.
 • Ponad 1200 ilustracji.
 • Przejrzysta grafika umożliwiająca szybkie znalezienie informacji.
 • 656 stron, format 210×290 mm, elegancki papier 115 g, twarda oprawa, obwoluta, najwyższy poziom edytorski.
 • Wielkie walory edukacyjne.
 • Dzieło powstałe na wyraźne zapotrzebowanie widzów i czytelników po ogromnym sukcesie rynkowym i medialnym „Encyklopedii kina” wydanej prze Białego Kruka 3 lata temu.


PATRONI MEDIALNI XX Targów Wydawców Katolickich w Lublinie
GOŚĆ NIEDZIELNY N NIEDZIELA N IDZIEMY N TVP LUBLIN N RADIO LUBLIN N LubelskaTV N N BIBLIOTEKA ANALIZ N KAI N e-KAI N Magazyn Literacki KSIAZKI N NOTES Wydawniczy N NOWYTYDZIEŃ N PODLASIE24.PL N KATOLICKIE RADIO PODLASIE N RADIO PLUS N RADIO CENTRUM N KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ N Radio Warszawa N KURIER LUBELSKI N DZIENNIK WSCHODNI N LUBELSKI SERWIS INFORMACYJNY N NASZE MIASTO N RYNEK KSIĄŻKI N WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE N ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA N
PARTNERZY Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Drukarnia im. Adama Półtawskiego N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO N Festiwal Filmów Niepokalanów N KSIĘGARNIA NA MIODOWEJ N N TOYOTA Marki N N
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed