Rozmowa o Targach z ks. Markiem Otolskim

wtorek, 10 Kwi 2007; SWK PL

– Od samego początku istnienia Targów staraliśmy się, aby to była impreza również kulturalna. Gdybyśmy organizowali tylko prezentację książek na stoiskach to byłby zwykły kiermasz. Targi zawsze powinny mieć imprezy tzw. około targowe, a więc prezentacje, dyskusje na ważne i aktualne tematy, promocje nowości wydawniczych. W tym roku imprez jest dużo, ale podobnie było w poprzednich latach. To przede wszystkim zasługa samych wydawców…

Rozmowa Judyty Syrek z Gloria24.pl o 13. Targach Wydawców Katolickich z ks. Markiem Otolskim, prezesem Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

– Tegoroczne Targi Wydawców Katolickich w Warszawie to nie tylko prezentacja ofert wydawniczych, spotkań autorskich, ale spora dawka dyskusji panelowych o aktualnych problemach: eutanazja, aborcja, wojna, lustracja. Czy to znak, że Targi katolickie w Warszawie będą stawały się bardziej wydarzeniem kulturalnym, medialnym, a nie tylko okazją do kupienia książki i zdobycia autografu?

– Od samego początku istnienia Targów staraliśmy się, aby to była impreza również kulturalna. Gdybyśmy organizowali tylko prezentację książek na stoiskach to byłby zwykły kiermasz. Targi zawsze powinny mieć imprezy tzw. około targowe, a więc prezentacje, dyskusje na ważne i aktualne, społeczne i religijne tematy, promocje nowości wydawniczych. Rzeczywiście jest ich dużo, ale jeśli dobrze pamiętam podobnie było w poprzednich latach. To przede wszystkim zasługa samych wydawców, którzy chcą uatrakcyjnić swój pobyt na targach. Ale też i mam tu niedosyt, bo jest wielu takich, którzy mimo zachęt nie przygotowali żadnych spotkań. Nawiązując do początku mojej wypowiedzi, traktują swój udział tylko w kategoriach kiermaszu.

– Co roku wzrasta liczba gości zagranicznych. Przy okazji tej edycji targów gościem honorowym są wydawcy z krajów niemieckojęzycznych.

– Tak. Udało się po rozmowach podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie namówić ich na udział w charakterze gościa honorowego. Byli już zaproszeni w ubiegłym roku po wyborze Benedykta XVI. Niestety wtedy nie wszystko udało się do końca dopiąć. I znowu od samego początku byliśmy zainteresowani, aby nie ograniczać udziału w Targach tylko do polskich wydawców. Co roku zapraszamy bliźniacze organizacje działające w sektorze wydawców katolickich poszczególnych krajów. W tym roku gościmy dość pokaźną liczbę, tak jak Pani wspomniała, wydawców z krajów niemieckojęzycznych. Ale też trzeba pamiętać, że w swoich krajach stanowią oni dość znaczną siłę.

– Tegoroczną galę rozdania nagród Feniks 2007 poprowadzi Jolanta Fajkowska, czy to oznacza, że koncert i gala będą transmitowane przez TVP?

– No byłoby świetnie i w jakimś tam stopniu spełniłoby się nasze, jako organizatorów, marzenie. Niestety, na dzień dzisiejszy nie mam takich informacji. Mam tylko wiadomość, niepotwierdzoną, że TVP ma się pojawić i nagrywać fragmenty.

– „Feniks” to najważniejsza impreza dla autorów zajmujących się tematyka religijną.

– Myślę, że prestiż tej nagrody z roku na rok wzrasta. Wiele okoliczności na to wskazuje. W tym roku przypada dziesiąta jej edycja. Warto o tym pamiętać. I w tym roku po raz pierwszy udało się wygospodarować środki na wykonanie statuetek dla autorów. Dotychczas statuetkę otrzymywali wydawcy. Od tego roku pragniemy nią obdarowywać także autorów. Statuetka ta otrzymała nazwę FENIKS PRO AUTORE. Myślę, że to bardzo ważne, aby docenić i wyróżnić tych, którzy dzielą się słowem pisanym, a tym samym podziękować im za ich trud dzielenia się słowem.

– Wiele podobnych imprez branżowych, szczególnie tych świeckich, organizuje przy okazji targów, akcje promujące czytelnictwo. Czy SWK zastanawiało się nad zorganizowaniem takich akcji? Czego możemy się spodziewać w przyszłym roku?

– Dziękuję za podpowiedź, rzeczywiście można i cos takiego zrobić u nas. Pomyślimy o tym na przyszłoroczną edycję Targów. A co będzie w przyszłym roku. Poczekajmy, jeszcze się obecne nie skończyły. Ale nie ukrywam, że kilka pomysłów mam. Na razie ich nie zdradzę. Jak ja to mówię: musze się z nimi przespać. Poczekajmy.

– Przybywa wydawców, przybywa gości. Kiedy Targi Wydawców Katolickich doczekają się nowej hali?

– Rozumiem, że ma pani na myśli obszerniejszą salę. W tym roku naprawdę zrobiliśmy ogromną pracę, aby takie miejsce znaleźć i aby było godne tych Targów – mam tu na myśli pewną atmosferę, którą chcielibyśmy również zabrać ze sobą. Niestety przerastają nas koszty wynajmu takich sal. Szukamy innych rozwiązań. To są właśnie te pomysły, których nie zdradzę i z którymi musze się przespać. Ale mogę zapewnić, że już myślimy o przyszłorocznej edycji.

– Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Judyta Syrek, Gloria24.pl

PS. Redakcji Gloria24.pl dziękuję za zgodę na opublikowanie całości wywiadu. TP.
PATRONI MEDIALNI XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY WPiS PRZEWODNIK KATOLICKI KAI Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji GŁOS OJCA PIO ŻYCIE DUCHOWE N FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA SIECI PRAWDY wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA TAK RODZINIE RÓŻANIEC ANIOŁ STRÓŻ BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  TRAMWAJE WARSZAWSKIE METRO WARSZAWSKIE NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI BIBLIOTEKA NARODOWA MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Caritas Polska POCZTA POLSKA POLREGIO ZAKON MALTAŃSKI EUROPA CHRISTI CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE TARGI HISTORYCZNE Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki Forum Izb Gospodarczych STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIV Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed