XXIV Targi Wydawców Katolickich
XXIV Targi Wydawców Katolickich


Plener fotograficzny w Licheniu

poniedziałek, 14 Maj 2007; SWK PL

Majowy deszcz nie przeszkodził w pracy fotografikom uczestniczącym w pierwszym ogólnopolskim plenerze fotograficznym „Portret polskiej pobożności” w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu w dniach 10-11 maja. Efektem ich pracy jest kilka tysięcy zdjęć. W Sanktuarium to pierwsze takie przedsięwzięcie. Tytułową pobożność, a więc odzwierciedlenie wewnętrznego kontaktu z Bogiem, fotograficy zinterpretowali na różne sposoby , jedni poprzez elementy architektury sakralnej, inni szukając rozmodlonych pielgrzymów.

-„ Nie lubię podchodzić do ludzi, przeszkadzać im w modlitwie. Wymyśliłem więc sobie realizację tematu poprzez próbę opowiedzenia pobożności bez pokazywania ludzi. W lasku grąblińskim fotografowałem elementy kapliczek i innych miejsc związanych z kultem maryjnym. Tu, w Sanktuarium, szukałem pewnego nastroju w kapliczkach rozrzuconych wokół bazyliki” – tłumaczył Władysław Nielipiński z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, fotografik z 30-letnim stażem.

Innego zdania jest Jan Szabelski z Koła (30 lat fotografowania). -„Mnie się wydaje, że aby pokazać portret, trzeba uwiecznić człowieka, ująć wyraz jego twarzy. Z twarzy można dużo wyczytać. Ja fotografuję modlących się ludzi na tle ołtarza. Umiejętność w robieniu takich zdjęć polega na tym, żeby robić swoje, nie przeszkadzając innym” – wyjaśniał Szabelski.

Swojej fascynacji człowiekiem nie ukrywa też Franciszek Kupczyk (od 27 lat związany z fotografowaniem). -„Szukam tu ludzi. Starałem się robić im zdjęcia dyskretnie, aby ich nie przestraszyć. W takich sytuacjach przyjmuję postawę kota i wyczekuję. Nie trzeba się spieszyć. Najlepiej przyczaić się i czekać na odpowiedni moment” – mówił Kupczyk.

Podczas pleneru w bazylice otwarta została wystawa „Panie, przyszliśmy!” autorstwa jednej z uczestniczek warsztatów – Danuty Witkowskiej, czym zainaugurowano w Licheniu tegoroczny sezon wystawowy.

Plener fotograficzny rozpoczął się wczoraj. Ostatni fotografowie wyjadą dziś po godz. 16.00. Na licheńskie warsztaty przyjechało 21 osób z różnych rejonów Polski, między innymi z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Konina, Koła, Poznania. Wśród uczestników są fotoreporterzy prasowi, członkowie klubów i stowarzyszeń fotograficznych, a także Związku Polskich Artystów Fotografików oraz uczniowie z Zespołu Szkół Plastycznych w Kole. Kilkadziesiąt najlepszych prac autorstwa będziemy mogli zobaczyć na wystawie poplenerowej, która zostanie otwarta 1. września w licheńskim Sanktuarium.

Plener przygotował Kolski Klub Fotograficzny FAKT we współpracy z Centrum Informacji i Promocji Sanktuarium Maryjnego w Licheniu.

Źródło: Biura Prasowego Sanktuarium w LicheniuPATRONI MEDIALNI XX Targów Wydawców Katolickich w Lublinie
GOŚĆ NIEDZIELNY N NIEDZIELA N IDZIEMY N TVP LUBLIN N RADIO LUBLIN N LubelskaTV N N BIBLIOTEKA ANALIZ N KAI N e-KAI N Magazyn Literacki KSIAZKI N NOTES Wydawniczy N NOWYTYDZIEŃ N PODLASIE24.PL N KATOLICKIE RADIO PODLASIE N RADIO PLUS N RADIO CENTRUM N KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ N Radio Warszawa N KURIER LUBELSKI N DZIENNIK WSCHODNI N LUBELSKI SERWIS INFORMACYJNY N NASZE MIASTO N RYNEK KSIĄŻKI N WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE N ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA N
PARTNERZY Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Drukarnia im. Adama Półtawskiego N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO N Festiwal Filmów Niepokalanów N KSIĘGARNIA NA MIODOWEJ N N TOYOTA Marki N N
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed