Plener fotograficzny w Licheniu

poniedziałek, 14 Maj 2007; SWK PL

Majowy deszcz nie przeszkodził w pracy fotografikom uczestniczącym w pierwszym ogólnopolskim plenerze fotograficznym „Portret polskiej pobożności” w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu w dniach 10-11 maja. Efektem ich pracy jest kilka tysięcy zdjęć. W Sanktuarium to pierwsze takie przedsięwzięcie. Tytułową pobożność, a więc odzwierciedlenie wewnętrznego kontaktu z Bogiem, fotograficy zinterpretowali na różne sposoby , jedni poprzez elementy architektury sakralnej, inni szukając rozmodlonych pielgrzymów.

-„ Nie lubię podchodzić do ludzi, przeszkadzać im w modlitwie. Wymyśliłem więc sobie realizację tematu poprzez próbę opowiedzenia pobożności bez pokazywania ludzi. W lasku grąblińskim fotografowałem elementy kapliczek i innych miejsc związanych z kultem maryjnym. Tu, w Sanktuarium, szukałem pewnego nastroju w kapliczkach rozrzuconych wokół bazyliki” – tłumaczył Władysław Nielipiński z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, fotografik z 30-letnim stażem.

Innego zdania jest Jan Szabelski z Koła (30 lat fotografowania). -„Mnie się wydaje, że aby pokazać portret, trzeba uwiecznić człowieka, ująć wyraz jego twarzy. Z twarzy można dużo wyczytać. Ja fotografuję modlących się ludzi na tle ołtarza. Umiejętność w robieniu takich zdjęć polega na tym, żeby robić swoje, nie przeszkadzając innym” – wyjaśniał Szabelski.

Swojej fascynacji człowiekiem nie ukrywa też Franciszek Kupczyk (od 27 lat związany z fotografowaniem). -„Szukam tu ludzi. Starałem się robić im zdjęcia dyskretnie, aby ich nie przestraszyć. W takich sytuacjach przyjmuję postawę kota i wyczekuję. Nie trzeba się spieszyć. Najlepiej przyczaić się i czekać na odpowiedni moment” – mówił Kupczyk.

Podczas pleneru w bazylice otwarta została wystawa „Panie, przyszliśmy!” autorstwa jednej z uczestniczek warsztatów – Danuty Witkowskiej, czym zainaugurowano w Licheniu tegoroczny sezon wystawowy.

Plener fotograficzny rozpoczął się wczoraj. Ostatni fotografowie wyjadą dziś po godz. 16.00. Na licheńskie warsztaty przyjechało 21 osób z różnych rejonów Polski, między innymi z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Konina, Koła, Poznania. Wśród uczestników są fotoreporterzy prasowi, członkowie klubów i stowarzyszeń fotograficznych, a także Związku Polskich Artystów Fotografików oraz uczniowie z Zespołu Szkół Plastycznych w Kole. Kilkadziesiąt najlepszych prac autorstwa będziemy mogli zobaczyć na wystawie poplenerowej, która zostanie otwarta 1. września w licheńskim Sanktuarium.

Plener przygotował Kolski Klub Fotograficzny FAKT we współpracy z Centrum Informacji i Promocji Sanktuarium Maryjnego w Licheniu.

Źródło: Biura Prasowego Sanktuarium w Licheniu
PATRONI MEDIALNI XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY PRZEWODNIK KATOLICKI KAI GŁOS OJCA PIO POSŁANIEC CHARAKTERYN FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN AEROPAG21 GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA wSIECI wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  ZTM WARSZAWA TRAMWAJE WARSZAWSKIE MIEJSKIE ZAKŁADY AUTOBUSOWE METRO WARSZAWSKIE www.urbaninfo.tv TO TU Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Radio EMAUS Caritas Polska CMJP2 Ola i Jaś Dominik Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki DROGA Cuda i Łaski Boże Źródło Nasza Arka Wychowawca STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG POLSKA IZBA HOTELARSTWA WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIII Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed