Polska Wikipedia na DVD

piątek, 27 Kwi 2007; SWK PL

Wikipedia została już wydana na płycie CD w języku angielskim, a za jakiś czas ukaże się również wersja polska na krążku DVD. Wydanie Polskie zostanie przygotowane przez wybranych Wikipedystów, których opłaci wydawnictwo Helion. Wikipedia na DVD przyda się tym użytkownikom komputerów, którzy nie mają łącza z internetem – pisze Dziennik Internautów.

W polskiej Wikipedii na DVD znajdą się artykuły z dnia 4 czerwca 2006. W bazie nie znajdą się te hasła, które 4 czerwca 2006 były podejrzewane o naruszenie praw autorskich lub były przeznaczone do szybkiego usunięcia. Nie będzie haseł z tzw. przestrzeni meta i zapisów dyskusji, a grafiki zostaną pomniejszone w celu zwiększenia dostępnego miejsca na płycie DVD.

Oprócz artykułów na płycie znajdzie się oprogramowanie, które po zainstalowaniu na komputerze użytkownika, będzie umożliwiało wyszukiwanie artykułów. Same teksty będą wyświetlane w przeglądarce internetowej.

Komercyjnie, ale zgodnie z misją

Choć Wikipedia na DVD jest przedsięwzięciem komercyjnym i firma Helion ma zamiar na niej zarobić, to twórcy Wikipedii zaznaczają, że przedsięwzięcie jest zgodne z misją wolnej encyklopedii. Płyta zostanie wydana w sposób zgodny z licencją GNU FDL, a część zysków trafi do Fundacji Wikimedia i Stowarzyszenia Wikimedia Polska wspierając przedsięwzięcia tych instytucji.

Na wydawcę płyty została wybrana firma Helion, ponieważ jako jedyna zgodziła się na warunki stawiane przez społeczność Wikipedii. Warunki te obejmowały minimum 3 miesiące czasu na przygotowanie płyty, częściowe opłacenie pracy Wikipedystów, akceptację warunków użyczenia logo i nazwy Wikipedii oraz akceptację koncepcji wydania płyty w sposób w pełni zgodny z licencją GNU FDL.

Prace redakcyjne nad projektem zostały już zakończone. Teraz pozostaje tylko czekać na projekt okładki i wytłoczenie płyty.

W przeszłości Wikipedia została już wydana razem z czasopismem Enter SPECIAL Wiedza z Sieci w sierpniu 2005. Wydanie to było jednak nielegalne. Miało poważne braki (np. nie informowało o autorach) i nikt nie skonsultował się w jego sprawie z Fundacją Wikimedia.

Źródło: Dziennik Internautów
PATRONI MEDIALNI XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY WPiS PRZEWODNIK KATOLICKI KAI Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji GŁOS OJCA PIO ŻYCIE DUCHOWE N FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA SIECI PRAWDY wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA TAK RODZINIE RÓŻANIEC ANIOŁ STRÓŻ BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  TRAMWAJE WARSZAWSKIE METRO WARSZAWSKIE NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI BIBLIOTEKA NARODOWA MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Caritas Polska POCZTA POLSKA POLREGIO ZAKON MALTAŃSKI EUROPA CHRISTI CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE TARGI HISTORYCZNE Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki Forum Izb Gospodarczych STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIV Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed