25 Targi Wydawców Katolickich
25 Targi Wydawców Katolickich


Podsumowanie XX Targów Wydawców Katolickich

czwartek, 17 Kwi 2014; SWK PL

W niedzielę 6 kwietnia zakończyły się rekordowe pod każdym względem XX Targi Wydawców Katolickich. Przez cztery dni w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie ponad 160 wystawców z Polski, Watykanu, Włoch, Francji i Niemiec prezentowało najbogatszą w dotychczasowej historii targowej inicjatywy ofertę wydawniczą.

Ponad 24 tys. odwiedzających

Rekordowa była także frekwencja – z informacji organizatora, Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, wynika, że sprzedaż biletów wstępu przekroczyła liczbę 24 tys., a przecież znaczną ich część stanowiły bilety rodzinne uprawniające do wejścia na targi kilku osób.

Jubileuszowa edycja Targów Wydawców Katolickich spełniła także pokładane w niej nadzieje wyrażone m.in. w wystąpieniu ks. kardynała Kazimierza Nycza podczas uroczystości otwarcia Targów. Metropolita Warszawski przekonywał wówczas, że środowisko wydawców katolickich nie może i nie ma zamiaru zamykać się we własnym kręgu, tylko aktywnie wkracza w obszar szeroko pojętej kultury.

Pięknie wydawał się nawiązywać do tej idei w swoim wystąpieniu podczas gali wręczenia Nagród FENIKS 2014 ks. biskup Wiesław Mering, Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego: – Gdy patrzę na dzisiejszą kulturę czuję żal, że tej miłości do książek w świecie jest obecnie nieco mniej. Ale nadal istnieje ta niezwykła grupa ludzi, dla których spotkanie z książką jest okazją do spotkania i wymiany myśli z drugim człowiekiem.

Pogląd ten podziela również ks. Roman Szpakowski SDB, dyrektor Targów i prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. – Olbrzymie zainteresowanie wystawców udziałem w Targach i znakomita frekwencja odwiedzających pozwalają wierzyć, że nie ma żadnych poważnych zagrożeń dla przyszłej aktywnej działalności środowiska wydawców katolickich w zakresie produkcji wydawniczej, która jednocześnie pełniłaby ważną posługę na rzecz dzieła ewangelizacji – przekonuje Prezes SWK i Dyrektor Wydawnictwa Salezjańskiego.

Jednym z najważniejszych narzędzi promocji książki katolickiej jest, przyznawana od 17 lat, przez SWK nagroda FENIKS. W tegorocznej edycji pod rozwagę Kapituły trafiło ponad 240 tytułów blisko 70 wydawców, które rywalizowały w dziesięciu konkursowych kategoriach, w tym takich jak nauki kościelne”, „edytorstwo”, „książka dla dzieci”, „książka dla młodzieży”, „publicystyka religijna”, „multimedia” i po raz pierwszy w historii także w kategorii „muzyka chrześcijańska.

W tym roku Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Nagrodę Główną FENIKS 2014 przyznał ks. prof. Tadeuszowi Ślipko. Diamentowy FENIKS 2014 przypadł ks. prof. Remigiuszowi Popowskiemu za przekład „Septuaginty”, a Oficyna Wydawnicza Vocatio została uhonorowana równorzędną Nagrodą za długoletnie wspieranie translatorskiej pracy laureata. Natomiast FENIKSY Specjalne trafiły tym razem do: prof. Władysława Stróżewskiego, którego nagrodzono za „dobitne świadectwo w służbie filozofii, odsłaniające zadziwienie pięknem i zarazem grozą świata, będące poszukiwaniem odpowiedzi na najbardziej zasadnicze pytanie, jakie stawia przed ludźmi rzeczywistość” oraz Stanisława Szczycińskiego za jego dorobek na rzecz propagowania treści chrześcijańskich poprzez aktywność na polu muzycznym.

Z kolei laureatami dorocznej Nagrody Mały FENIKS za działalność promującą wartości katolickie w sferze medialnej zostali: Joanna Białobrzeska (Didasko), Elżbieta Staniszewska (Polskie Radio), Telewizja internetowa Razem.TV oraz Portal Podlasie24.pl.

Jednak zgodnie z zamierzeniami organizatora SWK, jakim jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, Targi nie są już dziś jedynie wydarzeniem dedykowanym wyłącznie książce – to inicjatywa multimedialna, która łączy w sobie różne sfery aktywności kulturalnej i informacyjnej środowisk katolickich. Służy wymianie myśli i poglądów, dbając zarazem o rozwój intelektualny kolejnych pokoleń młodych Polaków. Choć książka (drukowana i cyfrowa) zawsze dominować będzie w przekazie realizowanym przez Targi, to w programie towarzyszącym coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność także inne aktywności kulturalne jak muzyka (nowa kategoria w konkursie FENIKS!) czy kinematografia, które równie wiernie służą przekazywaniu Słowa Bożego.

W oczekiwaniu na kolejną edycję tego święta książki katolickiej, która w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się w terminie 16-19 kwietnia 2015 roku, organizatorzy Targów zachęcają do zapoznania się z relacjami z tegorocznej edycji dostępnymi w serwisie telewizji internetowej Razem.tv.

 

 

Informacja prasowa z 8 kwietnia 2014 r.
PATRONI MEDIALNI XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY WPiS PRZEWODNIK KATOLICKI KAI Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji GŁOS OJCA PIO ŻYCIE DUCHOWE N FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA SIECI PRAWDY wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA TAK RODZINIE RÓŻANIEC ANIOŁ STRÓŻ BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  TRAMWAJE WARSZAWSKIE METRO WARSZAWSKIE NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI BIBLIOTEKA NARODOWA MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Caritas Polska POCZTA POLSKA POLREGIO ZAKON MALTAŃSKI EUROPA CHRISTI CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE TARGI HISTORYCZNE Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki Forum Izb Gospodarczych STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIV Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed