Opowieść o życiu wielkiego człowieka

piątek, 9 Mar 2007; SWK PL

Już wkrótce, bo 22 marca br., do księgarń w całym kraju trafi druga część “Autobiografii” księdza Jana Twardowskiego. Zatytułowana jest ona “Czas coraz prędszy” i obejmuje lata życia 1959-2006.

“Umiał ‘patrzeć na śmierć’. Była dlań, chwilą największej nadziei, ‘otwartą bramą’, ciekawostką, że trzeba iść dalej”. Jako ksiądz uczył, czym jest śmierć. W środę, 18 stycznia 2006 r., sam znalazł się w roli ucznia. Na jedynej takiej lekcji. Wiele razy w dniach umierania powtarzał: “Jestem spokojny. Umieram czysty i spokojny, ‘Umieranie to przebaczanie’. Najkrótsza modlitwa – wyznanie wiary i motto życia – ‘Jezu, ufam Tobie’ – nie schodziła z Jego ust” – pisze o księdzu Janie w “Postscriptum” książki dr Aleksandra Iwanowska, która dokonała opracowania “Autobiografii”. Podstawą dzieła są lat najrozmaitsze wypowiedzi księdza z wielu lat, zachowane w różnorodnej formie. Wszystkie one złożyły się na wyjątkowo wciągającą opowieść o życiu tego wspaniałego kapłana, który pisał urokliwe, pełne głębi i życiowej mądrości wiersze. Tworzył je z potrzeby serca, nie dbając o popularność: “Nie jest to moja zasługa, lecz Boża łaska. Tylko dzięki niej te wiersze trafiają do ludzi” – pisze w “Autobiografii” ks. Twardowski, który podkreśla, że nie chciał być popularny.

Książka “Czas coraz prędszy” poprzez historię życia księdza Jana Twardowskiego ukazuje jednocześnie ciekawy obraz epoki, w której żył kapłan. Ksiądz ocalił bowiem od zapomnienia pamięć o napotkanych na swojej drodze ludziach, wydarzeniach etc. Warto dodać, że prawie całe jego kapłańskie życie przypadało na okres duszpasterskiej działalności Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. W “Autobiografii” ks. Twardowski podkreśla, że od samego początku przeżywał jego niezwykłość. Podobnie pisze o Papieżu Janie Pawle II, o swoich spotkaniach z nim, rozmowach. Wspomina, że w kościele Sióstr Wizytek od początku jego pontyfikatu codziennie przed modlitwą “Anioł Pański” modlił się z siostrami w jego intencji słowami: “Panie Jezu Chryste, bądź światłem, mocą i pociechą dla naszego Ojca Świętego Jana Pawła II i otocz Go opieką swojego Najświętszego Serca”.

Doktor Aleksandra Iwanowska podkreśla, że “Spotkani ludzie, wydarzenia życiowe, własne odczucia układają się w misterną tkaninę – życie. Każdym niemal słowem ‘Autobiografii’ jej bohater, ksiądz Jan Twardowski, daje wspaniałą lekcję miłości, wdzięczności i pogody życia”. W dalszej części “Postscriptum” dodaje: “Potrafił ‘czytać książkę własnego życia’, którą uznawał za najlepszą lekcję wiary w Opatrzność, opiekę i Boże prowadzenie. Nie było zdarzeń bez znaczenia, wszystko było ‘przypadkiem starannie przygotowanym’. (…) Jako dziewięćdziesięciolatek Jan Twardowski stale powtarzał: ‘Jestem szczęśliwym księdzem’. Kochał kapłaństwo, kochał Kościół, któremu służył tak wiernie, jak potrafił. Przede wszystkim jednak kochał Jezusa”. Sam kapłan stwierdza w książce: “Zakochałem się w Jezusie i nie spotkałem nikogo piękniejszego niż On”. Sens życia stanowiła dla niego Eucharystia i modlitwa. Mówi: “Kapłaństwo jest łaską, trzeba zaufać tej łasce. Trzeba ufać Temu, który prowadzi. Dla mnie kapłaństwo to jakaś niezwykła fascynacja osobą Pana Jezusa”.

Ksiądz Twardowski z wielką miłością opowiada w książce o swojej pracy z dziećmi, ukochanym kościele Sióstr Wizytek w Warszawie czy pięknych Powązkach. Znaleźć można w niej również wiele jego urokliwych wierszy, które zebrane z różnych tomików przeplatają wypowiedzi księdza. Na uwagę zasługują także rzadkie fotografie, dzięki którym historia życia ks. Jana Twardowskiego opowiedziana na kartach “Autobiografii” staje się pełniejsza. Obydwie części “Autobiografii” – zarówno ta druga, jak i pierwsza, zatytułowana “Smak dzieciństwa 1915-1959, która trafiła do księgarń 1 grudnia 2006 roku, powstały w ciągu ostatnich trzech lat życia ks. Jana Twardowskiego. Zaznaczyć trzeba, że do końca swoich dni czuwał on nad ich powstaniem. Sam wybierał dokumenty i fotografie do publikacji. “Wypisują o mnie różne bzdury, a ja chciałbym ci podyktować historię mojego życia, prawdziwą, ale pogodną” – powiedział dr Iwanowskiej. I taka właśnie jest “Autobiografia” księdza Jana, do której przeczytania gorąco zachęcam.

Piotr Czartoryski-Sziler

Jan Twardowski, Autobiografia. Myśli nie tylko o sobie. Tom 2. Czas coraz prędszy. 1959-2006, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2007

Źródło: Nasz Dziennik 
PATRONI MEDIALNI XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY WPiS PRZEWODNIK KATOLICKI KAI Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji GŁOS OJCA PIO ŻYCIE DUCHOWE N FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA SIECI PRAWDY wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA TAK RODZINIE RÓŻANIEC ANIOŁ STRÓŻ BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  TRAMWAJE WARSZAWSKIE METRO WARSZAWSKIE NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI BIBLIOTEKA NARODOWA MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Caritas Polska POCZTA POLSKA POLREGIO ZAKON MALTAŃSKI EUROPA CHRISTI CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE TARGI HISTORYCZNE Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki Forum Izb Gospodarczych STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIV Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed