Nieżyjący poeta pod ścisłą kontrolą

środa, 4 Kwi 2007; SWK PL

Czy właścicielka praw autorskich do twórczości księdza Jana Twardowskiego skutecznie ograniczy dostęp do jego dzieł? Ksiądz zmarł w styczniu ubiegłego roku, miał prawie 86 lat. Wielu dotychczasowych wydawców poezji księdza Twardowskiego straciło prawa do wydawania jego dzieł. W maju na targach książki katolickiej Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej (pierwszy i wieloletni wydawca twórczości księdza) nie pokaże sztandarowych pozycji ks. Jana – pisze dziś Rzeczpospolita.

Zespół dziecięcy z Katowic, który śpiewał poezję księdza, też spotkały kłopoty: przy pomocy prawnika Iwanowska zakazała dzieciom korzystać z dorobku poety.

Ksiądz uczynił Aleksandrę Iwanowską spadkobierczynią w testamencie, który unieważnił kilka wcześniejszych. Aleksandra Iwanowska jest doktorem filologii polskiej, jest adiunktem w Zakładzie Literatury Staropolskiej i Oświeceniowej Uniwersytetu Gdańskiego. Od lat współpracowała z poetą przy wydawaniu jego książek.

Agnieszka Rybak

Źródło: Rzeczpospolita  (via Rynek Książki)

Zobacz: Zakończyło się postępowanie spadkowe ks.Twardowskiego


Komentarze (2) do “Nieżyjący poeta pod ścisłą kontrolą”

 1. 1

  Marko napisał(a)

  Artykuł w “Rzepie” czytałem i napełnił mnie smutkiem. Szkoda, że w kilka miesięcy po śmierci wielkiego poety, Polacy już zaczynają się kłócić i o co? Nie mam pretensji do przestrzegania prawa autorskiego i chyba nikt nie ma. Ale działając w ten sposób można zniszczyć wiele inicjatyw, które rodzą sie u młodych ludzi.

 2. 2

  Mariusz Kubik napisał(a)

  W drugim tomie książki ks. Jana Twardowskiego pt.: “Autobiografia. Myśli nie tylko o sobie. Tom 2 1959-2006” (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2007 r.) pani Aleksandra Iwanowska wykorzystuje bez mojej wiedzy i zgody fotografię zrobioną przez mnie prywatnie ks. Janowi Twardowskiemu w Katowicach, przy grobie Jego rodziców, w marcu 2000 r., podczas jednego z dwóch naszych wspólnych pobytów na Śląsku.

  Choć to drobiazg z pozoru nieistotny, jest on przyczynkiem do większej całości, zauważalnej i znanej przez osoby “z branży” a może i dostrzegalnej także przez zwykłych czytelników książek ks. Jana Twardowskiego. Nie dziwi mnie on, zważywszy na poziom przyzwoitosci edytorki – osoby “świecącej światłem odbitym” (począwszy od podawania swego nazwiska w każdej niemalże wydawanej od lat książce ks. Jana Twardowskiego, na każdej możliwej stronie) i uważającej się za monopolistę-edytora z nadania (a raczej autonadania) tej twórczości. Świadczy to nie tylko o jej wątpliwej uczciwości jako neutralnego badacza literatury, ale też o wątpliwej przyzwoitości człowieka, jako, że pokora nakazywała by jednakże raczej pozostawanie w cieniu wielkiego człowieka – podobnie, jak przez całe życie pozostawał w cieniu bohater badań pani Iwanowskiej.

  Jestem zdumiony, że na to, co od lat robi Pani Iwanowska, pozwalają i tolerują (zapewne z powodów finansowych) również wydawcy. Wczorajsze doniesienia “Rzeczpospolitej” i dzisiejsze “Dziennika” oraz “Dziennika Zachodniego” z Katowic, są zresztą pierwszym krokiem, by wreszcie ktoś powiedział to głośno.PATRONI MEDIALNI XXI Targów Wydawców Katolickich w Lublinie
GOŚĆ NIEDZIELNY N NIEDZIELA N IDZIEMY N TVP LUBLIN N RADIO LUBLIN N LubelskaTV N N BIBLIOTEKA ANALIZ N KAI N e-KAI N GŁOS KATOLICKI N SIÓDMA DZIEWIĘĆ N RADIO NADZIEJA N NIECODZIENNIK N Magazyn Literacki KSIAZKI N NOTES Wydawniczy N PODLASIE24.PL N KATOLICKIE RADIO PODLASIE N RADIO PLUS N RADIO CENTRUM N KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ N Radio Warszawa N KURIER LUBELSKI N DZIENNIK WSCHODNI N LUBELSKI SERWIS INFORMACYJNY N NASZE MIASTO N RYNEK KSIĄŻKI N WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE N ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA N
PARTNERZY Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Drukarnia im. Adama Półtawskiego N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N NOWY TYDZIEŃ N Drukarnia DRUK-INTRO N Festiwal Filmów Niepokalanów N N TOYOTA Marki N N
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed