Nieżyjący poeta pod ścisłą kontrolą

środa, 4 Kwi 2007; SWK PL

Czy właścicielka praw autorskich do twórczości księdza Jana Twardowskiego skutecznie ograniczy dostęp do jego dzieł? Ksiądz zmarł w styczniu ubiegłego roku, miał prawie 86 lat. Wielu dotychczasowych wydawców poezji księdza Twardowskiego straciło prawa do wydawania jego dzieł. W maju na targach książki katolickiej Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej (pierwszy i wieloletni wydawca twórczości księdza) nie pokaże sztandarowych pozycji ks. Jana – pisze dziś Rzeczpospolita.

Zespół dziecięcy z Katowic, który śpiewał poezję księdza, też spotkały kłopoty: przy pomocy prawnika Iwanowska zakazała dzieciom korzystać z dorobku poety.

Ksiądz uczynił Aleksandrę Iwanowską spadkobierczynią w testamencie, który unieważnił kilka wcześniejszych. Aleksandra Iwanowska jest doktorem filologii polskiej, jest adiunktem w Zakładzie Literatury Staropolskiej i Oświeceniowej Uniwersytetu Gdańskiego. Od lat współpracowała z poetą przy wydawaniu jego książek.

Agnieszka Rybak

Źródło: Rzeczpospolita  (via Rynek Książki)

Zobacz: Zakończyło się postępowanie spadkowe ks.Twardowskiego


Komentarze (2) do “Nieżyjący poeta pod ścisłą kontrolą”

 1. 1

  Marko napisał(a)

  Artykuł w “Rzepie” czytałem i napełnił mnie smutkiem. Szkoda, że w kilka miesięcy po śmierci wielkiego poety, Polacy już zaczynają się kłócić i o co? Nie mam pretensji do przestrzegania prawa autorskiego i chyba nikt nie ma. Ale działając w ten sposób można zniszczyć wiele inicjatyw, które rodzą sie u młodych ludzi.

 2. 2

  Mariusz Kubik napisał(a)

  W drugim tomie książki ks. Jana Twardowskiego pt.: “Autobiografia. Myśli nie tylko o sobie. Tom 2 1959-2006” (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2007 r.) pani Aleksandra Iwanowska wykorzystuje bez mojej wiedzy i zgody fotografię zrobioną przez mnie prywatnie ks. Janowi Twardowskiemu w Katowicach, przy grobie Jego rodziców, w marcu 2000 r., podczas jednego z dwóch naszych wspólnych pobytów na Śląsku.

  Choć to drobiazg z pozoru nieistotny, jest on przyczynkiem do większej całości, zauważalnej i znanej przez osoby “z branży” a może i dostrzegalnej także przez zwykłych czytelników książek ks. Jana Twardowskiego. Nie dziwi mnie on, zważywszy na poziom przyzwoitosci edytorki – osoby “świecącej światłem odbitym” (począwszy od podawania swego nazwiska w każdej niemalże wydawanej od lat książce ks. Jana Twardowskiego, na każdej możliwej stronie) i uważającej się za monopolistę-edytora z nadania (a raczej autonadania) tej twórczości. Świadczy to nie tylko o jej wątpliwej uczciwości jako neutralnego badacza literatury, ale też o wątpliwej przyzwoitości człowieka, jako, że pokora nakazywała by jednakże raczej pozostawanie w cieniu wielkiego człowieka – podobnie, jak przez całe życie pozostawał w cieniu bohater badań pani Iwanowskiej.

  Jestem zdumiony, że na to, co od lat robi Pani Iwanowska, pozwalają i tolerują (zapewne z powodów finansowych) również wydawcy. Wczorajsze doniesienia “Rzeczpospolitej” i dzisiejsze “Dziennika” oraz “Dziennika Zachodniego” z Katowic, są zresztą pierwszym krokiem, by wreszcie ktoś powiedział to głośno.
PATRONI MEDIALNI XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY WPiS PRZEWODNIK KATOLICKI KAI Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji GŁOS OJCA PIO ŻYCIE DUCHOWE N FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA SIECI PRAWDY wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA TAK RODZINIE RÓŻANIEC ANIOŁ STRÓŻ BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  TRAMWAJE WARSZAWSKIE METRO WARSZAWSKIE NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI BIBLIOTEKA NARODOWA MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Caritas Polska POCZTA POLSKA POLREGIO ZAKON MALTAŃSKI EUROPA CHRISTI CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE TARGI HISTORYCZNE Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki Forum Izb Gospodarczych STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIV Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed