25 Targi Wydawców Katolickich
25 Targi Wydawców Katolickich


Nagrody FENIKS 2014

czwartek, 17 Kwi 2014; SWK PL

W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się dziś otwarcie XX Targów Wydawców Katolickich. Jednym z centralnych momentów uroczystości było niewątpliwie ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2014.

W tegorocznej edycji do dziesięciu konkursowych kategorii („literacka”, „nauki kościelne”, „edytorstwo”, „książka dla dzieci”, „książka dla młodzieży”, „książka autora zagranicznego”, „seria wydawnicza (dzieła zebrane)”, „publicystyka religijna”, „multimedia” i po raz pierwszy w historii „muzyka chrześcijańska) nadesłano ponad 220 tytułów z 68 oficyn (w 2013 roku o wyróżnienia ubiegały się publikacje z ponad 40 wydawnictw), co czyni Nagrodę FENIKS jeszcze bardziej reprezentatywną dla całego rynku wydawnictw religijnych niż dotychczas.

Nagrodę Główną FENIKS otrzymał ks. prof. Tadeusz Ślipko SJ za „imponujący dorobek naukowy, dydaktyczny i organizacyjny, zwłaszcza w czasach wymagających podtrzymywania kruchego kompromisu między władzami Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie a przedstawicielami PRL-u; opracowanie na nowo koncepcji etyki chrześcijańskiej, nawiązującej do osiągnięć tomizmu, personalizmu i metod racjonalnych; rzetelność, sumienność, skromność oraz życzliwość w relacjach międzyludzkich i w pracy badawczej.”.

Nagroda FENIKS Diamentowy trafiła w ręce ks. prof. Remigiusza Popowskiego za „niezwykle obszerny i unikatowy pod względem jakości warsztatu dorobek translatorski, w tym za najnowszy przekład ‘Septuaginty’ jako opus vitae laureata”. Nagrodę otrzymała również Oficyna Wydawnicza Vocatio za „propagowanie twórczości translatorskiej” ks. prof. Remigiusza Popowskiego wyrażonej m.in. w przekładzie „Septuaginty” i Nowego Testamentu oraz licznych edycjach słownikowych.

Nagrodę FENIKS Specjalny otrzymał prof. Władysław Stróżewski za „dobitne świadectwo w służbie filozofii, odsłaniające zadziwienie pięknem i zarazem grozą świata, będące poszukiwaniem odpowiedzi na najbardziej zasadnicze pytanie, jakie stawia przed ludźmi rzeczywistość”.

Nagrodę FENIKS Specjalny (muzyczny) otrzymał Stanisław Szczyciński za „dorobek kompozytorski i aranżacyjny, który w niestrudzony sposób propaguje muzykę religijną, wyrażany na wielu płaszczyznach aktywności artystycznej”.

W serwisie Razem.tv dostępna jest filmowa relacja z uroczystości rozdania nagród FENIKS 2014 i MAŁY FENIKS 2014 oraz inne nagrania:
http://new.livestream.com/accounts/1782125/XXtargiwydawcowkatolickich/archives

W tym roku Nagrody i Wyróżnienia Stowarzyszenia FENIKS przyznała kapituła w składzie:

dr hab. Krzysztof Narecki (przewodniczący), dr Elżbieta Maruszewska, dr hab. Marzena Górecka, ks. Henryk Zieliński, ks. Krzysztof Pawlina, prof. Jan Malicki, dr hab. Krzysztof Koehler i Krzysztof Ziemiec.

Uroczysta gala wręczenia Nagród FENIKS 2014 odbędzie się w sobotę 5 marca o godz. 19.30 w Bazylice Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53. Towarzyszyć jej będzie Koncert Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego, która zaprezentuje Oratorium „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu” Josepha Haydna.

Wręczono Nagrody FENIKS 2014

W sobotni wieczór 5 kwietnia w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie po raz 17. wręczono Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS.

W inaugurującym galę wystąpieniu JE ks. kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, dziękował za tak wielowymiarową targową inicjatywę Stowarzyszenia: – Dziękuję także za ten fragment Targów, który związany jest z wręczeniem Nagrody FENIKS. Cieszę się bardzo, że wśród laureatów jest wiele osób tak znamienitych, zasłużonych dla polskiej kultury, nauki i teologii. Ogromnie cieszy, że wśród nagrodzonych i wyróżnionych publikacji utrzymuje się ten wysoki poziom edytorski, poszerzony o nowoczesne środki komunikacji i technologie.

Arcybiskup Henryk Hoser, Ordynariusz Warszawsko-Praski, w swoim wystąpieniu podkreślał zasługi Nagrody FENIKS: – FENIKSY rozdawane co roku w tej pięknej Bazylice są marką jakości, uznaniem dla wydawców i autorów, dostrzeżeniem artyzmu i prac włożonych w powstawanie wyróżnionych dzieł. Pomagają w wydatny sposób docenić ten ponoszony trud. Dziękuję przy tej okazji za złączone ze sobą te wszystkie targowe inicjatywy, wskazujące na bogatą ofertę kulturalną.

Z kolei biskup Wiesław Mering, Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, podzielił się z uczestnikami spotkania bardzo osobistą refleksją: – Jeżeli w ogóle mam odwagę zabierać głos po moich znakomitych przedmówcach, to tylko dlatego że od 16. roku życia przebywałem w seminarium, w którym największą perłą była pierwsza Biblia Gutenberga przechowywana w pelplińskiej bibliotece. Ta miłość do książki żyje we mnie do dzisiaj. Gdy patrzę na dzisiejszą kulturę czuję żal, że tej miłości w świecie jest obecnie nieco mniej. Ale nadal istnieje ta niezwykła grupa ludzi, dla których spotkanie z książką jest okazją do spotkania i wymiany myśli z drugim człowiekiem.

Laureaci wyróżnień w dziesięciu konkursowych kategoriach: „literacka”, „nauki kościelne”, „edytorstwo”, „książka dla dzieci”, „książka dla młodzieży”, „książka autora zagranicznego”, „seria wydawnicza (dzieła zebrane)”, „publicystyka religijna”, „multimedia” i po raz pierwszy w historii „muzyka chrześcijańska otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy poszczególnych kategorii także statuetki FENIKSA. W tegorocznej edycji nagrody blisko 70 wydawców zgłosiło ponad 220 tytułów. Szczegółowe wyniki Nagrody FENIKS 2014 wraz z uzasadnieniami znajdziecie Państwo w załączniku.

Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich tradycyjnie przyznał również Nagrodę Główną FENIKS 2014, której laureatem został ks. prof. Tadeusz Ślipko. – Serdecznie dziękuję za to uznanie jego pracy naukowej w zakresie filozofii i etyki. Dzisiaj rano jeszcze był mocno zdeterminowany by przyjechać, jednak wiek – 96 lat – nie pozwolił mu ostatecznie na tę podróż – mówił odbierający Nagrodę w imieniu laureata ks. prof. Józef Bremer, dziekan Wydziału Filozoficznego Ignatianum.

Tegoroczny Diamentowy FENIKS 2014 przypadł ks. prof. Remigiuszowi Popowskiemu za przekład „Septuaginty”. Reprezentujący go ks. prof. Stanisław Wilk, stwierdził że ks. Remigiusz Popowski najbardziej dziękuje Bożej Opatrzności i św. Józefowi, że pozwolono mu dokończyć to dzieło.

Jednocześnie Nagrodą Diamentowy FENIKS uhonorowano Oficynę Wydawniczą Vocatio, a nagroda ta jest wyrazem uznania za konsekwencję w propagowaniu translatorskiej pracy ks. Popowskiego.

Nagrodę FENIKS Specjalny przyznano prof. Władysławowi Stróżewskiemu za „dobitne świadectwo w służbie filozofii, odsłaniające zadziwienie pięknem i zarazem grozą świata, będące poszukiwaniem odpowiedzi na najbardziej zasadnicze pytanie, jakie stawia przed ludźmi rzeczywistość”. W liście skierowanym do organizatorów nagrody i uczestników spotkania laureat napisał m.in.: „Wyróżniony tak szlachetną nagrodą nie mogę być pewny, że na nią zasługuję, traktując ją jednak jako akceptację wybranej drogi, którą podążam”.

Kolejny FENIKS Specjalny, po raz pierwszy przyznany za działalność w obszarze muzycznym, trafił do Stanisława Szczycińskiego. Jak stwierdziła reprezentująca laureata małżonka: – Jego największym marzeniem jest to, aby muzyka, którą tworzy dotarła do słuchaczy i by była możliwie godnym przekaźnikiem słów Jezusa Chrystusa.

Podczas uroczystości wręczono także Nagrody Mały FENIKS 2014, jakie trafiają do osób i instytucji, a które w sposób szczególny przyczyniają się do promocji myśli i książki katolickiej w mediach i w odbiorze społecznym. W tym roku do grona laureatów Nagrody dołączyli: Joanna Białobrzeska (Didasko), Elżbieta Staniszewska (Polskie Radio), Telewizja internetowa Razem.TV oraz Portal Podlasie24.pl.

Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS została przyznana po raz pierwszy w 1999 roku, choć już rok wcześniej wydawcy katoliccy z okazji odbywających się na warszawskich Stegnach III Targów Wydawców Katolickich (1998) przyznali swe pierwsze wyróżnienia i nagrody.

Rok później, w drugim roku istnienia nagrody (1999), dla podkreślenia odradzania się literatury religijnej, przez wiele lat marginalizowanej, spychanej do kościelnego undergroundu lub wprost prześladowanej przez totalitarny system komunistyczny, postanowiono, iż ta nagroda honorująca wybitne osiągnięcia edytorskie z zakresu literatury religijnej będzie nosiła miano FENIKSA.

Otóż Feniks, legendarny ptak wedle mitologii greckiej żyjący w Etiopii, miał żyć kilkaset lat, po czym nagle spalał się na stosie, by szybko z popiołów powstać na nowo. Tak odmłodzony zjawiać się zwykł w egipskim Heliopolis. W literaturze starochrześcijańskiej Feniks stał się symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa, który zwycięsko powstał z żaru cierpień i śmierci. Feniks zatem w odniesieniu do wydawnictw katolickich i Targów Wydawców Katolickich, ma przypominać wydawcom o ich misji i o celu, jakim ostatecznie jest Zmartwychwstały Chrystus.

Informacja prasowa z 3 i 6 kwietnia 2014 r.PATRONI MEDIALNI XXI Targów Wydawców Katolickich w Lublinie
GOŚĆ NIEDZIELNY N NIEDZIELA N IDZIEMY N TVP LUBLIN N RADIO LUBLIN N LubelskaTV N N BIBLIOTEKA ANALIZ N KAI N e-KAI N GŁOS KATOLICKI N SIÓDMA DZIEWIĘĆ N RADIO NADZIEJA N NIECODZIENNIK N Magazyn Literacki KSIAZKI N NOTES Wydawniczy N PODLASIE24.PL N KATOLICKIE RADIO PODLASIE N RADIO PLUS N RADIO CENTRUM N KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ N Radio Warszawa N KURIER LUBELSKI N DZIENNIK WSCHODNI N LUBELSKI SERWIS INFORMACYJNY N NASZE MIASTO N RYNEK KSIĄŻKI N WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE N ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA N
PARTNERZY Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Drukarnia im. Adama Półtawskiego N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N NOWY TYDZIEŃ N Drukarnia DRUK-INTRO N Festiwal Filmów Niepokalanów N N TOYOTA Marki N N
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed