XXIV Targi Wydawców Katolickich
XXIV Targi Wydawców Katolickich


Nagroda im. Parandowskiego dla Anny Świderkówny

wtorek, 6 Mar 2007; SWK PL

Profesor Anna Świderkówna, historyk literatury, biblistka, popularyzatorka wiedzy o antyku i Biblii, odebrała w poniedziałek najbardziej cenione wyróżnienie polskiego PEN-clubu – nagrody im. Jana Parandowskiego.“Od lat czuję, że profesor Parandowski opiekuje się mną, tam, z drugiej strony. Teraz też pewnie się uśmiecha” – powiedziała laureatka. Poznała Parandowskiego po opublikowaniu swojej pierwszej książki. “Parandowski sprawował pewien rodzaj patronatu nad młodymi pisarzami, zwłaszcza tymi, którzy pisali o antyku. Po publikacji zaprosił mnie, służył wsparciem i radą” – wspominała Świderkówna.

Z Parandowskim łączyła ją m.in. nieznajomość współczesnego języka greckiego. Jak wielu wielbicieli starożytnej greki, uważali “ten dialekt” za zdegenerowaną formę języka Homera. Podczas podróży po współczesnej Grecji nieznajomość języka przysparzała jednak wielu kłopotów.

“Parandowski w Atenach nie wiedział, jak zapytać o trasę autobusu. Zagadnął więc konduktora wypowiadając z pytającą intonacją nazwę placu, gdzie zmierzał. Jakież było jego zdziwienie, gdy konduktor odpowiedział mu w najczystszej starożytnej grece rodem z dialogów Platona +malista+, czyli +oczywiście, właśnie tak+. To dziwne, ale do mnie też współczesna Grecja odzywała się w klasycznej grece – na przykład w postaci napisu na ciężarówce” – wspominała laureatka.

Anna Świderkówna jest autorytetem w świecie wiedzy o greckojęzycznym świecie starożytnym. Opublikowała wiele książek popularnonaukowych dotyczących papirologii oraz kultury świata hellenistycznego, m.in. “Kiedy piaski egipskie przemówiły po grecku” (1959), “Hellada królów” (1969), “Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta” (1974), “Siedem Kleopatr” (1978), “Bogowie zeszli z Olimpu” (1991). Była redaktorką “Słownika pisarzy antycznych”. W dorobku ma liczne tłumaczenia z łaciny i greki.

W późniejszym okresie działalności naukowej prof. Świderkówny szczególne miejsce zajęła Biblia i jej miejsce w historii kultury. Tematyce tej, jak również popularyzacji wiedzy o Biblii, jej dziejach i bohaterach poświęciła wiele książek i publikacji. Najbardziej znana z nich to kilkuczęściowy cykl pt. “Rozmowy o Biblii”, wydawany w latach 1994-2006. Prof. Julisz Domański w laudacji podkreślił, że twórczość Anny Świderkówny jest swego rodzaju fenomenem – łączy w sobie naukową precyzję z przystępnością.

Nagroda im. Jana Parandowskiego przyznawana jest od 1988 roku za “twórczość – w duchu dzieła Jana Parandowskiego”. Dotychczas uhonorowano nią m.in. Jerzego Turowicza, Leszka Kołakowskiego, Jana Józefa Szczepańskiego, Tadeusza Konwickiego.

PAPPATRONI MEDIALNI XX Targów Wydawców Katolickich w Lublinie
GOŚĆ NIEDZIELNY N NIEDZIELA N IDZIEMY N TVP LUBLIN N RADIO LUBLIN N LubelskaTV N N BIBLIOTEKA ANALIZ N KAI N e-KAI N Magazyn Literacki KSIAZKI N NOTES Wydawniczy N NOWYTYDZIEŃ N PODLASIE24.PL N KATOLICKIE RADIO PODLASIE N RADIO PLUS N RADIO CENTRUM N KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ N Radio Warszawa N KURIER LUBELSKI N DZIENNIK WSCHODNI N LUBELSKI SERWIS INFORMACYJNY N NASZE MIASTO N RYNEK KSIĄŻKI N WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE N ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA N
PARTNERZY Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Drukarnia im. Adama Półtawskiego N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO N Festiwal Filmów Niepokalanów N KSIĘGARNIA NA MIODOWEJ N N TOYOTA Marki N N
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed