Nagroda im. Parandowskiego dla Anny Świderkówny

wtorek, 6 Mar 2007; SWK PL

Profesor Anna Świderkówna, historyk literatury, biblistka, popularyzatorka wiedzy o antyku i Biblii, odebrała w poniedziałek najbardziej cenione wyróżnienie polskiego PEN-clubu – nagrody im. Jana Parandowskiego.“Od lat czuję, że profesor Parandowski opiekuje się mną, tam, z drugiej strony. Teraz też pewnie się uśmiecha” – powiedziała laureatka. Poznała Parandowskiego po opublikowaniu swojej pierwszej książki. “Parandowski sprawował pewien rodzaj patronatu nad młodymi pisarzami, zwłaszcza tymi, którzy pisali o antyku. Po publikacji zaprosił mnie, służył wsparciem i radą” – wspominała Świderkówna.

Z Parandowskim łączyła ją m.in. nieznajomość współczesnego języka greckiego. Jak wielu wielbicieli starożytnej greki, uważali “ten dialekt” za zdegenerowaną formę języka Homera. Podczas podróży po współczesnej Grecji nieznajomość języka przysparzała jednak wielu kłopotów.

“Parandowski w Atenach nie wiedział, jak zapytać o trasę autobusu. Zagadnął więc konduktora wypowiadając z pytającą intonacją nazwę placu, gdzie zmierzał. Jakież było jego zdziwienie, gdy konduktor odpowiedział mu w najczystszej starożytnej grece rodem z dialogów Platona +malista+, czyli +oczywiście, właśnie tak+. To dziwne, ale do mnie też współczesna Grecja odzywała się w klasycznej grece – na przykład w postaci napisu na ciężarówce” – wspominała laureatka.

Anna Świderkówna jest autorytetem w świecie wiedzy o greckojęzycznym świecie starożytnym. Opublikowała wiele książek popularnonaukowych dotyczących papirologii oraz kultury świata hellenistycznego, m.in. “Kiedy piaski egipskie przemówiły po grecku” (1959), “Hellada królów” (1969), “Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta” (1974), “Siedem Kleopatr” (1978), “Bogowie zeszli z Olimpu” (1991). Była redaktorką “Słownika pisarzy antycznych”. W dorobku ma liczne tłumaczenia z łaciny i greki.

W późniejszym okresie działalności naukowej prof. Świderkówny szczególne miejsce zajęła Biblia i jej miejsce w historii kultury. Tematyce tej, jak również popularyzacji wiedzy o Biblii, jej dziejach i bohaterach poświęciła wiele książek i publikacji. Najbardziej znana z nich to kilkuczęściowy cykl pt. “Rozmowy o Biblii”, wydawany w latach 1994-2006. Prof. Julisz Domański w laudacji podkreślił, że twórczość Anny Świderkówny jest swego rodzaju fenomenem – łączy w sobie naukową precyzję z przystępnością.

Nagroda im. Jana Parandowskiego przyznawana jest od 1988 roku za “twórczość – w duchu dzieła Jana Parandowskiego”. Dotychczas uhonorowano nią m.in. Jerzego Turowicza, Leszka Kołakowskiego, Jana Józefa Szczepańskiego, Tadeusza Konwickiego.

PAP
PATRONI MEDIALNI XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY WPiS PRZEWODNIK KATOLICKI KAI Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji GŁOS OJCA PIO ŻYCIE DUCHOWE N FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA SIECI PRAWDY wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA TAK RODZINIE RÓŻANIEC ANIOŁ STRÓŻ BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  TRAMWAJE WARSZAWSKIE METRO WARSZAWSKIE NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI BIBLIOTEKA NARODOWA MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Caritas Polska POCZTA POLSKA POLREGIO ZAKON MALTAŃSKI EUROPA CHRISTI CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE TARGI HISTORYCZNE Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki Forum Izb Gospodarczych STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIV Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed