XXIV Targi Wydawców Katolickich
XXIV Targi Wydawców Katolickich


Możliwość płacenia kartą napędzi polski e-handel?

wtorek, 24 Kwi 2007; SWK PL

W tym roku liczba kart debetowych, którymi będzie można płacić w internecie może się w Polsce podwoić i sięgnąć 10 mln – powiedział Gazecie Wyborczej Konrad Korobowicz, prezes eCardu. Wraz ze wzrostem liczby takich kart handlowcy i bankierzy spodziewają się większych zysków ze sprzedaży i prowizji.

Zakupy z użyciem karty płatniczej są wygodne, a średnia wartość takich transakcji jest z reguły wyższa. W Europie Zachodniej i w USA duża część klientów korzysta z takiej możliwości. Jak podaje GW, w Polsce tylko 25% transakcji jest przeprowadzanych z użyciem kart, a 70% klientów płaci gotówką. Co ciekawe, obserwuje się jednak dużą liczbę transakcji anulowanych w ostatniej chwili, kiedy klient dowiaduje się, że nie może zapłacić swoją kartą.

Jak na razie w internecie działają tylko karty wypukłe, które nie należą do najbardziej powszechnych. Teraz jednak liczba kart pozwalających na płacenie w Sieci znacznie si zwiększy. Stanie się to m. in. dzięki nowym kartom kredytowym, które trafiają do Polaków w liczbie 250-500 tys. kwartalnie.

Poza tym rewolucję planują banki PKO BP oraz BZ WBK, które chcą w tym roku umożliwić dokonywanie płatności internetowych nawet najprostszymi kartami debetowymi. Tylko klienci PKO BP posiadają w swoich kieszeniach 7 mln kart. Dziś można już płacić w internecie kartami debetowymi Visa Electron wydanymi przez Deutsche Bank i Inteligo.

Przedstawiciele e-sklepów mówią, że taki nagły wzrost liczby kart może przełożyć się na wzrost sprzedaży, ale nie będzie on bardzo gwałtowny. Ich zdaniem nadal większe znaczenie mają dla klientów koszty dostawy i bezpieczeństwo transakcji. Zaobserwowano też, że duża część klientów posiadających karty i tak wybiera płatność przelewem. Wygląda więc na to, że zaufanie Polaków do płacenia kartą jest ograniczone.

Więcej na ten temat w portalu Gazeta.pl: 10 milionów kart zadziała w sieci.

Źródło: Dziennik InternautówPATRONI MEDIALNI XX Targów Wydawców Katolickich w Lublinie
GOŚĆ NIEDZIELNY N NIEDZIELA N IDZIEMY N TVP LUBLIN N RADIO LUBLIN N LubelskaTV N N BIBLIOTEKA ANALIZ N KAI N e-KAI N Magazyn Literacki KSIAZKI N NOTES Wydawniczy N NOWYTYDZIEŃ N PODLASIE24.PL N KATOLICKIE RADIO PODLASIE N RADIO PLUS N RADIO CENTRUM N KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ N Radio Warszawa N KURIER LUBELSKI N DZIENNIK WSCHODNI N LUBELSKI SERWIS INFORMACYJNY N NASZE MIASTO N RYNEK KSIĄŻKI N WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE N ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA N
PARTNERZY Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Drukarnia im. Adama Półtawskiego N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO N Festiwal Filmów Niepokalanów N KSIĘGARNIA NA MIODOWEJ N N TOYOTA Marki N N
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed