XXIV Targi Wydawców Katolickich
XXIV Targi Wydawców Katolickich


Minister kultury za stawką zerową VAT-u na książki

wtorek, 24 Kwi 2007; SWK PL

Minister kultury Kazimierz Ujazdowski zapowiedział w poniedziałek, że będzie walczył o utrzymanie w Polsce zerowej stawki podatku VAT na książki. “Procedury unijne są w tym przypadku dość skomplikowane, ale zrobimy, co w naszej mocy” – powiedział minister podczas poniedziałkowego spotkania z wydawcami.

W trakcie procesu akcesyjnego do UE Polska uzyskała zgodę na stosowanie zerowej stawki podatku VAT na książki i czasopisma specjalistyczne. Czas obowiązywania tego udogodnienia upływa jednak w grudniu tego roku. Z analiz przeprowadzonych przez Instytut Książki wynika, że podniesienie podatku VAT nieuchronnie przełoży się na wyższe ceny książek, wpłynie na i tak dość już niski poziom czytelnictwa w Polsce.

“Z badań w Szwecji wynika, że podwyższenie stawki VAT o określony procent powoduje spadek zakupu książek o ten sam procent. W Polsce nie możemy sobie na to pozwolić. W UE nie ma jednolitego systemu opodatkowania książek – w Wielkiej Brytanii, Irlandii obowiązuje stawka zerowa, w kilku krajach VAT jest dla książek niższy niż proponowane 7 proc. Polska zdecydowanie powinna starać się o utrzymanie zerowej stawki” – powiedziała na poniedziałkowym spotkaniu dyrektor Instytutu Książki, Magdalena Ślusarska.

Źródło: Instytut Książki PATRONI MEDIALNI XX Targów Wydawców Katolickich w Lublinie
GOŚĆ NIEDZIELNY N NIEDZIELA N IDZIEMY N TVP LUBLIN N RADIO LUBLIN N LubelskaTV N N BIBLIOTEKA ANALIZ N KAI N e-KAI N Magazyn Literacki KSIAZKI N NOTES Wydawniczy N NOWYTYDZIEŃ N PODLASIE24.PL N KATOLICKIE RADIO PODLASIE N RADIO PLUS N RADIO CENTRUM N KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ N Radio Warszawa N KURIER LUBELSKI N DZIENNIK WSCHODNI N LUBELSKI SERWIS INFORMACYJNY N NASZE MIASTO N RYNEK KSIĄŻKI N WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE N ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA N
PARTNERZY Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Drukarnia im. Adama Półtawskiego N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO N Festiwal Filmów Niepokalanów N KSIĘGARNIA NA MIODOWEJ N N TOYOTA Marki N N
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed