XXIV Targi Wydawców Katolickich
XXIV Targi Wydawców Katolickich


Minister kultury za stawką zerową VAT-u na książki

wtorek, 24 Kwi 2007; SWK PL

Minister kultury Kazimierz Ujazdowski zapowiedział w poniedziałek, że będzie walczył o utrzymanie w Polsce zerowej stawki podatku VAT na książki. “Procedury unijne są w tym przypadku dość skomplikowane, ale zrobimy, co w naszej mocy” – powiedział minister podczas poniedziałkowego spotkania z wydawcami.

W trakcie procesu akcesyjnego do UE Polska uzyskała zgodę na stosowanie zerowej stawki podatku VAT na książki i czasopisma specjalistyczne. Czas obowiązywania tego udogodnienia upływa jednak w grudniu tego roku. Z analiz przeprowadzonych przez Instytut Książki wynika, że podniesienie podatku VAT nieuchronnie przełoży się na wyższe ceny książek, wpłynie na i tak dość już niski poziom czytelnictwa w Polsce.

“Z badań w Szwecji wynika, że podwyższenie stawki VAT o określony procent powoduje spadek zakupu książek o ten sam procent. W Polsce nie możemy sobie na to pozwolić. W UE nie ma jednolitego systemu opodatkowania książek – w Wielkiej Brytanii, Irlandii obowiązuje stawka zerowa, w kilku krajach VAT jest dla książek niższy niż proponowane 7 proc. Polska zdecydowanie powinna starać się o utrzymanie zerowej stawki” – powiedziała na poniedziałkowym spotkaniu dyrektor Instytutu Książki, Magdalena Ślusarska.

Źródło: Instytut Książki 
PATRONI MEDIALNI XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY PRZEWODNIK KATOLICKI KAI GŁOS OJCA PIO POSŁANIEC CHARAKTERYN FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN AEROPAG21 GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA wSIECI wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  ZTM WARSZAWA TRAMWAJE WARSZAWSKIE MIEJSKIE ZAKŁADY AUTOBUSOWE METRO WARSZAWSKIE www.urbaninfo.tv TO TU Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Radio EMAUS Caritas Polska CMJP2 Ola i Jaś Dominik Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki DROGA Cuda i Łaski Boże Źródło Nasza Arka Wychowawca STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG POLSKA IZBA HOTELARSTWA WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIII Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed