XXIV Targi Wydawców Katolickich
XXIV Targi Wydawców Katolickich


Minister kultury za stawką zerową VAT-u na książki

wtorek, 24 Kwi 2007; SWK PL

Minister kultury Kazimierz Ujazdowski zapowiedział w poniedziałek, że będzie walczył o utrzymanie w Polsce zerowej stawki podatku VAT na książki. “Procedury unijne są w tym przypadku dość skomplikowane, ale zrobimy, co w naszej mocy” – powiedział minister podczas poniedziałkowego spotkania z wydawcami.

W trakcie procesu akcesyjnego do UE Polska uzyskała zgodę na stosowanie zerowej stawki podatku VAT na książki i czasopisma specjalistyczne. Czas obowiązywania tego udogodnienia upływa jednak w grudniu tego roku. Z analiz przeprowadzonych przez Instytut Książki wynika, że podniesienie podatku VAT nieuchronnie przełoży się na wyższe ceny książek, wpłynie na i tak dość już niski poziom czytelnictwa w Polsce.

“Z badań w Szwecji wynika, że podwyższenie stawki VAT o określony procent powoduje spadek zakupu książek o ten sam procent. W Polsce nie możemy sobie na to pozwolić. W UE nie ma jednolitego systemu opodatkowania książek – w Wielkiej Brytanii, Irlandii obowiązuje stawka zerowa, w kilku krajach VAT jest dla książek niższy niż proponowane 7 proc. Polska zdecydowanie powinna starać się o utrzymanie zerowej stawki” – powiedziała na poniedziałkowym spotkaniu dyrektor Instytutu Książki, Magdalena Ślusarska.

Źródło: Instytut Książki 
PATRONI MEDIALNI XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY WPiS PRZEWODNIK KATOLICKI KAI Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji GŁOS OJCA PIO ŻYCIE DUCHOWE N FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA SIECI PRAWDY wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA TAK RODZINIE RÓŻANIEC ANIOŁ STRÓŻ BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  TRAMWAJE WARSZAWSKIE METRO WARSZAWSKIE NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI BIBLIOTEKA NARODOWA MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Caritas Polska POCZTA POLSKA POLREGIO ZAKON MALTAŃSKI EUROPA CHRISTI CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE TARGI HISTORYCZNE Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki Forum Izb Gospodarczych STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIV Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed