Milion pingwinów czyli wiki-powieść

środa, 28 Lut 2007; SWK PL

Brytyjskie wydawnictwo Penguin postanowiło sprawdzić, czy grupa ludzi, którzy spotkali się w sieci z zamiarem napisania powieści, będzie w stanie zbiorowo tego dokonać. Okaże się to niebawem, bo już ruszył projekt, który ma na celu zbiorowe stworzenie dzieła o tytule “A Million Penguins”.

Projekt “A Million Penguins” korzysta z popularnego oprogramowania Wiki, podobnie jak Wikipedia (Wolna Encyklopedia Internetowa). Jeśli ktoś chce poczytać co do tej pory napisano, lub osobiście wziąć udział w projekcie, może to zrobić odwiedzając adres www.amillionpenguins.com.

Jeremy Ettinghausen, przedstawiciel wydawnictwa Penguin, mówi że projekt jest przede wszystkim eksperymentem. Jak na razie wydawnictwo nie ma w planach publikowania powieści, ale oczywiście nie jest to wykluczone. Sam Ettinghausen mówi, że cieszyłby się gdyby do tego doszło.

Przedstawiciele wydawnictwa zaznaczają, że nie jest to poszukiwanie talentów. Chcieliby aby w powieści było miejsce zarówno na humor, jak i na poruszanie poważnych tematów. Generalnie liczą na to, ze różnorodne podejścia wielu autorów stworzą powieść całkowicie nowego rodzaju. Chcą też, aby istniejące w społeczności open source modele współpracy, które zdały egzamin w tworzeniu oprogramowania, mogły zaistnieć na polu sztuki.

Powieśc ma jak na razie zalążki siedmiu rozdziałów. Pojawiają sie pierwsi bohaterowie – pełen zmartwień Carlo oraz morderca-uwodziciel Tom Morouse, znany także jako “Tango truciciel”.

Wiadomo, że tworzenie powieści potrwa przynajmniej 6 tygodni.

Na stronie projektu znajdują się wskazówki techniczne i etyczne dla ewentualnych autorów. Przede wszystkim twórcy projektu nawołują do wyłącznie konstruktywnego krytykowania.

Warto zauważyć, że w ramach projektu wiki udało się już stworzyć obszerny artykuł prasowy pt. Veni, Vidi, Wiki. Został on opublikowany w serwisie Wired News i był poświęcony historii stron Wiki.

Źródło: Dziennik Internautów
PATRONI MEDIALNI XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY WPiS PRZEWODNIK KATOLICKI KAI Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji GŁOS OJCA PIO ŻYCIE DUCHOWE N FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA SIECI PRAWDY wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA TAK RODZINIE RÓŻANIEC ANIOŁ STRÓŻ BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  TRAMWAJE WARSZAWSKIE METRO WARSZAWSKIE NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI BIBLIOTEKA NARODOWA MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Caritas Polska POCZTA POLSKA POLREGIO ZAKON MALTAŃSKI EUROPA CHRISTI CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE TARGI HISTORYCZNE Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki Forum Izb Gospodarczych STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIV Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed