Kuba: Dyktatura zakneblowała katolickie pismo

piątek, 13 Kwi 2007; SWK PL

Po 12 latach przestaje wychodzić “Vitral”, najważniejsze niezależne czasopismo na komunistycznej Kubie. Reżim odciął mu papier i materiały poligraficzne. O sprawie informuje “Gazeta Wyborcza”. Nekrolog “Vitrala”, który ukazał się w ostatnim 78. numerze, nie mógł być oszczędniejszy: “Redakcja powiadamia czytelników, że z braku środków nie jest więcej w stanie zapewniać ukazywania się czasopisma. 8 kwietnia 2007, Niedziela Zmartwychwstania”.

Anonimowy członek redakcji wyjaśnił zachodnim agencjom, że diecezja Pinar del Rio, która była wydawcą pisma, nie może już kupować od państwa papieru i tonera potrzebnych do druku na sześciu fotokopiarkach ok. 10 tysięcy egzemplarzy “Vitrala”. Redaktor naczelny Dagoberto Valdes oraz biskup Jorge Enrique Serpa nie chcieli się wypowiadać publicznie o zgonie największego i najważniejszego z 30 pism wydawanych przez Kościół katolicki na Kubie – informuje “GW”.

“Vitral” założył w 1994 r. ówczesny biskup Pinar del Rio Jose Siro Bacallao, a kierował nim od początku agronom i wybitny intelektualista Dagoberto Valdes. Misją pisma oraz stworzonego wokół niego Ośrodka Kształcenia Religijnego i Obywatelskiego była naprawa spustoszeń wyrządzonych Kubańczykom przez totalitarną dyktaturę Fidela Castro. – Na Kubie wyrządzono społeczeństwu i ludziom krzywdę antropologiczną – nie ma obywateli, jest masa – tłumaczył kilka lat temu Valdes, którego Jan Paweł II uczynił członkiem swojej rady Iusticia et Pax.

Biskup Siro Bacallao dodawał: – To całkowite wykorzenienie. Ludziom brakuje elementarnej ogłady i kultury. Nie umieją się zachować, przywitać, niekiedy posługiwać nożem i widelcem. “Kto to ten facet przybity do pala?” – pytali mnie młodzi ludzie, wchodząc do kościoła. Nie wiedzą, że nie są śrubkami w mechanizmie państwa. Zebraliśmy się wtedy – księża, zakonnice, świeccy – i zaczęliśmy ich uczyć: “Jestem osobą ludzką”. Jak abecadła.

Ośrodek był zalążkiem odradzającego się społeczeństwa obywatelskiego – przypomina dalej “Gazeta Wyborcza. Tu odważni ochotnicy – prawnicy, ekonomiści, historycy, nauczyciele, plastycy – wykładali o prawie, regułach gospodarki rynkowej, informatyce, sztuce, psychologii i pedagogice, literaturze i historii. “Vitral” pisał o religii chrześcijańskiej, ale i odkłamywał dzieje Kuby, pisał o godności człowieka i jego prawach, o wolnej ludzkiej myśli i gospodarczej inicjatywie.

Ale dyktatura sędziwego i schorowanego tyrana, który latem ub. roku przekazał władzę bratu Raulowi i od ośmiu miesięcy nie pokazuje się publicznie, uznała, że dość. Być może cierpliwość Fidela Castro wyczerpał ostatni artykuł redakcyjny – snuje przypuszczenia autor artykułu, przytaczajac jednocześnie interesujacy fragment owego artykułu: “Przeżywamy na Kubie czas szansy. To może być godzina, w której ci, którzy dzierżą najwyższą władzę, otworzą, stopniowo i pokojowo, szanse udziału w sprawach publicznych wszystkim Kubańczykom i Kubankom” – pisał Dagoberto Valdes. “Pora porzucić przebrzmiałą organizację społeczną, ideologię, która przeminęła, przestarzałe sposoby działania i pracy. A także ten sposób dyskusji, który polega na atakowaniu osób, a nie polemizowaniu z ich ideami. Trzeba zostawić otwarte drzwi dla każdego Kubańczyka, by mógł stworzyć sobie sam swój własny pomysł na życie, żebyśmy mogli się organizować, stowarzyszać, współdziałać w sposób wolny i pokojowy, by szukać szansy, by Kuba zmieniła się na dobre”.

Źródło: Gazeta.pl (via Wiara.pl)

Link: Vitral.org
PATRONI MEDIALNI XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY PRZEWODNIK KATOLICKI KAI GŁOS OJCA PIO POSŁANIEC CHARAKTERYN FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN AEROPAG21 GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA wSIECI wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  ZTM WARSZAWA TRAMWAJE WARSZAWSKIE MIEJSKIE ZAKŁADY AUTOBUSOWE METRO WARSZAWSKIE www.urbaninfo.tv TO TU Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Radio EMAUS Caritas Polska CMJP2 Ola i Jaś Dominik Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki DROGA Cuda i Łaski Boże Źródło Nasza Arka Wychowawca STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG POLSKA IZBA HOTELARSTWA WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIII Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed