twk_lublin_2012_011Poniżej publikujemy tekst, który wygłosiła Pani Profesor Ewa Agnieszka Lekka-Kowalik, podczas uroczystego otwarcia XV Kiermaszu Wydawców Katolickich na Kataolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie

 

To XV już Kiermasz Wydawców Katolickich. W dzisiejszym świecie – gdy królują e-booki, e-gazety, e-kalendarze, e-wszystko –  nie jest łatwo być wydawcą. I nie jest łatwo być wydawcą katolickim, gdy zewsząd słychać wezwania do relatywizmu, subiektywizmu, permisywizmu i innych izmów. Nie jest łatwo.

Czy wobec tego warto być wydawcą katolickim? Jako odpowiedź chcę przywołać – parafrazując  – wypowiedź błogosławionego Jana Pawła II: „Wydawco! Służ Prawdzie! Jeżeli służysz Prawdzie – służysz Wolności. Wyzwalaniu Człowieka i Narodu. Służysz Życiu!” To właśnie wyraża najgłębszy cel, powołanie i społeczną misję wydawnictw katolickich.  Prawdę przekazujemy w prozie i w poezji, w piosence i w fotografii, w poradniku i w kalendarzu. A jeśli prawda okazuje się trudna, to należy szukać objaśnienia,  a nie upraszczać, wycinać „niewygodne” fragmenty, czy machać ze zniecierpliwieniem ręką i sięgać po coś łatwiejszego.  Katolicki wydawca daje nam niemal do ręki środki, pozwalające nawet bardzo trudne prawdy zrozumieć.

Cel i społeczna funkcja katolickich wydawców dziś, gdy kwestionuje się istnienie Prawdy jako takiej, a głosi obecność prawd takich dla mnie, prawd przez małe p, nabierają szczególnego znaczenia.  Przyjmując jako decydującą podstawę naszego działania – czy to indywidualnego czy społecznego – „skuteczność” czy „użyteczność”, radykalnie przekształcimy nasze życie. Kardynał Ratzinger – Benedykt XVI – jasno sformułował konsekwencje odrzucenia prawdy: „Jeśli człowiek nie jest zdolny do poznawania prawdy samej w sobie, a tylko do poszukiwania użyteczności rzeczy z punktu widzenia takiego lub innego celu, wówczas używanie i konsumowanie staje się miarą wszelkiego działania i myślenia, a świat jest tylko ‘surowcem praktyki’”(Wykłady Bawarskie  z lat 1963-2004, Warszawa 2009, s. 200); a „wykonalność uznaje się za jedyne uzasadnione ograniczenie wolności człowieka” (ibid., s. 201). Oznacza to jednak zerwanie związku wolności z prawdą, a więc zgodę na używanie i bycie używanym: „nieograniczona przez prawdę wolność działania oznacza dyktaturę celów w świecie pozbawionym prawdy, a w konsekwencji zniewolenie człowieka pod pozorem jego wyzwolenia (ibid., s. 202). Niepopularne to tezy w dzisiejszym świecie formularzy, parametrów, wskaźników, wydajności i rankingów, choć pewnie w dziesiątkach znajdujących się tu publikacji znajdziemy poważne argumenty na ich rzecz.

Dziękuję gorąco organizatorom XV Kiermaszu Wydawnictw Katolickich, a zwłaszcza Księdzu Prezesowi Romanowi Szpakowskiemu i Stowarzyszeniu Wydawców Katolickich, wszystkim wydawnictwom, które zdecydowały się na uczestniczenie w kiermaszu, osobom, które zadbały o promocję tego wydarzenia i o jego obsługę. Zachęcam do zapoznania się ze wspaniałą ofertą wystawców. Życzę jednocześnie, by wydawnictwa katolickie z mocą i skutecznie pełniły swą społeczną misję świadków i obrońców Prawdy. Bowiem – i przywołajmy raz jeszcze w tym miejscu Kardynała Ratzingera-Benedykta XVI –  „w świecie pozbawionym prawdy nie da się na dłuższą metę żyć. Tam, gdzie dochodzi do rezygnacji z prawdy, to życie karmi się – w sposób ukryty – tym, że nie doszło jeszcze do jej całkowitego tam zaniku, tak jak światło trwa jeszcze jakiś czas po zgaśnięciu gwiazdy i łudzi jasnością wśród kosmicznej nocy, która stała się już faktem” (J. Ratzinger, dz. cyt., s. 161). Bez prawdy nie da się żyć po ludzku czyli – godnie.

Dr hab. Ewa Agnieszka Lekka-Kowalik, prof. KUL

Prorektor KUL ds. Promocji i współpracy z Zagranicą

 PATRONI MEDIALNI XXII Targów Wydawców Katolickich w Lublinie
GOŚĆ NIEDZIELNY N NIEDZIELA N IDZIEMY N TVP LUBLIN N RADIO LUBLIN N LubelskaTV N N BIBLIOTEKA ANALIZ N e-KAI N GŁOS KATOLICKI N SIÓDMA DZIEWIĘĆ N RADIO NADZIEJA N NIECODZIENNIK N Magazyn Literacki KSIAZKI N NOTES Wydawniczy N PODLASIE24.PL N KATOLICKIE RADIO PODLASIE N RADIO PLUS N RADIO CENTRUM N KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ N Radio Warszawa N KURIER LUBELSKI N DZIENNIK WSCHODNI N LUBELSKI SERWIS INFORMACYJNY N NASZE MIASTO N RYNEK KSIĄŻKI N WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE N ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA N
PARTNERZY Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
LUBELSKIE N Drukarnia im. Adama Półtawskiego N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N N TOYOTA Marki N N
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed