XXIV Targi Wydawców Katolickich
XXIV Targi Wydawców Katolickich


Kardynał krytykuje media za fałszowanie obrazu Kościoła

poniedziałek, 2 Kwi 2007; SWK PL

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone skrytykował w opublikowanym w sobotę wywiadzie środki masowego przekazu za fałszowanie obrazu Kościoła, w tym za zupełne ignorowanie jego działalności charytatywnej.

Według Bertone, należącego do grona najbliższych współpracowników papieża, media świadomie błędnie interpretują wypowiedzi Benedykta XVI, a w szczególności jego ubiegłoroczny wykład na uniwersytecie w Ratyzbonie, przedstawiany jako atak na islam.

“Stoimy w obliczu niezwykle poważnego problemu. Posłanie Kościoła jest przedmiotem pewnego typu manipulacji i fałszowania ze strony niektórych zachodnich mediów. U niektórych dziennikarzy dostrzegam zafiksowanie na zagadnieniach moralnych takich jak aborcja i związki homoseksualne, które są z pewnością problemami ważnymi, ale absolutnie nie wypełniają myślenia i pracy Kościoła” – powiedział kardynał Bertone w wywiadzie dla francuskiego tygodnika “Le Figaro Magazine”.

“Skąd ta ogłuszająca cisza? Musimy powiedzieć, że prasa nie pisze wiele o społecznej i charytatywnej pracy tysięcy katolickich organizacji na całym świecie” – dodał watykański sekretarz stanu.

Według niego, wykład w Ratyzbonie, w którym papież zacytował pogląd bizantyjskiego cesarza o powiązaniach islamu z przemocą, potraktowano jako wypowiedź o religii muzułmańskiej, a nie jako głos w dyskusji na temat roli Boga w życiu publicznym.

“Myśli papieża Benedykta zgrabnie zaciemniono. Komentatorzy, którzy wyrywają zdania z kontekstu dla ich zwodniczej ekstrapolacji, nie wykonują swego zajęcia uczciwie” – powiedział kardynał Bertone.

Zaznaczył jednocześnie, iż ratyzboński wykład stanowił papieską zachętę do “zdrowej konfrontacji” z islamem i kilku muzułmańskich myślicieli z uznaniem przyjęło to zaproszenie do dialogu.
Źródło: PAP (via WirtualneMedia.pl)PATRONI MEDIALNI XX Targów Wydawców Katolickich w Lublinie
GOŚĆ NIEDZIELNY N NIEDZIELA N IDZIEMY N TVP LUBLIN N RADIO LUBLIN N LubelskaTV N N BIBLIOTEKA ANALIZ N KAI N e-KAI N Magazyn Literacki KSIAZKI N NOTES Wydawniczy N NOWYTYDZIEŃ N PODLASIE24.PL N KATOLICKIE RADIO PODLASIE N RADIO PLUS N RADIO CENTRUM N KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ N Radio Warszawa N KURIER LUBELSKI N DZIENNIK WSCHODNI N LUBELSKI SERWIS INFORMACYJNY N NASZE MIASTO N RYNEK KSIĄŻKI N WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE N ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA N
PARTNERZY Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Drukarnia im. Adama Półtawskiego N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO N Festiwal Filmów Niepokalanów N KSIĘGARNIA NA MIODOWEJ N N TOYOTA Marki N N
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed