25 Targi Wydawców Katolickich
25 Targi Wydawców Katolickich


Gadu-Gadu na plebanii

sobota, 3 Lut 2007; SWK PL

Już wszystkie łódzkie parafie zostały wyposażone w strony internetowe, ale nie wszyscy duchowni znają się na komputerach i nie zawsze umieją zrobić właściwy użytek z sieci – podaje Express Ilustrowany.
– Właśnie organizujemy szkolenia dla księży, przygotowujące ich do posługiwania się komputerem i nanoszenia na strony internetowe nowych informacji – mówi ksiądz Paweł z łódzkiej kurii biskupiej. – Nie wszyscy bowiem to potrafią. W niektórych parafiach strony obsługują ministranci albo młodsi duchowni.

Na parafialnych stronach internetowych można przeczytać informacje z życia kościoła, dowiedzieć się, kiedy są nabożeństwa, spotkania kółek różańcowych, poznać godziny otwarcia kancelarii. Parafianie wysyłają też do księży e-maile, proszą o porady, piszą o problemach.

– Ludzie przysyłają mi e-maile z pytaniami, gdzie uzyskać pomoc w jakiejś sprawie albo radzą się w sprawach duchowych – mówi ksiądz Jacek Ambroszczyk.

Ksiądz Jacek pierwszy komputer kupił sobie w 1990 roku i od tamtej pory nie wyobraża sobie bez niego życia.

– Ja jestem samoukiem, nigdy nie korzystałem z żadnych szkoleń – mówi. – Ale rozumiem tych, którzy mogą mieć z tym problemy.

Pracy bez komputera nie wyobrażają sobie też inni księża.

– Przy pomocy Internetu i poczty elektronicznej można załatwić wiele spraw – mówi ksiądz Waldemar Sondka.

– Na przykład ustalam z moimi “owieczkami” termin chrztu ich dzieci. – Nie zawsze pamiętam o wszystkich szczegółach, np. związanych z remontem naszej zabytkowej parafii, dlatego odsyłam zainteresowanych do naszej strony internetowej – mówi ksiądz Piotr Braczkowski z parafii pw. św. Józefa przy ul. Ogrodowej.

Duchowni, głównie ci, którzy zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą – wciągani są przez wiernych w dyskusje religijne na czacie albo radzą rozmówcom, jak rozwiązać problemy rodzinne i małżeńskie.

– Komputer to bardzo dobre narzędzie ewangelizacji – twierdzą kapłani. – Dzięki czatom można kogoś zachęcić do uczestnictwa w mszy świętej albo przyjścia do spowiedzi. Czasami uruchamiamy Gadu-Gadu i inicjujemy jakieś dyskusje, żeby nakłonić młodzież do refleksji nad sobą, życiem, światem.

– Jednego tylko na pewno komputer nie załatwi – podkreśla ks. Paweł z łódzkiej kurii. – Nie ma mowy o spowiedzi przez Internet.

Wiara.pl/Express Ilustrowany
PATRONI MEDIALNI XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY WPiS PRZEWODNIK KATOLICKI KAI Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji GŁOS OJCA PIO ŻYCIE DUCHOWE N FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA SIECI PRAWDY wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA TAK RODZINIE RÓŻANIEC ANIOŁ STRÓŻ BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  TRAMWAJE WARSZAWSKIE METRO WARSZAWSKIE NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI BIBLIOTEKA NARODOWA MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Caritas Polska POCZTA POLSKA POLREGIO ZAKON MALTAŃSKI EUROPA CHRISTI CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE TARGI HISTORYCZNE Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki Forum Izb Gospodarczych STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIV Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed