XXIV Targi Wydawców Katolickich
XXIV Targi Wydawców Katolickich


Gadu-Gadu na plebanii

sobota, 3 Lut 2007; SWK PL

Już wszystkie łódzkie parafie zostały wyposażone w strony internetowe, ale nie wszyscy duchowni znają się na komputerach i nie zawsze umieją zrobić właściwy użytek z sieci – podaje Express Ilustrowany.
– Właśnie organizujemy szkolenia dla księży, przygotowujące ich do posługiwania się komputerem i nanoszenia na strony internetowe nowych informacji – mówi ksiądz Paweł z łódzkiej kurii biskupiej. – Nie wszyscy bowiem to potrafią. W niektórych parafiach strony obsługują ministranci albo młodsi duchowni.

Na parafialnych stronach internetowych można przeczytać informacje z życia kościoła, dowiedzieć się, kiedy są nabożeństwa, spotkania kółek różańcowych, poznać godziny otwarcia kancelarii. Parafianie wysyłają też do księży e-maile, proszą o porady, piszą o problemach.

– Ludzie przysyłają mi e-maile z pytaniami, gdzie uzyskać pomoc w jakiejś sprawie albo radzą się w sprawach duchowych – mówi ksiądz Jacek Ambroszczyk.

Ksiądz Jacek pierwszy komputer kupił sobie w 1990 roku i od tamtej pory nie wyobraża sobie bez niego życia.

– Ja jestem samoukiem, nigdy nie korzystałem z żadnych szkoleń – mówi. – Ale rozumiem tych, którzy mogą mieć z tym problemy.

Pracy bez komputera nie wyobrażają sobie też inni księża.

– Przy pomocy Internetu i poczty elektronicznej można załatwić wiele spraw – mówi ksiądz Waldemar Sondka.

– Na przykład ustalam z moimi “owieczkami” termin chrztu ich dzieci. – Nie zawsze pamiętam o wszystkich szczegółach, np. związanych z remontem naszej zabytkowej parafii, dlatego odsyłam zainteresowanych do naszej strony internetowej – mówi ksiądz Piotr Braczkowski z parafii pw. św. Józefa przy ul. Ogrodowej.

Duchowni, głównie ci, którzy zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą – wciągani są przez wiernych w dyskusje religijne na czacie albo radzą rozmówcom, jak rozwiązać problemy rodzinne i małżeńskie.

– Komputer to bardzo dobre narzędzie ewangelizacji – twierdzą kapłani. – Dzięki czatom można kogoś zachęcić do uczestnictwa w mszy świętej albo przyjścia do spowiedzi. Czasami uruchamiamy Gadu-Gadu i inicjujemy jakieś dyskusje, żeby nakłonić młodzież do refleksji nad sobą, życiem, światem.

– Jednego tylko na pewno komputer nie załatwi – podkreśla ks. Paweł z łódzkiej kurii. – Nie ma mowy o spowiedzi przez Internet.

Wiara.pl/Express IlustrowanyPATRONI MEDIALNI XX Targów Wydawców Katolickich w Lublinie
GOŚĆ NIEDZIELNY N NIEDZIELA N IDZIEMY N TVP LUBLIN N RADIO LUBLIN N LubelskaTV N N BIBLIOTEKA ANALIZ N KAI N e-KAI N Magazyn Literacki KSIAZKI N NOTES Wydawniczy N NOWYTYDZIEŃ N PODLASIE24.PL N KATOLICKIE RADIO PODLASIE N RADIO PLUS N RADIO CENTRUM N KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ N Radio Warszawa N KURIER LUBELSKI N DZIENNIK WSCHODNI N LUBELSKI SERWIS INFORMACYJNY N NASZE MIASTO N RYNEK KSIĄŻKI N WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE N ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA N
PARTNERZY Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Drukarnia im. Adama Półtawskiego N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO N Festiwal Filmów Niepokalanów N KSIĘGARNIA NA MIODOWEJ N N TOYOTA Marki N N
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed