Gadu-Gadu na plebanii

sobota, 3 Lut 2007; SWK PL

Już wszystkie łódzkie parafie zostały wyposażone w strony internetowe, ale nie wszyscy duchowni znają się na komputerach i nie zawsze umieją zrobić właściwy użytek z sieci – podaje Express Ilustrowany.
– Właśnie organizujemy szkolenia dla księży, przygotowujące ich do posługiwania się komputerem i nanoszenia na strony internetowe nowych informacji – mówi ksiądz Paweł z łódzkiej kurii biskupiej. – Nie wszyscy bowiem to potrafią. W niektórych parafiach strony obsługują ministranci albo młodsi duchowni.

Na parafialnych stronach internetowych można przeczytać informacje z życia kościoła, dowiedzieć się, kiedy są nabożeństwa, spotkania kółek różańcowych, poznać godziny otwarcia kancelarii. Parafianie wysyłają też do księży e-maile, proszą o porady, piszą o problemach.

– Ludzie przysyłają mi e-maile z pytaniami, gdzie uzyskać pomoc w jakiejś sprawie albo radzą się w sprawach duchowych – mówi ksiądz Jacek Ambroszczyk.

Ksiądz Jacek pierwszy komputer kupił sobie w 1990 roku i od tamtej pory nie wyobraża sobie bez niego życia.

– Ja jestem samoukiem, nigdy nie korzystałem z żadnych szkoleń – mówi. – Ale rozumiem tych, którzy mogą mieć z tym problemy.

Pracy bez komputera nie wyobrażają sobie też inni księża.

– Przy pomocy Internetu i poczty elektronicznej można załatwić wiele spraw – mówi ksiądz Waldemar Sondka.

– Na przykład ustalam z moimi “owieczkami” termin chrztu ich dzieci. – Nie zawsze pamiętam o wszystkich szczegółach, np. związanych z remontem naszej zabytkowej parafii, dlatego odsyłam zainteresowanych do naszej strony internetowej – mówi ksiądz Piotr Braczkowski z parafii pw. św. Józefa przy ul. Ogrodowej.

Duchowni, głównie ci, którzy zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą – wciągani są przez wiernych w dyskusje religijne na czacie albo radzą rozmówcom, jak rozwiązać problemy rodzinne i małżeńskie.

– Komputer to bardzo dobre narzędzie ewangelizacji – twierdzą kapłani. – Dzięki czatom można kogoś zachęcić do uczestnictwa w mszy świętej albo przyjścia do spowiedzi. Czasami uruchamiamy Gadu-Gadu i inicjujemy jakieś dyskusje, żeby nakłonić młodzież do refleksji nad sobą, życiem, światem.

– Jednego tylko na pewno komputer nie załatwi – podkreśla ks. Paweł z łódzkiej kurii. – Nie ma mowy o spowiedzi przez Internet.

Wiara.pl/Express Ilustrowany
PATRONI MEDIALNI XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY PRZEWODNIK KATOLICKI KAI GŁOS OJCA PIO POSŁANIEC CHARAKTERYN FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN AEROPAG21 GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA wSIECI wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  ZTM WARSZAWA TRAMWAJE WARSZAWSKIE MIEJSKIE ZAKŁADY AUTOBUSOWE METRO WARSZAWSKIE www.urbaninfo.tv TO TU Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Radio EMAUS Caritas Polska CMJP2 Ola i Jaś Dominik Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki DROGA Cuda i Łaski Boże Źródło Nasza Arka Wychowawca STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG POLSKA IZBA HOTELARSTWA WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIII Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed