Fryderyk dla płyty z jasnogórską muzyką dawną

poniedziałek, 23 Kwi 2007; SWK PL

Płyta „Jasnogórska Muzyka dawna. Musica Claromontana vol. 13” dostała Nagrodę Fryderyka 2006. Płyta została nagrodzona w kategorii: muzyka poważna – album roku muzyka dawna. Nagroda Fryderyka jest najbardziej prestiżową nagrodą muzyczną w Polsce. Płyta zawiera kompozycje o. Amando Ivančicia – paulina żyjącego w XVIII wieku, zaliczanego do grona najzdolniejszych i najbardziej twórczych kompozytorów – zakonników tamtych czasów.

Na płycie znalazły się: „Missa Solemnis”, „Regina coeli”, „Salve Regina” i „Litania de Beata Maria Virgine”. Wykonawcami są: Anna Mikołajczyk – sopran, Piotr Olech – alt, Krzysztof Szmyt – tenor, Mirosław Borczński – bas oraz zespół wokalny „Sine Nomine” przygotowany przez Piotra Zawistowskiego. Na historycznych instrumentach gra zespół „Concerto Polacco”, dyryguje Marek Toporowski. Utwory te zostały wykonane 22 marca 2006 r. w archikatedrze łódzkiej podczas nadzwyczajnego koncertu z okazji 350-lecia Ślubów Króla Jana Kazimierza i 50-lecia Jasnogórskich ślubów Narodu. Było to światowe prawykonanie tych utworów.

„Nagroda ta jest ukoronowaniem długoletniej działalności Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów pod przewodnictwem dr hab. Remigiusza Pośpiecha oraz Stowarzyszenia ‘Kapela Jasnogórska’. To właśnie te instytucje zabiegały o to, aby muzyka, która została tutaj skomponowana przed wiekami, mogła dzisiaj poszczycić się wieloma nagraniami. Jest to dla nas radość, że ta nagroda przyczyni się do jeszcze większej popularyzacji Jasnogórskiej Muzyki Dawnej, która wnosi nowe światło na polską kulturę muzyczną. To wyróżnienie jest jednocześnie ukoronowaniem działalności kompozytorów jasnogórskich, którzy pewnie nawet nie śnili, że kiedyś w przyszłości poprzez tak nowoczesne środki przekazu w tak szybkim czasie ich dzieła będą mogły być promowane na całym świecie” – mówi o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia
„Kapela Jasnogórska”.

„Dla mnie osobiście ta nagroda jest ogromnym wyróżnieniem, darem od Pana Boga poprzez fakt, że mam możliwość przy współpracy tak wielu muzyków i twórców, wydobywać jasnogórskie zbiory na światło dzienne” – przyznaje prezes Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska”.

To właśnie dzięki zaangażowaniu o. Nikodema Kilnara utworzono Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska, aby muzyczne dziedzictwo polskiego narodu było znane w jak najszerszym kręgu społecznym. Powstał również Zespół Naukowo-Redakcyjny Jasnogórskich Muzykaliów. Jest to grupa muzykologów i muzyków z całej Polski, która zajmuje się opracowywaniem zachowanych w klasztornym archiwum źródeł muzycznych oraz przygotowywaniem ich do wykonania, nagrania i publikacji.

„Cały projekt jest jednym z najpoważniejszych projektów muzykologicznych w Polsce, dlatego prawykonania światowe i nagrania tych dzieł zasługują na najwyższe uznanie – podkreśla o. Nikodem Kilnar i zapewnia – Co roku będziemy składać kolejne nagrania, które będą mogły znaleźć się na liście nominowanych do nagrody Fryderyka”.

FRYDERYK 2006 to już trzynasta edycja nagród polskiego środowiska muzycznego, przyznawanych przez artystów, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.

Nominacje do nagrody Fryderyk 2006 w 28 kategoriach zostały ogłoszone już 7 lutego 2007 roku. Natomiast uroczystość wręczenia Fryderyków miała miejsce we wtorek, 17 kwietnia. Gala odbywała się jednocześnie w dwóch miejscach: nagrody w kategorii muzyki rozrywkowej wręczono w warszawskim Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny, zaś muzyki poważnej i jazzowej w Bazylice oo. Salezjanów na warszawskiej Pradze-Północ. Statuetkę za nagrodzoną płytę z muzyką jasnogórską odebrał Marek Toporowski.

Źródło: Jasna Góra – Biuro Prasowe

Linki:
PATRONI MEDIALNI XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY PRZEWODNIK KATOLICKI KAI GŁOS OJCA PIO POSŁANIEC CHARAKTERYN FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN AEROPAG21 GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA wSIECI wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  ZTM WARSZAWA TRAMWAJE WARSZAWSKIE MIEJSKIE ZAKŁADY AUTOBUSOWE METRO WARSZAWSKIE www.urbaninfo.tv TO TU Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Radio EMAUS Caritas Polska CMJP2 Ola i Jaś Dominik Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki DROGA Cuda i Łaski Boże Źródło Nasza Arka Wychowawca STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG POLSKA IZBA HOTELARSTWA WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIII Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed