XXIV Targi Wydawców Katolickich
XXIV Targi Wydawców Katolickich


Fryderyk dla płyty z jasnogórską muzyką dawną

poniedziałek, 23 Kwi 2007; SWK PL

Płyta „Jasnogórska Muzyka dawna. Musica Claromontana vol. 13” dostała Nagrodę Fryderyka 2006. Płyta została nagrodzona w kategorii: muzyka poważna – album roku muzyka dawna. Nagroda Fryderyka jest najbardziej prestiżową nagrodą muzyczną w Polsce. Płyta zawiera kompozycje o. Amando Ivančicia – paulina żyjącego w XVIII wieku, zaliczanego do grona najzdolniejszych i najbardziej twórczych kompozytorów – zakonników tamtych czasów.

Na płycie znalazły się: „Missa Solemnis”, „Regina coeli”, „Salve Regina” i „Litania de Beata Maria Virgine”. Wykonawcami są: Anna Mikołajczyk – sopran, Piotr Olech – alt, Krzysztof Szmyt – tenor, Mirosław Borczński – bas oraz zespół wokalny „Sine Nomine” przygotowany przez Piotra Zawistowskiego. Na historycznych instrumentach gra zespół „Concerto Polacco”, dyryguje Marek Toporowski. Utwory te zostały wykonane 22 marca 2006 r. w archikatedrze łódzkiej podczas nadzwyczajnego koncertu z okazji 350-lecia Ślubów Króla Jana Kazimierza i 50-lecia Jasnogórskich ślubów Narodu. Było to światowe prawykonanie tych utworów.

„Nagroda ta jest ukoronowaniem długoletniej działalności Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów pod przewodnictwem dr hab. Remigiusza Pośpiecha oraz Stowarzyszenia ‘Kapela Jasnogórska’. To właśnie te instytucje zabiegały o to, aby muzyka, która została tutaj skomponowana przed wiekami, mogła dzisiaj poszczycić się wieloma nagraniami. Jest to dla nas radość, że ta nagroda przyczyni się do jeszcze większej popularyzacji Jasnogórskiej Muzyki Dawnej, która wnosi nowe światło na polską kulturę muzyczną. To wyróżnienie jest jednocześnie ukoronowaniem działalności kompozytorów jasnogórskich, którzy pewnie nawet nie śnili, że kiedyś w przyszłości poprzez tak nowoczesne środki przekazu w tak szybkim czasie ich dzieła będą mogły być promowane na całym świecie” – mówi o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia
„Kapela Jasnogórska”.

„Dla mnie osobiście ta nagroda jest ogromnym wyróżnieniem, darem od Pana Boga poprzez fakt, że mam możliwość przy współpracy tak wielu muzyków i twórców, wydobywać jasnogórskie zbiory na światło dzienne” – przyznaje prezes Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska”.

To właśnie dzięki zaangażowaniu o. Nikodema Kilnara utworzono Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska, aby muzyczne dziedzictwo polskiego narodu było znane w jak najszerszym kręgu społecznym. Powstał również Zespół Naukowo-Redakcyjny Jasnogórskich Muzykaliów. Jest to grupa muzykologów i muzyków z całej Polski, która zajmuje się opracowywaniem zachowanych w klasztornym archiwum źródeł muzycznych oraz przygotowywaniem ich do wykonania, nagrania i publikacji.

„Cały projekt jest jednym z najpoważniejszych projektów muzykologicznych w Polsce, dlatego prawykonania światowe i nagrania tych dzieł zasługują na najwyższe uznanie – podkreśla o. Nikodem Kilnar i zapewnia – Co roku będziemy składać kolejne nagrania, które będą mogły znaleźć się na liście nominowanych do nagrody Fryderyka”.

FRYDERYK 2006 to już trzynasta edycja nagród polskiego środowiska muzycznego, przyznawanych przez artystów, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.

Nominacje do nagrody Fryderyk 2006 w 28 kategoriach zostały ogłoszone już 7 lutego 2007 roku. Natomiast uroczystość wręczenia Fryderyków miała miejsce we wtorek, 17 kwietnia. Gala odbywała się jednocześnie w dwóch miejscach: nagrody w kategorii muzyki rozrywkowej wręczono w warszawskim Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny, zaś muzyki poważnej i jazzowej w Bazylice oo. Salezjanów na warszawskiej Pradze-Północ. Statuetkę za nagrodzoną płytę z muzyką jasnogórską odebrał Marek Toporowski.

Źródło: Jasna Góra – Biuro Prasowe

Linki:PATRONI MEDIALNI XX Targów Wydawców Katolickich w Lublinie
GOŚĆ NIEDZIELNY N NIEDZIELA N IDZIEMY N TVP LUBLIN N RADIO LUBLIN N LubelskaTV N N BIBLIOTEKA ANALIZ N KAI N e-KAI N Magazyn Literacki KSIAZKI N NOTES Wydawniczy N NOWYTYDZIEŃ N PODLASIE24.PL N KATOLICKIE RADIO PODLASIE N RADIO PLUS N RADIO CENTRUM N KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ N Radio Warszawa N KURIER LUBELSKI N DZIENNIK WSCHODNI N LUBELSKI SERWIS INFORMACYJNY N NASZE MIASTO N RYNEK KSIĄŻKI N WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE N ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA N
PARTNERZY Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Drukarnia im. Adama Półtawskiego N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO N Festiwal Filmów Niepokalanów N KSIĘGARNIA NA MIODOWEJ N N TOYOTA Marki N N
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed