Festiwal “Niepokalanów 2007” – werdykt jury

piątek, 1 Cze 2007; SWK PL

W dniach od 23 do 27 maja 2007 roku odbył się, pod osobistym patronatem Jego Eminencji Prymasa Polski, Kardynała Józefa Glempa oraz Komitetu Honorowego, kolejny XXII Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów „Niepokalanów 2007″. Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

Część 1 – Kategorie filmowe

Oprócz filmów polskiej produkcji na tegoroczny Festiwal zgłoszone zostały filmy z Australii, Białorusi, Czech, Francji, Hongkongu, Indii, Kanady, Meksyku, Rosji, Słowacji, Ukrainy, USA, Węgier i Włoch. Do projekcji konkursowych nominacje uzyskało 58 filmów. Jury Festiwalu obradujące w składzie:

Jan Szafraniec – przewodniczący Jury; Antoni Zięba – wiceprzewodniczący Jury ds. filmowych; Maria Jędrzejewska – sekretarz Jury, historyk sztuki; Halina Shur – Białoruś, przedstawiciel Międzynarodowego Katolickiego Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej SIGNIS; S. Prema Peeris FMM – Indie, publicysta, recenzent sztuki; Eugeniusz Jachym – reżyser; Anna Osławska – reżyser; Lidia Nowicka – redaktor radiowy; Andrzej Boguslaw Januszewski – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

przyznało nagrody w kategoriach: filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, programu telewizyjnego, programu edukacyjnego i filmu amatorskiego.

GRAND PRIX

Siejąc we łzach, Sowing in Tears; reż. Norman Servais; prod. Norman Servais, A Metanoia Media Production, Afryka Południowa

Afryka. Diecezja Tzaneen. Epidemia HIV i AIDS sieją spustoszenie i łzy. Z pomocą przychodzi katolicki Kościół, by w ramach walki z chorobą uruchomić program: Edukacja dla Życia. W tym zapierającym dech w piersiach dokumencie widzimy ofiary i tych, którzy przychodzą im z pomocą. Film stanowi groźne „memento” dla współczesnych.

FILMY FABULARNE

I NAGRODA

Brat Papieża, The Pope’s Brother; reż. Stanisław Janicki; prod. Wydawnictwo i Studio Filmowe „Anima”, Bielsko-Biała, Polska

Film ukazuje sylwetkę Edmunda, starszego brata Karola Wojtyły, zmarłego w powszechnej opinii świętości, udzielając chorym pomocy lekarskiej. Doktor Edmund Wojtyła może być wzorem dla współczesnych lekarzy, dla którego pasja posługi była pierwszą zasadą wykonywania zawodu.

FILMY DOKUMENTALNE

I NAGRODA ex equo

Biskup Malecki – Petersburski ksiądz Bosko, Bishop Maletskiy, don Bosco from St. Petersburg; reż. Iakov Volfkovich, Maxim Gureyev; prod. „Otchij Dom”, Michail Volfkovich, Moskwa, Rosja

Ponury i wstrząsający obraz prześladowań ludzi Kościoła przez bolszewicki totalitaryzm… a w tej gehennie odważny biskup Malecki – petersburski ksiądz Bosko zakłada sierociniec dla opuszczonych chłopców i jednoczy wspólnotę wiernych. Ksiądz biskup jest świadectwem wyjątkowej odwagi zakorzenionej w Chrystusie.

Liczę na was, I count on you; reż. Wanda Różycka-Zborowska; prod. TV Promotion Group, Poznań, Polska

Dwaj papieże: Jan Paweł II i Benedykt XVI – wikariusze Chrystusa, prowadzący swoją trzodę po śladach wytyczonych przez Mistrza. W filmie ich nauczanie układa się w kompozycję jednej homilii, której wezwaniem jest: Liczymy na was.

II NAGRODA ex equo

Sabeth – dziewczyna pełna pasji; Sabeth – Une jeune passionnee; reż. Ks. Massimo Manservigi; prod. Mimep-Docete, Pessano con Bornago MI, Włochy

Piękna opowieść o pięknym życiu błogosławionej Elżbiety z Dijon, włoskiej dziewczynie kochającej życie, zauroczonej światem, radosnej i towarzyskiej, która w zakonnym powołaniu odnajduje prawdziwe szczęście i odkrywa duchową tożsamość prowadzącą ją do świętości.

Boskie Oblicze, The Holy Face; reż. Maciej Bodasiński, Leszek Dokowicz, Grzegorz Górny; prod. Mirar Bodasińscy Sp. J., Warszawa, Polska

W górskiej wiosce Manoppello, we włoskiej Abruzji, odkryto płótno pogrzebowe z odbitym na nim wizerunkiem oblicza Jezusa. Wizerunek ten pokrywa się z obliczem Jezusa utrwalonym na całunie turyńskim. Film opowiada historię dziennikarskiego śledztwa, które doprowadza do kolejnego odkrycia…

III NAGRODA ex equo

Przebaczyć, reż. Maciej Bodasiński, Grzegorz Górny; Mirar, Polska

Film jest prezentacją wydarzeń i okoliczności związanych z listem bp polskich do bp niemieckich ze słynną frazą: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Konsekwencją ewangelicznego przebaczenia było pojednanie dwóch Kościołów: polskiego i niemieckiego, czego niezbadanym wyrokiem Bożym są dwaj papieże: Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Ogród niebieskich róż, Vrt Plavih Ruza; reż. Mladen Santrić; prod. 4 Film Ltd. Anita Juka, Zagrzeb, Chorwacja

Nie mówią, nie słyszą, nie mają kończyn i mózgu… To odkryte w dworku Gornaja Bistra w Zagrzebiu – dzieci, które Don Ermano nazwał ogrodem niebieskich róż. On i jego wolontariusze opiekują się tym ogrodem i dzięki ich posłudze ogród wypełnia się kolorem dobroci i miłosierdzia.

PROGRAMY TELEWIZYJNE

I NAGRODA

Profesor Stefan Świeżawski

Professor Stefan Świeżawski; reż. Paweł Woldan; prod. Artrama Sp. z o.o. Tadeusz Lampka, Warszawa, Polska

To dokumentalny 28 odcinkowy epos o życiu jednego z największych polskich intelektualistów, które propagowane przez siebie zasady filozoficzne, moralne, naukowe kultywował w życiu rodzinnym, religijnym i społecznym.

II NAGRODA

Nikodem; reż. Alicja Grzechowiak; prod. TVP S.A. Oddział w Białymstoku, Polska

Młody chłopak, który za zasadę swojego życia obrał dobroczynność opiekując się wraz ze swoją mamą (lekarką) bezdomnymi, przyjmując ich pod swój skromny dach i karmiąc łyżką gorącej strawy. Piękny wzór dla młodych, uczniów i uczennic, poszukujących samospełnienia.

III NAGRODA

Jan Paweł I, Papież uśmiechnięty – wielka historia, Giovanni Paolo I, il Papa del sorriso – La Grande Storia; reż. Luigi Bizzarri; prod. Maria Carla Pennetta, Rzym, Włochy

Zaledwie 33-dniowy pontyfikat Jana Pawła I. Nieznana historia jego życia opisująca rodzinny tragizm przyszłego papieża, który uznał swój wybór na Wikariusza Chrystusa… jako pisanie przez Boga na prochu. Mówiono o nim: „Magis ostentus quam datus” (Więcej zasiane niż zebrane).

PROGRAMY EDUKACYJNE

I NAGRODA

Kod Miłości. Ostatnia Wieczerza Leonarda Da Vinci, Il codice dell’Amore. Ultima Cena Di Leonardo; reż. Don Gabriele Mangiarotti; prod. Don Gabriele Mangiarotti, Brugherio MI, Włochy

Film stanowi egzemplifikację symboliki Ostatniej Wieczerzy Leonarda Da Vinci. Jest jakby swoistym wykładem pogłębiającym wiedzę nie tylko o tym słynnym dziele Leonarda, ale także o sztuce malarskiej.

II NAGRODA

Kobiety i wojna, Women and War; reż. Marek Widarski; prod. Fundacja Filmowa Armii Krajowej, Warszawa, Polska

Młode, piękne, urocze dziewczęta ukazane w walce o wolność, niezależność i niezawisłość Ojczyzny, które z perspektywy lat oceniają swój udział w walce jako jasną smugę cienia i światło w mroku ukazane w ich młodości.

III NAGRODA

Podstawy rozpoznawania płodności; Basics of Fertility Recognition; reż. Agnieszka Szwabowicz; prod. Wydawnictwo Multimedialne – Signum, Wrocław, Polska

Film jest promocją, zgodnej z katolicką nauką społeczną, metody naturalnej płodności, wskazanej dla osób pragnących zapoznać się nie tylko z podstawami rozpoznawania płodności, lecz także pozostania w zgodzie z katolicką nauką w tym zakresie.

FILMY AMATORSKIE

I NAGRODA

Ogień miłości, Il fuoco di Dio; reż. S. Nikodema Babula; prod. Mimep-Docete, pessano con Bornago MI, Włochy

Ogniem miłości pałał błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski wskazując na katolicką prasę i religijne wydawnictwa jako istotne narzędzia pracy duszpasterskiej i osobowej formacji młodego zwłaszcza pokolenia, jako opozycyjne przedsięwzięcie w stosunku do rozrastającego się moralnego liberalizmu.

II NAGRODA

Najdłuższa szychta, The longest shift; reż. Wojciech Wikarek; prod. Wojciech Wikarek, Bieruń, Polska

To historia dramatycznego strajku w kopalni „Piast” po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku. Ukazana postawa górników jest świadectwem dumnie podniesionych głów w sytuacji zniewolenia.

III NAGRODA

Pomyłka, Mistake; reż. Elżbieta Wiktor, Arkadiusz Krajna; prod. Ruch Światło i Życie – Domowy Kościół, Kielce, Polska

Film ukazuje dylemat młodych małżonków związany z poczęciem nieplanowanego dziecka. Pomysłowy scenariusz jest wartościowym materiałem dla pogłębionej, religijno-moralnej refleksji nad życiem.

WYRÓŻNIENIA JURY

Ojciec Radość, Padre Alegria; reż. Marek Polacek; prod. Lux Comunication, Bratislava, Słowacja

Padre Alegria jest uosobieniem misyjnej posługi w afrykańskiej Angoli. Radością i optymizmem koi cierpienie i desperację. „Alegria” to radość. Tym pojęciem zwracają się do niego ubodzy mieszkańcy Luandy, którzy nie wiedzą, że ma na imię Milan.

Słowo rodzi się w drodze, The Word is Born on the Way; reż. Franciszek Mazur; prod. Franciszek Mazur, Leszno, Polska

Film jest ukazaniem prawdy o jednej z pielgrzymek na Jasną Górę – prawdy polegającej na uchwyceniu jedności między tymi, którzy pielgrzymują, a tymi, którzy na trasie pielgrzymki solidaryzują się z pielgrzymami.

W imieniu Rzeczypospolitej…, In the name of Republic of Poland; reż. Beata Hyży-Czołpińska; prod. TVP S.A. Oddział w Białymstoku, Polska

60 lat temu dokonano w województwie białostockim masakry na żołnierzach podziemia niepodległościowego. Przejmujące kadry więziennych murów z wyrytymi na nich nazwiskami są niemym świadectwem dokonanych morderstw. Kolejna lekcja historii, której nie należy zapominać.

Jasnogórska Victoria, Jasna Gora Victory; reż. Zdzisław Sowiński; prod. TVP S.A. Oddział w Katowicach, Katowice, Polska

40-dniowe oblężenie Jasnej Góry przez wielotysięczną armię szwedzką i opór 160 bohaterów na wałach Jasnogórskiego klasztoru, którzy zwyciężają za wstawiennictwem Czarnolicej Madonny. Pouczająca lekcja historii.

NAGRODA PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

6000 km śladami polskiej męki, 6000 km following the Polish Martyrdom; reż. Anna Teresa Pietraszek; prod. TVP S.A. Agencja Produkcji Filmowej, Warszawa, Polska

Członkowie Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego podążają na swoich jednośladach trasą straszliwych zbrodni komunistycznych, by uczcić miejsca kaźni w Koniuchach, Ponarach, Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje, Charkowie, Bykowni, Lwowie i oddać hołd ofiarom sowieckiego totalitaryzmu. Film poprzez zdemaskowanie wieloletniego zakłamania jest przejmującym świadectwem historycznej prawdy.

NAGRODA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

Nikodem, reż. Alicja Grzechowiak; prod. TVP S.A. Oddział w Białymstoku, Polska

Młody chłopak, który za zasadę swojego życia obrał dobroczynność opiekując się wraz ze swoją mamą (lekarką) bezdomnymi, przyjmując ich pod swój skromny dach i karmiąc łyżką gorącej strawy. Piękny wzór dla młodych, uczniów i uczennic, poszukujących samospełnienia.

NAGRODA PREZESA TELEWIZJI POLSKIEJ

Biskup Malecki – Petersburski ksiądz Bosko, Bishop Maletskiy, don Bosco from St. Petersburg; reż. Iakov Volfkovich, Maxim Gureyev; prod. „Otchij Dom”, Michail Volfkovich, Moskwa, Rosja

Ponury i wstrząsający obraz prześladowań ludzi Kościoła przez bolszewicki totalitaryzm… a w tej gehennie odważny biskup Malecki – petersburski ksiądz Bosko zakłada sierociniec dla opuszczonych chłopców i jednoczy wspólnotę wiernych. Jest świadectwem wyjątkowej odwagi zakorzenionej w Chrystusie.

NAGRODA INSTYTUTU PAPIEŻA JANA PAWŁA II W WARSZAWIE

Liczę na was, I count on you; reż. Wanda Różycka-Zborowska; prod. TV Promotion Group, Poznań, Polska

Dwaj papieże: Jan Paweł II i Benedykt XVI – wikariusze Chrystusa, prowadzący swoją trzodę po śladach Ewangelii. W filmie ich nauczanie układa się w kompozycję jednej homilii, której wezwaniem jest: Liczymy na was.

NAGRODA MIĘDZYNARODOWEGO KATOLICKIEGO STOWARZYSZENIA KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ SIGNIS

Rekolekcje ostatniej szansy, cz.1; Last Chance of Retreat – part 1; reż. Agnieszka Porzezińska, Iwona Strzałka, Jarosław Rybicki; prod. TV PULS, Warszawa, Polska

Nagroda za twórcze poszukiwanie wartości przy pomocy współczesnych mediów audiowizualnych w relacji do siebie, drugiego człowieka i do Boga.

NAGRODA KLASZTORU OO. FRANCISZKANÓW W NIEPOKALANOWIE

Błogosławiony Brat Bartłomiej Laurel – Męczennik naszej wiary; Beato Fray Bartolomé Laurel, Un mártir de nuestra fé; reż. Fernando Perez Valdez Godina; prod. The Holy Family Production, Queretaro, Meksyk

Piękna postać franciszkańskiego zakonnika, brata Bartłomieja Laurela OFM – pierwszego męczennika franciszkańskiej prowincji w Meksyku – beatyfikowanego przez papieża Piusa IX w roku 1867.

NAGRODA GWARDIANA KLASZTORU OO. FRANCISZKANÓW W NIEPOKALANOWIE

Moi czterej bracia, trzy siostry i ja; Četiri moja brata, tri sestre i ja; reż. Matija Vistica, Zvonimir Glavas, Vanja Luketic; prod. Isusovacka Klasicina Gimnazija w Osijeku, Chorwacja

Ten zaledwie 10-minutowy film jest świadectwem wrażliwości młodych autorów, a zarazem ich niepokoju w związku z pomniejszaniem się chorwackich rodzin. Autorzy zadają pytanie, czy jest to efekt ubóstwa, nowej jakości małżeństwa czy też pozostaje w związku ze współczesnym stylem życia.

Część 2 – Programy Radiowe

Komisja Jury Festiwalu w składzie: Michał Kulenty – Przewodniczący Jury ds. Radiowych, Dyrektor Festiwalu; Lidia Nowicka – redaktor radiowy, teolog, członek Zarządu KSF; Andrzej Bogusław Januszewski – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, Wiceprezes KSF; Elżbieta Cieślik – redaktor, Sekretarz Zarządu KSF; Adam Nowosad – świadek w procesie beatyfikacyjnym sł. Bożego ks. J. Popiełuszki; Elżbieta Jeziorowska – aktorka
Michał Niewiadomski – redaktor radiowy: postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w kategorii programów radiowych:

I NAGRODA ma tytuł Potęga Świętości

„Świadek szczególnego apelu”; autor: o. Robert Stachowiak; prod. SKSiD KUL

Reportaż o Jerzym Bieleckim, świadku pamiętnego apelu, na którym Św. Maksymilian Maria Kolbe ofiarował swe życie na ołtarzu miłości. Świadek procesu beatyfikacyjnego mówi o niepojętej, wewnętrznej sile Świętego – nazywa Go „wewnętrznym olbrzymem”. Opowiada o łagodności oczu, o pokoju i dobroci serca, które były tą właśnie siłą Św. Maksymiliana. Audycja ta jest zrealizowana wzorcowo i przekazuje ważne przesłanie. Nasz Święty Patron „przywrócił współwięźniom istnienie człowieczeństwa” – prawdziwie świętego człowieczeństwa. Świętość – jest zawsze potrzebna.

II NAGRODA ma tytuł Siła Miłości przyznano ex quo

„Wiosno wróć”; autor: Katarzyna Pelc; prod. Radio Kraków

Reportaż – historia miłości o wielu twarzach. “W czasach, gdy coraz częściej słyszy się o złej i trudnej młodzieży, ta historia przywraca wiarę – wiarę w dobro, miłość i… młodość.” Postawa wspaniałej nauczycielki rodzi głębokie uczucie uczniów – kochają ją, są z nią w szpitalu, gdzie zmaga się ona z chorobą nowotworową. Pani Foryś jest silna, tryska energią i radością życia. Jako nauczycielka o uczniach mówi: „My jesteśmy po to, aby oni byli…” To budująca historia. Pokaż mi ilu przyjaciół modli się za ciebie, a dowiem się kim jesteś. To nie jest zwykły szacunek – to miłość prawdziwa.

„Kamczatka”; autor i prod . Ewa Makulec

Na Kamczatce, tam gdzie zima trwa dziewięć miesięcy, a nad kilkumetrowymi zaspami górują dymiące wulkany, od trzech lat pracuje misjonarz z Polski, ks. .Krzysztof Kowal. Na tej groźnej, ale jakże pięknej ziemi odnalazł siebie i swoje powołanie. Trzeba zaiste ogromnej siły ducha, żeby wytrwać na tej placówce, na końcu świata. A radość boża aż tryska z naszego misjonarza. Mówi on o tym, że : „trzeba cierpliwie czekać na człowieka, rodzić dzieci znaczeniu duchowym…” Sam pośród dzikiej przyrody, ale przecież – „kto wierzy, nigdy nie jest sam!”

III NAGRODA ex quo

„Wypłyń na głębię” i „Elementarz Jana Pawła II”; autor: Rafał Porzeziński; prod. Radio Plus Warszawa

„21:26:13″; autor: Paweł Kęska; prod. . Radio Plus Warszawa.

Obaj autorzy to profesjonaliści radiowi. Nagroda ta wyróżnia ich dobre pomysły i realizację, która świadczy o znajomości problematyki współczesnego świata. Krótkie, wiele mówiące formy, dobrze wspomagają przekaz. Nauczanie Jana Pawła II w zestawieniu z suchymi informacjami dziennikarskimi na prawdę robią wrażenie – cywilizacja miłości, kontra cywilizacja śmierci. Paweł Kęska wzmocnił, dzięki sztuce radiowej siłę przekazu Naszego Wielkiego Papieża. Trwające 1 min. 20 sek. spotkanie z Ojcem Świętym – z obu stron śmierci, zapada głęboko w duszę słuchacza.

WYRÓŻNIENIA

1. „Ocalony”; autor: Kinga Komorowska; prod. Radio Św.Józef, Warszawa

Polonia semper fidelis! Ks. Zdzisław Peszkowski, Kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie – kapłan niezłomny – mówi o „perwersji prawdy – spuściźnie bolszewizmu”. Mówi: „Nas nie miało być!” Wyrok śmierci dla Polaków obejmował cały naród, który w ciągu siedmiu lat miał całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi. Taka była ta umowa Gestapo i NKWD, umowa dwóch bandytów, Hitlera i Stalina. .Wspomina Kozielsk „,tam poznałem Polskę… Polskę elit”. Mówi o koncepcjach wychowania młodzieży w przedwojennej Polsce. Uczono odpowiedzialności za ojczyznę, kształtowano wiarę i jej siłę w młodych Polakach. Dziś ułatwia się im wyjazd za granicę…

2. „Klub JP2″ odcinek o patriotyzmie; autor: Marta Januszewska i ks. Marek Chorzępa; prod. VIA Katolickie Radio, Rzeszów

Zapis audycji na żywo. Tematyka jest niezwykła w dzisiejszych czasach – patriotyzm. A tam w Rzeszowie rozmawiają, dyskutują i jest to spontaniczne i prawdziwe. To naprawdę cieszy.

3. „Grande znaczy wielki”; autor: Dorota Fredro – Boniecka; prod. Polskie Radio, Studio Reportażu i Dokumentu, Warszawa

Historia dwóch dzielnych i silnych duchem mężczyzn. Różni ich wiele, ale obaj są na swój sposób niepełnosprawni. Jeden porusza się na wózku inwalidzkim i samotnie dotarł już raz na Jasną Górę z pielgrzymką Drugi bohater tego reportażu wyszedł z bezdomności, dzięki pomocy Stowarzyszenia „Otwarte drzwi”. Obaj wspólnie wyruszyli z pielgrzymką do Grobu Ojca Świętego, jeden na wózku, drugi zaś wspiera swego kolegę w tej trudnej wyprawie jadąc przed nim na rowerze. Pokonują własną słabość i docierają do celu. Odnaleźli ten cel i postarali się o to, by ta pielgrzymka nie była jednie krótką chwilą sławy, ale prawdziwie budującym przeżyciem – na całe życie.

Część 3 – Multmedia i strony www

Komisja Jury Festiwalu ds. multimediów w składzie: Ewa Krajska – przewodnicząca komisji, Marek Nowicki postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

w kategorii programów multimedialnych:

I NAGRODA

Muzyka Dworku Szlacheckiego w krajobrazie polskim, Sylwester Jasionkiewicz – za ciekawy pomysł i dobre wykonanie. Piękne zdjęcia polskiego krajobrazu połączone z muzyką graną we dworach szlacheckich.

WYRÓŻNIENIA

Serie programów multimedialnych „CD – Jaś” i „CD – Dominik”; Wydawnictwo AZ, Kraków – za przemyślaną koncepcję i profesjonalny poziom prezentacji treści katechetycznych.

w kategorii stron internetowych:

WYRÓŻNIENIA

www.niepokalanki.pl – Zgromadzenie Sióstr Niepokalanek za nowoczesną w formie i bogatą w treści prezentację zgromadzenia, jego duchowości, formacji i pracy na niwie Pańskiej.

www.bognalewtakb.dt.pl – za nowatorski pomysł archiwizacji multimedialnej tradycji rodzinnej.

Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. św. Maksymiliana Marii Kolbego

NAGRODA im. Juliana Kulentego “Multimedia w służbie Ewangelii”

Ks. Biskup Józef Zawitkowski za poezję, którą ksiądz Tymoteusz karmi nasze serca w swoich pięknych kazaniach już tyle lat. Jego głos kocha cała Polska.

NAGRODA im. Juliana Kulentego “Multimedia w służbie Ewangelii”

Philip Gröning za “Wielką ciszę” – dzieło niezwykłe, przybliżenie światu prawdziwej modlitwy, wyciszenia, Bożego pokoju, który w dzisiejszym zwariowanym świecie jest dla nas nadzieją. Silentium omnia vincit…

Źródło: www.Festiwalniepokalanow.pl


Komentarze (1) do “Festiwal “Niepokalanów 2007” – werdykt jury”

  1. 1

    Timmy napisał(a)

    This is cool!
PATRONI MEDIALNI XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY WPiS PRZEWODNIK KATOLICKI KAI Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji GŁOS OJCA PIO ŻYCIE DUCHOWE N FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA SIECI PRAWDY wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA TAK RODZINIE RÓŻANIEC ANIOŁ STRÓŻ BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  TRAMWAJE WARSZAWSKIE METRO WARSZAWSKIE NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI BIBLIOTEKA NARODOWA MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Caritas Polska POCZTA POLSKA POLREGIO ZAKON MALTAŃSKI EUROPA CHRISTI CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE TARGI HISTORYCZNE Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki Forum Izb Gospodarczych STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIV Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed