Tygodnik Katolicki NIEDZIELA
Tygodnik Katolicki NIEDZIELA


Dziś prezentacja książki Benedykta XVI “Jezus z Nazaretu”

piątek, 13 Kwi 2007; SWK PL

W Watykanie odbędzie się w piątek po południu prezentacja książki “Jezus z Nazaretu” papieża Benedykta XVI. Pierwsza książka papieża ukaże się 16 kwietnia, w dniu jego 80.urodzin, jednocześnie we Włoszech, Niemczech i w Polsce. Ponieważ papież zaczął pisać tą książkę w 2003 roku, jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, na jej okładce jako autor wymieniony jest Joseph Ratzinger – Benedykt XVI. W watykańskiej prezentacji dzieła w Auli Synodu udział wezmą arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schönborn, dziekan Wydziału Teologii wspólnoty Waldensów profesor Daniele Garrone oraz filozof, dziekan Wydziału Estetyki Uniwersytetu San Raffaele w Mediolanie a jednocześnie burmistrz Wenecji profesor Massimo Cacciari.

Choć kardynał Ratzinger napisał przed konklawe kilkadziesiąt książek, ta zajmuje szczególne miejsce w jego literackim i naukowym dorobku. Jest to bowiem pierwsze dzieło, które wydaje jako papież. Co więcej, jak zauważają komentatorzy, nie jest to tom papieskiego nauczania, ale tom osobistych rozważań na temat postaci Jezusa.

W przedmowie napisał: “Właściwie nie muszę nawet mówić, że książka ta żadną miarą nie jest wypowiedzią Nauczycielskiego Urzędu, lecz stanowi jedynie wynik mojego osobistego szukania oblicza Pana”.

– Zatem każdemu wolno mieć przeciwne zdanie. Czytelniczki i czytelników proszę tylko o odrobinę sympatii, bez której niemożliwe jest jakiekolwiek zrozumienie – podkreślił Benedykt XVI we wstępie.

“Książka o Jezusie, którą chcę teraz oddać w ręce czytelników jest owocem mojej długiej wewnętrznej drogi” – wyznał. Wyraził następnie opinię: “Rozłam dzielący »historycznego Jezusa« od »Chrystusa wiary« w ciągu ostatnich 50 lat stawał się coraz głębszy i te dwie rzeczywistości coraz bardziej oddalały się od siebie”.

Zdaniem papieża, “sytuacja ta jest dramatyczna dla wiary, ponieważ właściwy punkt odniesienia staje się niepewny: zachodzi obawa, że wewnętrzna przyjaźń z Jezusem, do której przecież wszystko się sprowadza, trafia w próżnię”.

Zbiór papieskich rozważań liczy 10 rozdziałów i jest to, według zapowiedzi, dopiero pierwsza część książki. Kiedy będzie gotowa jej kontynuacja – jeszcze nie wiadomo.

Fragmenty książki papieża opublikował w tych dniach dziennik “Corriere dellla Sera” i tygodnik katolicki “Famiglia cristiana”. Pochodzą one z siódmego rozdziału poświęconego przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie. Benedykt XVI zwraca w nim uwagę na aktualność przypowieści z Ewangelii świętego Łukasza. Podkreśla, że opisany w przypowieści człowiek, zraniony przez zbójców i porzucony przy drodze, jest symbolem cierpiącej ludności Afryki a także “ofiar narkotyków, handlu ludźmi, turystyki seksualnej, osób ugodzonych w głębi swej duszy, które są puste mimo obfitości dóbr materialnych”.

– Wszystko to nas dotyczy i wzywa nas, byśmy mieli oko i serce dla bliźniego, a także miłość do niego – dodaje Benedykt XVI przypominając: “to my zanieśliśmy narodom Afryki cynizm świata bez Boga, w którym liczą się władza i zysk”.

W innym fragmencie pisze, że bogaty młodzieniec z przypowieści w Ewangelii świętego Mateusza reprezentuje “pozorną inteligencję cynicznych bogaczy, odnoszących sukces”, która – jak konstatuje – “widziana w świetle jest głupotą”.

Zdaniem Benedykta XVI bogaci, padający ofiarą głupoty “pozostają przy punkcie widzenia zwierząt i zatracają perspektywę człowieka, która wykracza poza aspekt moralny, ku Bogu i życiu wiecznemu”. Papież argumentuje, że jeśli serce człowieka pozbawione jest wszelkiej wrażliwości, nie uwierzy on w cuda.

Źrodło: Onet.pl

Link: książka “Jezus z Nazaretu
PATRONI MEDIALNI XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY PRZEWODNIK KATOLICKI KAI GŁOS OJCA PIO POSŁANIEC CHARAKTERYN FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN AEROPAG21 GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA wSIECI wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  ZTM WARSZAWA TRAMWAJE WARSZAWSKIE MIEJSKIE ZAKŁADY AUTOBUSOWE METRO WARSZAWSKIE www.urbaninfo.tv TO TU Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Radio EMAUS Caritas Polska CMJP2 Ola i Jaś Dominik Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki DROGA Cuda i Łaski Boże Źródło Nasza Arka Wychowawca STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG POLSKA IZBA HOTELARSTWA WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIII Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed