XXIV Targi Wydawców Katolickich
XXIV Targi Wydawców Katolickich


Dziś prezentacja książki Benedykta XVI “Jezus z Nazaretu”

piątek, 13 Kwi 2007; SWK PL

W Watykanie odbędzie się w piątek po południu prezentacja książki “Jezus z Nazaretu” papieża Benedykta XVI. Pierwsza książka papieża ukaże się 16 kwietnia, w dniu jego 80.urodzin, jednocześnie we Włoszech, Niemczech i w Polsce. Ponieważ papież zaczął pisać tą książkę w 2003 roku, jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, na jej okładce jako autor wymieniony jest Joseph Ratzinger – Benedykt XVI. W watykańskiej prezentacji dzieła w Auli Synodu udział wezmą arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schönborn, dziekan Wydziału Teologii wspólnoty Waldensów profesor Daniele Garrone oraz filozof, dziekan Wydziału Estetyki Uniwersytetu San Raffaele w Mediolanie a jednocześnie burmistrz Wenecji profesor Massimo Cacciari.

Choć kardynał Ratzinger napisał przed konklawe kilkadziesiąt książek, ta zajmuje szczególne miejsce w jego literackim i naukowym dorobku. Jest to bowiem pierwsze dzieło, które wydaje jako papież. Co więcej, jak zauważają komentatorzy, nie jest to tom papieskiego nauczania, ale tom osobistych rozważań na temat postaci Jezusa.

W przedmowie napisał: “Właściwie nie muszę nawet mówić, że książka ta żadną miarą nie jest wypowiedzią Nauczycielskiego Urzędu, lecz stanowi jedynie wynik mojego osobistego szukania oblicza Pana”.

– Zatem każdemu wolno mieć przeciwne zdanie. Czytelniczki i czytelników proszę tylko o odrobinę sympatii, bez której niemożliwe jest jakiekolwiek zrozumienie – podkreślił Benedykt XVI we wstępie.

“Książka o Jezusie, którą chcę teraz oddać w ręce czytelników jest owocem mojej długiej wewnętrznej drogi” – wyznał. Wyraził następnie opinię: “Rozłam dzielący »historycznego Jezusa« od »Chrystusa wiary« w ciągu ostatnich 50 lat stawał się coraz głębszy i te dwie rzeczywistości coraz bardziej oddalały się od siebie”.

Zdaniem papieża, “sytuacja ta jest dramatyczna dla wiary, ponieważ właściwy punkt odniesienia staje się niepewny: zachodzi obawa, że wewnętrzna przyjaźń z Jezusem, do której przecież wszystko się sprowadza, trafia w próżnię”.

Zbiór papieskich rozważań liczy 10 rozdziałów i jest to, według zapowiedzi, dopiero pierwsza część książki. Kiedy będzie gotowa jej kontynuacja – jeszcze nie wiadomo.

Fragmenty książki papieża opublikował w tych dniach dziennik “Corriere dellla Sera” i tygodnik katolicki “Famiglia cristiana”. Pochodzą one z siódmego rozdziału poświęconego przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie. Benedykt XVI zwraca w nim uwagę na aktualność przypowieści z Ewangelii świętego Łukasza. Podkreśla, że opisany w przypowieści człowiek, zraniony przez zbójców i porzucony przy drodze, jest symbolem cierpiącej ludności Afryki a także “ofiar narkotyków, handlu ludźmi, turystyki seksualnej, osób ugodzonych w głębi swej duszy, które są puste mimo obfitości dóbr materialnych”.

– Wszystko to nas dotyczy i wzywa nas, byśmy mieli oko i serce dla bliźniego, a także miłość do niego – dodaje Benedykt XVI przypominając: “to my zanieśliśmy narodom Afryki cynizm świata bez Boga, w którym liczą się władza i zysk”.

W innym fragmencie pisze, że bogaty młodzieniec z przypowieści w Ewangelii świętego Mateusza reprezentuje “pozorną inteligencję cynicznych bogaczy, odnoszących sukces”, która – jak konstatuje – “widziana w świetle jest głupotą”.

Zdaniem Benedykta XVI bogaci, padający ofiarą głupoty “pozostają przy punkcie widzenia zwierząt i zatracają perspektywę człowieka, która wykracza poza aspekt moralny, ku Bogu i życiu wiecznemu”. Papież argumentuje, że jeśli serce człowieka pozbawione jest wszelkiej wrażliwości, nie uwierzy on w cuda.

Źrodło: Onet.pl

Link: książka “Jezus z NazaretuPATRONI MEDIALNI XX Targów Wydawców Katolickich w Lublinie
GOŚĆ NIEDZIELNY N NIEDZIELA N IDZIEMY N TVP LUBLIN N RADIO LUBLIN N LubelskaTV N N BIBLIOTEKA ANALIZ N KAI N e-KAI N Magazyn Literacki KSIAZKI N NOTES Wydawniczy N NOWYTYDZIEŃ N PODLASIE24.PL N KATOLICKIE RADIO PODLASIE N RADIO PLUS N RADIO CENTRUM N KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ N Radio Warszawa N KURIER LUBELSKI N DZIENNIK WSCHODNI N LUBELSKI SERWIS INFORMACYJNY N NASZE MIASTO N RYNEK KSIĄŻKI N WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE N ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA N
PARTNERZY Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Drukarnia im. Adama Półtawskiego N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO N Festiwal Filmów Niepokalanów N KSIĘGARNIA NA MIODOWEJ N N TOYOTA Marki N N
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed