Dziedzictwo kultury i duchowości Polski

środa, 21 Mar 2007; SWK PL

Cztery tysiące haseł, tysiąc zdjęć, nagrania MP3, opis 1300 miejscowości – to zawartość strony internetowej Dziedzictwo, prezentującej spuściznę duchową i religijną Polski. Dzięki wielu linkom po portalu można podróżować od tekstu do tekstu. Oprócz tekstów i zdjęć portal zawiera unikalne nagrania tradycyjnych pieśni w wykonaniu scholi dominikanów – np. wielkopostna pieśń Wisi na Krzyżu.

– Jest to jeden z najciekawszych projektów prezentujących dziedzictwo narodowe – mówił na konferencji min. Kazimierz Michał Ujazdowski. To dzięki dotacji, uzyskanej przez Fundację na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej w ramach “Obserwatorium kultury” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizacja programu była możliwa.

Min. Ujazdowski z uznaniem podkreślił, że zgromadzona informacja ukazuje, że polska kultura od samego zarania była częścią wielkiego nurtu kultury europejskiej i ilustruje związki Polski z chrześcijańskim i kulturowym dziedzictwem kontynentu. Jego zdaniem nowa strona internetowa przeznaczona jest nie tylko dla historyków, ale dla osób, które chcą lepiej poznać własne dziedzictwo, a także przybliżyć je dzieciom i młodzieży. Dzięki portalowi można łatwiej przeżyć współczesność, wnikając w sens zwrotów i symboli z przeszłości.

Autorka projektu Małgorzata Terlikowska omówiła układ strony, z której można uzyskać informacje o zabytkach, historii, miejscowościach, zakonach, ludziach. Można usłyszeć stare pieśni religijne, przeczytać legendy i podania. Poruszanie się po stronie ułatwia zawarty w niej słowniczek. Strona zawiera opisy nie tylko spuścizny katolickiej, ale także przedstawicieli innych religii – judaizmu, czy islamu, a także ukazuje świątynie i sylwetki jej wybitnych wyznawców, gdyż, jak przypomniała Terlikowska, Rzeczpospolita zawsze była mozaiką wielu narodów i wyznań. Podkreśliła, że strona jest dziełem otwartym, że jej twórcy zakładają możliwość stałego rozszerzania jej o kolejna hasła.

Marcin Przeciszewski, prezes KAI stwierdził, że portal jest nową płaszczyzną realizacji jej misji – obok przekazywania informacji bieżących jest to działalność komplementarna ukazująca przeszłość i swoista odpowiedź na apel Jana Pawła II o twórczą obecność chrześcijańskiej Polski w Europie. Portal przybliża bogate dziedzictwo naszego kraju. Aby lepiej spełniał swe funkcje ukaże się jego wersja w języku angielskim, zostanie też zamieszczona specjalna informacja dla turystów, pragnących lepiej poznać Polskę.

Strona www.dziedzictwo.ekai.pl to wirtualny, duchowy przewodnik po Polsce, zawierający ponad cztery tysiące haseł i ponad tysiąc zdjęć.

Zgromadzone materiały mogą służyć instytucjom kultury i placówkom naukowym, dziennikarzom, nauczycielom, uczniom, a także wszystkim zainteresowanym pogłębieniem własnej wiedzy na temat dziedzictwa religijnego naszego kraju.

Prace nad portalem rozpoczęły się w sierpniu 2005 roku dzięki dotacji uzyskanej w ramach programu operacyjnego “Obserwatorium kultury” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejnym etapem prac nad projektem było poszerzenie i uzupełnianie bazy skatalogowanych i sfotografowanych zabytków. Stało się to możliwe dzięki dotacji uzyskanej od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego “Rozwój infrastruktury kultury i szkolnictwa artystycznego”,

W bazie danych portalu znajdują się informacje nie tylko na temat zabytków i tradycji katolickich, ale także protestanckich, prawosławnych, muzułmańskich, karaimskich i żydowskich. W syntetycznej formie przedstawione są różne religie i wyznania, a także informacje na temat chrześcijańskich zakonów i zgromadzeń zakonnych obecnych w Polsce, z opisami ich duchowości i charyzmatów. W bazie danych znalazły się też sylwetki polskich świętych i błogosławionych oraz postaci najbardziej zasłużonych dla dziedzictwa religijnego.

Dziedzictwo religijne to jednak nie tylko zamki, świątynie czy cmentarze, ale również nie mniej istotna tradycja mówiona. Na stronie zgromadzonych jest wiele mitów, legend i podań związanych z religijnymi zabytkami, świętami czy zwyczajami. Zamieszczono tu również teksty pieśni kościelnych oraz ich nagrania w wykonaniu scholi Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego z Krakowa.

Na stronie prezentowane są też wspólnoty, organizacje i instytucje zasłużone dla kształtowania nowych wymiarów duchowości, religijności i kultury polskiej.

Pamięć o dziedzictwie kulturowym i duchowym kształtuje tożsamość narodową. Dlatego tak istotne jest przybliżanie i przedstawianie jego bogactwa. Bez znajomości przeszłości – w jej różnorodnych przejawach – trudno jest budować przyszłość, nie tylko w jej aspektach kulturowych, ale także w tych najgłębszych – duchowych.

Bogactwo i różnorodność widzialnych przejawów duchowości i polskich tradycji religijnych są na tyle duże, że wciąż oczekują na całościowe opracowanie. Prace rozpoczęte przez nas w sierpniu 2005 roku dzięki dotacji uzyskanej w ramach programu operacyjnego „Obserwatorium kultury” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwoliły stworzyć bazę danych dotyczącą dziedzictwa duchowego i religijnego Polski. Jej zbudowanie było pierwszym etapem prac nad budową strony internetowej promującej polską duchowość i kulturę.

Kolejnym etapem prac nad projektem było dalsze poszerzenie i uzupełnianie bazy skatalogowanych i sfotografowanych zabytków. Stało się to możliwe dzięki dotacji uzyskanej od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Infrastruktura kultury”. Do bazy zostały dołączone nie tylko informacje na temat zabytków i tradycji katolickich, ale także protestanckich, prawosławnych, muzułmańskich, karaimskich i żydowskich. Kultura Rzeczpospolitej od zawsze bowiem kształtowała się na skrzyżowaniu kultur, i właśnie różnorodność a nie monowyznaniowość czy jednojęzyczność były jej istotą i siłą. Rzeczpospolita nigdy nie była państwem jednego narodu, jednego wyznania czy jednej religii, ale zawsze – nawet w trudnych okresach – starała się zachować otwartość i tolerancję. […] Czytaj dalszy ciąg…

Źródło informacji: KAI

Link: Dziedzictwo.ekai.pl
PATRONI MEDIALNI XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY PRZEWODNIK KATOLICKI KAI GŁOS OJCA PIO POSŁANIEC CHARAKTERYN FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN AEROPAG21 GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA wSIECI wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  ZTM WARSZAWA TRAMWAJE WARSZAWSKIE MIEJSKIE ZAKŁADY AUTOBUSOWE METRO WARSZAWSKIE www.urbaninfo.tv TO TU Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Radio EMAUS Caritas Polska CMJP2 Ola i Jaś Dominik Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki DROGA Cuda i Łaski Boże Źródło Nasza Arka Wychowawca STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG POLSKA IZBA HOTELARSTWA WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIII Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed