XXIV Targi Wydawców Katolickich
XXIV Targi Wydawców Katolickich


Dziedzictwo kultury i duchowości Polski

środa, 21 Mar 2007; SWK PL

Cztery tysiące haseł, tysiąc zdjęć, nagrania MP3, opis 1300 miejscowości – to zawartość strony internetowej Dziedzictwo, prezentującej spuściznę duchową i religijną Polski. Dzięki wielu linkom po portalu można podróżować od tekstu do tekstu. Oprócz tekstów i zdjęć portal zawiera unikalne nagrania tradycyjnych pieśni w wykonaniu scholi dominikanów – np. wielkopostna pieśń Wisi na Krzyżu.

– Jest to jeden z najciekawszych projektów prezentujących dziedzictwo narodowe – mówił na konferencji min. Kazimierz Michał Ujazdowski. To dzięki dotacji, uzyskanej przez Fundację na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej w ramach “Obserwatorium kultury” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizacja programu była możliwa.

Min. Ujazdowski z uznaniem podkreślił, że zgromadzona informacja ukazuje, że polska kultura od samego zarania była częścią wielkiego nurtu kultury europejskiej i ilustruje związki Polski z chrześcijańskim i kulturowym dziedzictwem kontynentu. Jego zdaniem nowa strona internetowa przeznaczona jest nie tylko dla historyków, ale dla osób, które chcą lepiej poznać własne dziedzictwo, a także przybliżyć je dzieciom i młodzieży. Dzięki portalowi można łatwiej przeżyć współczesność, wnikając w sens zwrotów i symboli z przeszłości.

Autorka projektu Małgorzata Terlikowska omówiła układ strony, z której można uzyskać informacje o zabytkach, historii, miejscowościach, zakonach, ludziach. Można usłyszeć stare pieśni religijne, przeczytać legendy i podania. Poruszanie się po stronie ułatwia zawarty w niej słowniczek. Strona zawiera opisy nie tylko spuścizny katolickiej, ale także przedstawicieli innych religii – judaizmu, czy islamu, a także ukazuje świątynie i sylwetki jej wybitnych wyznawców, gdyż, jak przypomniała Terlikowska, Rzeczpospolita zawsze była mozaiką wielu narodów i wyznań. Podkreśliła, że strona jest dziełem otwartym, że jej twórcy zakładają możliwość stałego rozszerzania jej o kolejna hasła.

Marcin Przeciszewski, prezes KAI stwierdził, że portal jest nową płaszczyzną realizacji jej misji – obok przekazywania informacji bieżących jest to działalność komplementarna ukazująca przeszłość i swoista odpowiedź na apel Jana Pawła II o twórczą obecność chrześcijańskiej Polski w Europie. Portal przybliża bogate dziedzictwo naszego kraju. Aby lepiej spełniał swe funkcje ukaże się jego wersja w języku angielskim, zostanie też zamieszczona specjalna informacja dla turystów, pragnących lepiej poznać Polskę.

Strona www.dziedzictwo.ekai.pl to wirtualny, duchowy przewodnik po Polsce, zawierający ponad cztery tysiące haseł i ponad tysiąc zdjęć.

Zgromadzone materiały mogą służyć instytucjom kultury i placówkom naukowym, dziennikarzom, nauczycielom, uczniom, a także wszystkim zainteresowanym pogłębieniem własnej wiedzy na temat dziedzictwa religijnego naszego kraju.

Prace nad portalem rozpoczęły się w sierpniu 2005 roku dzięki dotacji uzyskanej w ramach programu operacyjnego “Obserwatorium kultury” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejnym etapem prac nad projektem było poszerzenie i uzupełnianie bazy skatalogowanych i sfotografowanych zabytków. Stało się to możliwe dzięki dotacji uzyskanej od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego “Rozwój infrastruktury kultury i szkolnictwa artystycznego”,

W bazie danych portalu znajdują się informacje nie tylko na temat zabytków i tradycji katolickich, ale także protestanckich, prawosławnych, muzułmańskich, karaimskich i żydowskich. W syntetycznej formie przedstawione są różne religie i wyznania, a także informacje na temat chrześcijańskich zakonów i zgromadzeń zakonnych obecnych w Polsce, z opisami ich duchowości i charyzmatów. W bazie danych znalazły się też sylwetki polskich świętych i błogosławionych oraz postaci najbardziej zasłużonych dla dziedzictwa religijnego.

Dziedzictwo religijne to jednak nie tylko zamki, świątynie czy cmentarze, ale również nie mniej istotna tradycja mówiona. Na stronie zgromadzonych jest wiele mitów, legend i podań związanych z religijnymi zabytkami, świętami czy zwyczajami. Zamieszczono tu również teksty pieśni kościelnych oraz ich nagrania w wykonaniu scholi Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego z Krakowa.

Na stronie prezentowane są też wspólnoty, organizacje i instytucje zasłużone dla kształtowania nowych wymiarów duchowości, religijności i kultury polskiej.

Pamięć o dziedzictwie kulturowym i duchowym kształtuje tożsamość narodową. Dlatego tak istotne jest przybliżanie i przedstawianie jego bogactwa. Bez znajomości przeszłości – w jej różnorodnych przejawach – trudno jest budować przyszłość, nie tylko w jej aspektach kulturowych, ale także w tych najgłębszych – duchowych.

Bogactwo i różnorodność widzialnych przejawów duchowości i polskich tradycji religijnych są na tyle duże, że wciąż oczekują na całościowe opracowanie. Prace rozpoczęte przez nas w sierpniu 2005 roku dzięki dotacji uzyskanej w ramach programu operacyjnego „Obserwatorium kultury” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwoliły stworzyć bazę danych dotyczącą dziedzictwa duchowego i religijnego Polski. Jej zbudowanie było pierwszym etapem prac nad budową strony internetowej promującej polską duchowość i kulturę.

Kolejnym etapem prac nad projektem było dalsze poszerzenie i uzupełnianie bazy skatalogowanych i sfotografowanych zabytków. Stało się to możliwe dzięki dotacji uzyskanej od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Infrastruktura kultury”. Do bazy zostały dołączone nie tylko informacje na temat zabytków i tradycji katolickich, ale także protestanckich, prawosławnych, muzułmańskich, karaimskich i żydowskich. Kultura Rzeczpospolitej od zawsze bowiem kształtowała się na skrzyżowaniu kultur, i właśnie różnorodność a nie monowyznaniowość czy jednojęzyczność były jej istotą i siłą. Rzeczpospolita nigdy nie była państwem jednego narodu, jednego wyznania czy jednej religii, ale zawsze – nawet w trudnych okresach – starała się zachować otwartość i tolerancję. […] Czytaj dalszy ciąg…

Źródło informacji: KAI

Link: Dziedzictwo.ekai.plPATRONI MEDIALNI XX Targów Wydawców Katolickich w Lublinie
GOŚĆ NIEDZIELNY N NIEDZIELA N IDZIEMY N TVP LUBLIN N RADIO LUBLIN N LubelskaTV N N BIBLIOTEKA ANALIZ N KAI N e-KAI N Magazyn Literacki KSIAZKI N NOTES Wydawniczy N NOWYTYDZIEŃ N PODLASIE24.PL N KATOLICKIE RADIO PODLASIE N RADIO PLUS N RADIO CENTRUM N KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ N Radio Warszawa N KURIER LUBELSKI N DZIENNIK WSCHODNI N LUBELSKI SERWIS INFORMACYJNY N NASZE MIASTO N RYNEK KSIĄŻKI N WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE N ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA N
PARTNERZY Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Drukarnia im. Adama Półtawskiego N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO N Festiwal Filmów Niepokalanów N KSIĘGARNIA NA MIODOWEJ N N TOYOTA Marki N N
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed