Biblie znikają z hoteli

poniedziałek, 23 Kwi 2007; SWK PL

Dotąd w szwedzkich hotelach Biblie były standardowym wyposażeniem pokoi. Nikogo nie dziwiło, że można po nie sięgnąć do szuflady nocnego stolika. Teraz ma to się zmienić. Wystarczył jeden głos protestu, by dyrekcja popularnej skandynawskiej sieci hotelowej Scandic zaleciła usuwanie Biblii – podaje Rzeczpospolita. Wszystko się zaczęło, gdy Stefan Jansson (członek organizacji “Humaniści” ostro lobbującej na rzecz sekularyzacji społeczeństwa) w pokoju hotelowym znalazł Biblię. Złożył skargę. W e-mailu, który wysłał do głównej siedziby Scandic, napisał, że hotel to miejsce, w którym nikt nie powinien narzucać religijnych przekonań. – Pytał, dlaczego w pokojach jest Biblia. Odpisałam, że taka jest tradycja hoteli na całym świecie – mówi Rz Mona Andersson, do której trafił jego e-mail.

Ale w Scandicu dyskusja na ten temat toczyła się już od jesieni 2006 roku. Sprawa Janssona tylko ją przyspieszyła. 130 hoteli w dziewięciu krajach otrzymało zalecenie, by usunąć Biblię z pokoi.

– Rzeczywiście, od niedawna nie ma Biblii w naszych pokojach – usłyszała Rzeczpospolita w hotelu Scandic Continental w Sztokholmie. Każdy jednak, kto chciałby z niej skorzystać, może Pismo Święte wypożyczyć z recepcji. Do dyspozycji ma być również m.in. muzułmański Koran. – Z powodów praktycznych uznaliśmy, że lepiej, by te księgi znajdowały się w recepcji, a nie były schowane w szufladach. To również nam ułatwia pracę, gdyż mamy pewność, że są w dobrym stanie i w każdej chwili dostępne – mówi Rz Christina Karlegran, rzecznik Scandic.

Przeciwnicy usuwania Biblii śmieją się w Internecie. Jeden z nich sugeruje w swoim blogu, by z pokoi hotelowych usunąć dostęp do płatnych kanałów TV, a wtedy natychmiast zniknie zainteresowanie nimi. Bo – jak pisze – kto będzie chciał chodzić do recepcjonistki i pytać “Proszę udostępnić mi materiały pornograficzne. Mój pokój 417, nazywam się Goodman”.

Rugowanie Biblii z hotelowych pokojów to nie jedyny sukces “Humanistów”. W reakcji na ich protesty tradycyjne akademie zakończenia roku szkolnego w Szwecji coraz częściej przenosi się z Kościołów do sal gimnastycznych. Organizacja aranżuje też ceremonie przyjęcia dziecka na świat, czyli świecki odpowiednik chrztu, jak też bierzmowania i pogrzebów według świeckiego scenariusza.

Źródło: Wiara.pl (za Rzeczpospolita)
PATRONI MEDIALNI XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY WPiS PRZEWODNIK KATOLICKI KAI Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji GŁOS OJCA PIO ŻYCIE DUCHOWE N FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA SIECI PRAWDY wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA TAK RODZINIE RÓŻANIEC ANIOŁ STRÓŻ BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  TRAMWAJE WARSZAWSKIE METRO WARSZAWSKIE NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI BIBLIOTEKA NARODOWA MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Caritas Polska POCZTA POLSKA POLREGIO ZAKON MALTAŃSKI EUROPA CHRISTI CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE TARGI HISTORYCZNE Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki Forum Izb Gospodarczych STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIV Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed