Biblie znikają z hoteli

poniedziałek, 23 Kwi 2007; SWK PL

Dotąd w szwedzkich hotelach Biblie były standardowym wyposażeniem pokoi. Nikogo nie dziwiło, że można po nie sięgnąć do szuflady nocnego stolika. Teraz ma to się zmienić. Wystarczył jeden głos protestu, by dyrekcja popularnej skandynawskiej sieci hotelowej Scandic zaleciła usuwanie Biblii – podaje Rzeczpospolita. Wszystko się zaczęło, gdy Stefan Jansson (członek organizacji “Humaniści” ostro lobbującej na rzecz sekularyzacji społeczeństwa) w pokoju hotelowym znalazł Biblię. Złożył skargę. W e-mailu, który wysłał do głównej siedziby Scandic, napisał, że hotel to miejsce, w którym nikt nie powinien narzucać religijnych przekonań. – Pytał, dlaczego w pokojach jest Biblia. Odpisałam, że taka jest tradycja hoteli na całym świecie – mówi Rz Mona Andersson, do której trafił jego e-mail.

Ale w Scandicu dyskusja na ten temat toczyła się już od jesieni 2006 roku. Sprawa Janssona tylko ją przyspieszyła. 130 hoteli w dziewięciu krajach otrzymało zalecenie, by usunąć Biblię z pokoi.

– Rzeczywiście, od niedawna nie ma Biblii w naszych pokojach – usłyszała Rzeczpospolita w hotelu Scandic Continental w Sztokholmie. Każdy jednak, kto chciałby z niej skorzystać, może Pismo Święte wypożyczyć z recepcji. Do dyspozycji ma być również m.in. muzułmański Koran. – Z powodów praktycznych uznaliśmy, że lepiej, by te księgi znajdowały się w recepcji, a nie były schowane w szufladach. To również nam ułatwia pracę, gdyż mamy pewność, że są w dobrym stanie i w każdej chwili dostępne – mówi Rz Christina Karlegran, rzecznik Scandic.

Przeciwnicy usuwania Biblii śmieją się w Internecie. Jeden z nich sugeruje w swoim blogu, by z pokoi hotelowych usunąć dostęp do płatnych kanałów TV, a wtedy natychmiast zniknie zainteresowanie nimi. Bo – jak pisze – kto będzie chciał chodzić do recepcjonistki i pytać “Proszę udostępnić mi materiały pornograficzne. Mój pokój 417, nazywam się Goodman”.

Rugowanie Biblii z hotelowych pokojów to nie jedyny sukces “Humanistów”. W reakcji na ich protesty tradycyjne akademie zakończenia roku szkolnego w Szwecji coraz częściej przenosi się z Kościołów do sal gimnastycznych. Organizacja aranżuje też ceremonie przyjęcia dziecka na świat, czyli świecki odpowiednik chrztu, jak też bierzmowania i pogrzebów według świeckiego scenariusza.

Źródło: Wiara.pl (za Rzeczpospolita)PATRONI MEDIALNI XXI Targów Wydawców Katolickich w Lublinie
GOŚĆ NIEDZIELNY N NIEDZIELA N IDZIEMY N TVP LUBLIN N RADIO LUBLIN N LubelskaTV N N BIBLIOTEKA ANALIZ N KAI N e-KAI N GŁOS KATOLICKI N SIÓDMA DZIEWIĘĆ N RADIO NADZIEJA N NIECODZIENNIK N Magazyn Literacki KSIAZKI N NOTES Wydawniczy N PODLASIE24.PL N KATOLICKIE RADIO PODLASIE N RADIO PLUS N RADIO CENTRUM N KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ N Radio Warszawa N KURIER LUBELSKI N DZIENNIK WSCHODNI N LUBELSKI SERWIS INFORMACYJNY N NASZE MIASTO N RYNEK KSIĄŻKI N WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE N ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA N
PARTNERZY Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Drukarnia im. Adama Półtawskiego N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N NOWY TYDZIEŃ N Drukarnia DRUK-INTRO N Festiwal Filmów Niepokalanów N N TOYOTA Marki N N
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed