25 Targi Wydawców Katolickich
25 Targi Wydawców Katolickich


Protest przeciwko zniszczeniu kościoła św. Józefa w Mińsku

sobota, 19 Maj 2007; SWK PL

Parafianie kościoła św. Józefa w Mińsku protestują przeciw próbom zniszczenia katolickiego kościoła świętego Józefa i klasztoru bernardynów w Mińsku. Władze stolicy Białorusi planują przekształcić świątynię i klasztorne budynki w hotel i kompleks rekreacyjny. Zespól budynków jest unikalnym pomnikiem architektury XVII wieku. Parafianie od lat domagają się od władz zwrotu Kościołowi katolickiemu budynków. W ramach protestu wierni utworzyli specjalną stronę internetową pod adresem: http://help.ratz.ru

Zobacz kanał “helpchurch” na YouTube…

“Naszym celem jest zwrócenie uwagi na tę skandaliczną sytuację i zjednoczenie wszystkich ludzi, którzy chcą i mogą pomóc w rozwiązaniu problemu – czytamy w odezwie katolików Mińska. – Zwracamy się do wszystkich środków masowego przekazu, w sposób szczególny do mediów chrześcijańskich, z apelem, by w sposób możliwie najszerszy naświetlały i informowały o sytuacji wokół byłego kościoła i klasztoru” – podkreślają mińscy katolicy.

Ponadto wierni wzywają wierzących wszystkich wyznań Białorusi i innych państw o pomoc w odzyskaniu świątyni oraz modlitwę i inne wsparcie. “Zwracamy się z usilną prośbą do działaczy nauki, kultury, sztuki, inteligencji i po prostu nieobojętnych ludzi, by odpowiedziały na ten apel i postarały się zrobić wszystko, co jest możliwe, by zachować kościół i pomnik architektury. Tylko wspólnie możemy zachować świątynię dla przyszłych pokoleń!” – czytamy w apelu.

Plan rekonstrukcji byłego klasztoru bernardynów został podpisany przez mera Mińska. Projekt przewiduje pełną przebudowę pomnika architektury XVII wieku pod kompleks hotelowy, w skład którego będą wchodzić restauracje, parking podziemny, basen i inne rozrywkowe obiekty. Wcześnie z budynku klasztoru zostały wysiedlone służby komendantury wojskowej i prokuratury, zaś budynek kościoła do chwili obecnej zajmują archiwa.

Protestujący zwracają uwagę, że zupełnie nie bierze się pod uwagę jakiegokolwiek kulturalno-oświatowego przeznaczenia dla tego unikalnego pomnika architektury czy też zwrócenie budynków prawnemu właścicielowi jakim jest Kościół katolicki.

XVII-wieczny klasztor bernardynów i kościół św. Józefa w Mińsku położony jest przy ul. Św. Cyryla i Metodego. Według opinii historyka sztuki Siergieja Choriewskiego kompleks stanowi najcenniejszy ocalały zabytek tzw. górnego miasta, jedyny w Mińsku kompleks kultowych XVII-wiecznych budynków, który zachował się w całości

Na stronie tej umieszczono fotografie budynków, plan rekonstrukcji, wiadomości związane z tą sprawą, kontakty, a także historię świątyni. Wszyscy chętni, którzy zechcą wesprzeć protest mogą wziąć udział w zbieraniu podpisów pod petycją do prezydenta Białorusi z apelem o zwrot budynków. Akcja zbierania podpisów rozpoczęła się 7 marca br. Od ponad 3 lat wspólnota parafialna św. Józefa celebruje każdego dnia nabożeństwa błagalne o Bożą pomoc w zwróceniu wiernym budynku.

W najbliższy poniedziałek 21 maja TVP2 o godz. 13.40 w programie “Znaki Czasu” wyemituje reportaż na temat kościoła i klasztoru oraz protestu parafian o zwrot budynków.

Źródło: Wiara.pl
PATRONI MEDIALNI XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
Polskie Radio TVP GOŚĆ NIEDZIELNY DEON NIEDZIELA IDZIEMY DO RZECZY WPiS PRZEWODNIK KATOLICKI KAI Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji GŁOS OJCA PIO ŻYCIE DUCHOWE N FRONDAN Miłujcie sięN AGAPEN GŁOS POKOJU PROMYCZEK Egzorcysta FAMILIA GLORIA24 WIARA.PL Wydawnictwo SERAFIN ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWO TEOLOGIA POLITYCZNA SIECI PRAWDY wPolityce.pl wSieci Historii FRATRIA TAK RODZINIE RÓŻANIEC ANIOŁ STRÓŻ BIBLIOTEKA ANALIZ PODLASIE24.PL Radio Watykańskie Magazyn Literacki KSIAZKI NOTES Wydawniczy RYNEK KSIĄŻKI WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE WYDAWCA STACJA7 WIRTUALNY WYDAWCA      
PARTNERZY XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie
  TRAMWAJE WARSZAWSKIE METRO WARSZAWSKIE NARODOWE CENTRUM KULTURY INSTYTUT KSIĄŻKI BIBLIOTEKA NARODOWA MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI Radio Warszawa KATOLICKIE RADIO PODLASIE Radio Niepokalanów Radio GŁOS Caritas Polska POCZTA POLSKA POLREGIO ZAKON MALTAŃSKI EUROPA CHRISTI CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE TARGI HISTORYCZNE Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów SACROEXPO TOYOTA Marki Forum Izb Gospodarczych STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW KONSORCJUM IZB i ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH TTG WARSZAWSKA IZBA GOSPODARCZA
     
SPONSORZY XXIV Targów Wydawców Katolickich
  Drukarnia im. Adama Półtawskiego N ARCTIC PAPER N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N Drukarnia DRUK-INTRO
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed