Protest przeciwko zniszczeniu kościoła św. Józefa w Mińsku

sobota, 19 Maj 2007; SWK PL

Parafianie kościoła św. Józefa w Mińsku protestują przeciw próbom zniszczenia katolickiego kościoła świętego Józefa i klasztoru bernardynów w Mińsku. Władze stolicy Białorusi planują przekształcić świątynię i klasztorne budynki w hotel i kompleks rekreacyjny. Zespól budynków jest unikalnym pomnikiem architektury XVII wieku. Parafianie od lat domagają się od władz zwrotu Kościołowi katolickiemu budynków. W ramach protestu wierni utworzyli specjalną stronę internetową pod adresem: http://help.ratz.ru

Zobacz kanał “helpchurch” na YouTube…

“Naszym celem jest zwrócenie uwagi na tę skandaliczną sytuację i zjednoczenie wszystkich ludzi, którzy chcą i mogą pomóc w rozwiązaniu problemu – czytamy w odezwie katolików Mińska. – Zwracamy się do wszystkich środków masowego przekazu, w sposób szczególny do mediów chrześcijańskich, z apelem, by w sposób możliwie najszerszy naświetlały i informowały o sytuacji wokół byłego kościoła i klasztoru” – podkreślają mińscy katolicy.

Ponadto wierni wzywają wierzących wszystkich wyznań Białorusi i innych państw o pomoc w odzyskaniu świątyni oraz modlitwę i inne wsparcie. “Zwracamy się z usilną prośbą do działaczy nauki, kultury, sztuki, inteligencji i po prostu nieobojętnych ludzi, by odpowiedziały na ten apel i postarały się zrobić wszystko, co jest możliwe, by zachować kościół i pomnik architektury. Tylko wspólnie możemy zachować świątynię dla przyszłych pokoleń!” – czytamy w apelu.

Plan rekonstrukcji byłego klasztoru bernardynów został podpisany przez mera Mińska. Projekt przewiduje pełną przebudowę pomnika architektury XVII wieku pod kompleks hotelowy, w skład którego będą wchodzić restauracje, parking podziemny, basen i inne rozrywkowe obiekty. Wcześnie z budynku klasztoru zostały wysiedlone służby komendantury wojskowej i prokuratury, zaś budynek kościoła do chwili obecnej zajmują archiwa.

Protestujący zwracają uwagę, że zupełnie nie bierze się pod uwagę jakiegokolwiek kulturalno-oświatowego przeznaczenia dla tego unikalnego pomnika architektury czy też zwrócenie budynków prawnemu właścicielowi jakim jest Kościół katolicki.

XVII-wieczny klasztor bernardynów i kościół św. Józefa w Mińsku położony jest przy ul. Św. Cyryla i Metodego. Według opinii historyka sztuki Siergieja Choriewskiego kompleks stanowi najcenniejszy ocalały zabytek tzw. górnego miasta, jedyny w Mińsku kompleks kultowych XVII-wiecznych budynków, który zachował się w całości

Na stronie tej umieszczono fotografie budynków, plan rekonstrukcji, wiadomości związane z tą sprawą, kontakty, a także historię świątyni. Wszyscy chętni, którzy zechcą wesprzeć protest mogą wziąć udział w zbieraniu podpisów pod petycją do prezydenta Białorusi z apelem o zwrot budynków. Akcja zbierania podpisów rozpoczęła się 7 marca br. Od ponad 3 lat wspólnota parafialna św. Józefa celebruje każdego dnia nabożeństwa błagalne o Bożą pomoc w zwróceniu wiernym budynku.

W najbliższy poniedziałek 21 maja TVP2 o godz. 13.40 w programie “Znaki Czasu” wyemituje reportaż na temat kościoła i klasztoru oraz protestu parafian o zwrot budynków.

Źródło: Wiara.plPATRONI MEDIALNI XXI Targów Wydawców Katolickich w Lublinie
GOŚĆ NIEDZIELNY N NIEDZIELA N IDZIEMY N TVP LUBLIN N RADIO LUBLIN N LubelskaTV N N BIBLIOTEKA ANALIZ N KAI N e-KAI N GŁOS KATOLICKI N SIÓDMA DZIEWIĘĆ N RADIO NADZIEJA N NIECODZIENNIK N Magazyn Literacki KSIAZKI N NOTES Wydawniczy N PODLASIE24.PL N KATOLICKIE RADIO PODLASIE N RADIO PLUS N RADIO CENTRUM N KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ N Radio Warszawa N KURIER LUBELSKI N DZIENNIK WSCHODNI N LUBELSKI SERWIS INFORMACYJNY N NASZE MIASTO N RYNEK KSIĄŻKI N WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE N ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA N
PARTNERZY Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Drukarnia im. Adama Półtawskiego N Wydawnictwo JEDNOŚĆ N NOWY TYDZIEŃ N Drukarnia DRUK-INTRO N Festiwal Filmów Niepokalanów N N TOYOTA Marki N N
SWK.pl powered by WordPress - Unnamed